Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd się wzięły nazwy miast w Zagłębiu? Czy Częstochowa się chowała, co założył łowca niewolników i... Serio, wikingowie?

Tomasz Borówka
Tomasz Borówka
Zobacz, co wiadomo o pochodzeniu nazw miast Zagłębia Dąbrowskiego, Jury Krakowsko-Częstochowskiej i innych terenów pogranicza Małopolski i Śląska. 
(Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE)
Zobacz, co wiadomo o pochodzeniu nazw miast Zagłębia Dąbrowskiego, Jury Krakowsko-Częstochowskiej i innych terenów pogranicza Małopolski i Śląska. (Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE) Wikimedia Commons (obraz Nicholasa Roericha „Goście zza morza”)
Nazwy miast sprawiają Wam kłopot? Nie tylko Wam. Pochodzenie nazw miejscowych to nieraz problem nawet dla naukowców. A przecież lingwiści, w odróżnieniu od laików, dobrze znają prawa rządzące rozwojem języka i powinni być w stanie bez trudu rozwikłać zagadki pochodzenia nazw miejscowości. Jednak nawet językoznawcom nie zawsze udaje się odgadnąć na sto procent, jak i dlaczego powstała dana nazwa. Ale też to najczęściej właśnie oni odkrywają rzeczy zaskakujące, na które nigdy byśmy nie wpadli! Prawda zaszyfrowana w nazwach miejscowości nieraz okazuje się kompletnie inna od tego, co podpowiada nam tzw. etymologia ludowa. Zobaczcie, co wiadomo o pochodzeniu nazw miast Zagłębia Dąbrowskiego, Jury Krakowsko-Częstochowskiej i innych terenów pogranicza Małopolski i Śląska.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto