Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smoleńska gablota wotów na Jasnej Górze

Janusz Strzelczyk
Piuska bp. Tadeusza Płoskiego, ordynariusza polowego WP.
Piuska bp. Tadeusza Płoskiego, ordynariusza polowego WP. fot. archiwum Fundacji Pro Patria.
W Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze jest nowa gablota z wotami, poświęcona ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Czapkę generała Błasika i pogięte monety, znalezione przez archeologów pod Smoleńskiem, znalazły się w specjalnej gablocie w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze. To wota, poświęcone ofiarom katastrofy samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia.

- Ten zbiór wotów powstawał na bieżąco - mówi o. Jan Golonka, kustosz zbiorów wotywnych na Jasnej Górze. - W sierpniu mama i siostra ordynariusza polowego Wojska Polskiego, biskupa Tadeusza Płoskiego, podarowały jego piuskę. Potem były kolejne pamiątki.

W listopadzie wdowa po generale Andrzeju Błasiku, dowódcy Sił Powietrznych, ofiarowała jego czapkę generała pilota oraz srebrny medal, który jej mąż otrzymał od lotników z Wielkiej Brytanii. To czapka generała armii. Gen. dywizji Andrzej Błasik został pośmiertnie awansowany na najwyższy w polskiej armii stopień. Czapka była umieszczona na trumnie generała podczas pogrzebu.

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Marek Belka, przekazał 3 monety w strzaskanych, ukruszonych plastikowych etui, które zostały odnalezione na miejscu katastrofy przez archeologów. To monety kolekcjonerskie, upamiętniające mord na polskich oficerach w Katyniu. Miały być przekazane przedstawicielom Rodzin Katyńskich, zaproszonym gościom, podczas uroczystości 10 kwietnia.

Pierwszą pamiątką z katastrofy smoleńskiej była mała część prezydenckiego samolotu, umieszczona w sukience obrazu Matki Boskiej.


Historia, wojsko, patriotyzm

Gablotę przygotował i zaaranżował jej kompozycję Marek Soczyk z Jasnogórskiej Fundacji Pro Patria Bastion Świętego Rocha.

- Jasna Góra nie mogła przejść obojętnie obok tragedii, w której zginęła elita naszego państwa i narodu - mówi Marek Soczyk. - W Bastionie Świętego Rocha mamy część historyczną, wojskową i patriotyczną. Wota smoleńskie są tuż obok pamiątek po prezydencie Ignacym Mościckim, marszałku Edwardzie Rydzu-Śmigłym. Blisko są też pamiątki z dożynek jasnogórskich, ofiarowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ekspozycja wotów smoleńskich jest przepasana szarfą biało-czerwoną. Jest tam też zdjęcie z Apelu Jasnogórskiego, na którym obok siebie stoją generał Andrzej Błasik i generał Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego, który też zginął pod Smoleńskiem.

- Panowie generałowie uczestniczyli w pielgrzymkach Wojska Polskiego na Jasną Górę - wspomina Marek Soczyk.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto