MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skarby z brązu

Violetta Gradek
Czesław Tarczyński z Miejskiej Galerii Sztuki na wystawie.
Czesław Tarczyński z Miejskiej Galerii Sztuki na wystawie.
Narzędzia codziennego użytku, ozdoby i broń ludności kultury łużyckiej można oglądać na stałej wystawie otwartej wczoraj w wyremontowanym Rezerwacie Archeologicznym na częstochowskim Rakowie.

Narzędzia codziennego użytku, ozdoby i broń ludności kultury łużyckiej można oglądać na stałej wystawie otwartej wczoraj w wyremontowanym Rezerwacie Archeologicznym na częstochowskim Rakowie. Są tu oryginalne naczynia ceramiczne oraz wykonane z brązu noże, łyżki, nagolenniki, naszyjniki, ozdobne szpile i zapinki, które służyły naszym przodkom prawie 30 wieków temu.

- Brąz dla kultury łużyckiej więcej znaczył niż złoto. Służył do produkcji ozdób i urządzeń codziennego użytku. Jako drogocenny surowiec był deponowany, chowany - mówi archeolog Jacek Koj.

Zwracają uwagę pozłacane klejnoty Scytów, którzy swoimi najazdami przyczynili się do zaniku kultury łużyckiej. Te precjoza są replikami wykonanymi w Muzeum Archeologicznym w Warszawie, specjalnie dla częstochowskiej wystawy.

Muzeum na częstochowskim Rakowie to unikalne miejsce w Polsce i Europie. W latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku nekropolię z lat 750-550 p. n. e. odkryto podczas budowy pobliskiego wiaduktu. W grobach widać naczynia, w których zostawiano zmarłym pożywienie. Żeby mięso świni czy owiec nie wywlokły dzikie zwierzęta, groby pokrywano warstwami kamieni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto