Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spec od militariów i... tekstyliów

VIOLETTA GRADEK
Częstochowski przedsiębiorca zrobił majątek wyłudzając z urzędów skarbowych podatek VAT.  /  JAKUB MORKOWSKI
Częstochowski przedsiębiorca zrobił majątek wyłudzając z urzędów skarbowych podatek VAT. / JAKUB MORKOWSKI
Za handel bronią bez koncesji oraz wyłudzenie około 60 milionów złotych podatku VAT ze skarbu państwa zatrzymali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego częstochowskiego przedsiębiorcę Sławomira N.

Za handel bronią bez koncesji oraz wyłudzenie około 60 milionów złotych podatku VAT ze skarbu państwa zatrzymali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego częstochowskiego przedsiębiorcę Sławomira N. Zatrzymanie biznesmena było możliwe - jak podkreśla kpt. Magdalena Kluczyńska, rzecznik prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie - w wyniku czynności operacyjno-rozpoznawczych prowadzonych wspólnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojskowe Służby Informacyjne.

Do zatrzymania biznesmena doszło w miniony piątek w Częstochowie. Sławomir N. prowadził tu działalność gospodarczą pod szyldem firmy ,M.".

- W 2001 roku kupił od Agencji Mienia Wojskowego sprzęt wycofany z eksploatacji, pozbawiony cech użyteczności, czyli po prostu złom wojskowy - wyjaśnia pułkownik Adam Stasiński z biura prasy i informacji Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie. - Z tego sprzętu firma Sławomira N. odzyskiwała silniki i inne części urządzeń wojskowych, przerabiała je i sprzedawała za granicą jako gotowy produkt. Prowadziła taką działalność nie mając na to stosownej koncesji. A tymczasem obrót z zagranicą towarów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa wymaga odpowiedniego zezwolenia.

Firma częstochowskiego przedsiębiorcy - jak tłumaczy płk Stasiński - działała w tym zakresie nielegalnie i przez transakcje z zagranicznymi kontrahentami naruszyła Ustawę o obrocie za granicą towarów i technologii o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

Wojskowe Służby Informacyjne baczniej przyjrzały się działalności firmy ,M.", gdy okazało się, że w deklaracji celnej fałszywie zgłoszono do odprawy silniki spalinowe do kompresora ze sterownikami.

- Trwa postępowanie, które ma wyjaśnić, gdzie mogły trafić części polskiego sprzętu wojskowego czy np. do krajów Trzeciego Świata, które mogłyby ich użyć do celów militarnych - mówi płk Stasiński. - A tego nie można w tej sytuacji wykluczyć.

Tymczasem firma częstochowskiego przedsiębiorcy znalazła się także pod lupą funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

- Równolegle wobec działań Wojskowych Służb Informacyjnych, od 24 września ubiegłego roku było prowadzone postępowanie najpierw przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie, a później przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dotyczące wyłudzenia przez firmę ,M." z Częstochowy podatku VAT ze skarbu państwa - informuje kpt. Kluczyńska.

Biznesmen wykorzystał fakt, że eksport wyrobów tekstylnych jest opodatkowany zerową stawką VAT-u. Prowadził fikcyjny eksport tych towarów. Wykazywał go jedynie na papierze, gdy w rzeczywistości tekstylia nie przekroczyły granic kraju. Do Urzędu Skarbowego zwrócił się o zwrot podatku VAT od tych transakcji. A to - jak podejrzewa Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - pozwoliło mu wyłudzić ze skarbu państwa około 60 milionów złotych.

Podczas przeprowadzonego śledztwa wyszło także na jaw, że taki fikcyjny eksport tekstyliów prowadziła nie tylko częstochowska firma ,M.", ale i szereg innych przedsiębiorstw z terenu województwa śląskiego.

- W sumie w procederze wyłudzania podatku VAT uczestniczyło około 100 podmiotów gospodarczych z całego kraju - mówi rzeczniczka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Niektóre to tzw. firmy słupy istniejące tylko po to, by pod ich szyldem dokonywać oszustw. Niektóre prowadziły działalność.
Jak również wykazało śledztwo, firma Sławomira N. pośredniczyła także w rzekomym imporcie wyrobów tekstylnych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

- Działania te miały jedynie potwierdzić fikcyjne faktury i umowy - wyjaśnia kpt. Kluczyńska.

Rzeczniczka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ujawnia, że materiały w sprawie tych wyłudzeń zebrano podczas działań operacyjnych m.in. z informacji z urzędów skarbowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto