Skóra wrażliwa – jakich czynników należy unikać?

Materiał informacyjny La Roche-Posay
Każdego dnia nasza skóra jest narażona na kontakt z czynnikami, które mogą naruszać jej barierę ochronną. Kiedy jednak pozostaje ona zdrowa, skutecznie broni się przed chociażby zanieczyszczeniami, nie dopuszczając do nadmiernej utraty wody z naskórka ani do podrażnień. Niestety może się zdarzyć, że nasza cera będzie reagowała bardzo gwałtownie, co sprawi, że zadbanie o jej dobrą kondycję stanie się kłopotliwe. Właśnie takie symptomy dotyczą skóry wrażliwej. Co zrobić, by się o nią zatroszczyć?

Skóra wrażliwa, czyli jaka?

Skóra wrażliwa jest bardzo często spotykana, a i rozpoznanie jej nie należy do najtrudniejszych, wystarczy dokładnie obserwować jej reakcje na kontakt z różnymi czynnikami. Ten typ cery jest dużo bardziej skłonny do podrażnień oraz alergii spowodowanych przez substancje, które dla zdrowej skóry powinny pozostawać neutralne. Skutkuje to licznymi zaczerwienieniami, nadmiernym przesuszeniem (stąd widoczne jest złuszczanie), a także pęknięciami. Dodatkowo takiej skórze bardzo często towarzyszy uczucie ściągnięcia i pieczenia, które wiąże się z dużym dyskomfortem.

Do takich zjawisk dochodzi na skutek nieprawidłowego funkcjonowania wierzchnich warstw skóry, które nie stanowią wystarczającej bariery przed czynnikami zewnętrznymi. W efekcie przenikają one do skóry właściwej, gdzie powodują stany zapalne. Warto pamiętać, że substancji z otoczenia, które mogą narażać skórę wrażliwą na uszkodzenie, może być bardzo wiele. Przykładowo smog może naruszać jej delikatną strukturę i powodować znaczne odwodnienie.

Skóra wrażliwa jest nieco częściej spotykana u kobiet, ponieważ wszelkie zmiany są nasilone przez zachwiania gospodarki hormonalnej – do tych dochodzi natomiast w trakcie miesiączki, ciąży czy podczas przekwitania.

Jak odróżnić skórę wrażliwą od atopowej?

W wielu przypadkach skóra wrażliwa do złudzenia przypomina atopowe zapalenie skóry. Tutaj również mamy do czynienia z wysuszeniem i łuszczeniem naskórka, czemu towarzyszy bardzo uporczywe swędzenie oraz uczucie ściągnięcia. Warto jednak zaznaczyć, że o ile z cechami cery wrażliwej jesteśmy w stanie sobie poradzić za pośrednictwem odpowiednio dobranej pielęgnacji, o tyle atopowe zapalenie skóry wymaga interwencji lekarza. Jest to choroba o charakterze przewlekłym i na dodatek nawrotowym. Oczywiście poprawnie dopasowane kosmetyki również są w stanie wyciszyć objawy, jednak pomoc specjalisty jest tutaj niezbędna.

Podejrzewając, że nasza skóra wrażliwa może wynikać z atopowego zapalenia skóry, najprościej umówić się na konsultację z dermatologiem. Dzięki temu będzie możliwe ustalenie najefektywniejszej terapii.

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Dolegliwości, które towarzyszą skórze wrażliwej, można znacząco złagodzić. Choć co prawda trudno będzie nam ograniczyć kontakt z zanieczyszczeniami środowiska, które są obecne szczególnie w przestrzeni miejskiej, to jednak możemy skutecznie omijać te substancje, które mogą zwiększyć dyskomfort. Tym sposobem należy unikać:

  • nadmiernej ekspozycji na słońce – promieniowanie UV ma działanie silnie podrażniające. Krem z wysokim filtrem będzie naszym największym sprzymierzeńcem;
  • agresywnych środków czystości – warto pamiętać o stosowaniu rękawic ochronnych. Dobrze jest też rozejrzeć się za bardziej ekologicznymi preparatami;
  • sztucznych barwników i konserwantów – wysoko przetworzona żywność często zawiera składniki, które mogą podrażniać skórę i zwiększać jej wrażliwość;
  • kosmetyków o drażniącym działaniu – przykładowo gruboziarniste peelingi mogą znacząco podrażniać cerę.

Idealnie dobrana pielęgnacja z myślą o skórze wrażliwej powinna zakładać delikatne, ale dokładne oczyszczanie (np. z użyciem pianki bądź żelu), a do tego silne nawilżanie oraz odżywianie. Tymi samymi zasadami warto się kierować, kupując szampony oraz odżywki do włosów, jako że skóra głowy również może być nadwrażliwa na czynniki zewnętrzne.

Istotna jest także dieta. Warto dbać o właściwy poziom minerałów i witamin, szczególnie D oraz C. Bardzo ważne jest oczywiście odpowiednie nawodnienie – pamiętajmy o tym, by pić przynajmniej 2 litry wody dziennie.

Dodaj ogłoszenie