Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieć handlowa nie jest równomiernie rozmieszczona

JANUSZ STRZELCZYK
Mieszkańcy są zgodni z władzami miasta, że wystarczy już hipermarketów. Fot. TOMASZ ZABOROWICZ
Mieszkańcy są zgodni z władzami miasta, że wystarczy już hipermarketów. Fot. TOMASZ ZABOROWICZ
Handel, a dokładnie budowa dużych sklepów typu super i hipermarekt budzi spore emocje. Drobni kupcy są zaniepokojeni ekspansją gigantów. Twierdzą, że w wyniku konkurencji ze strony zachodnich koncernów handlowych tracą ...

Handel, a dokładnie budowa dużych sklepów typu super i hipermarekt budzi spore emocje. Drobni kupcy są zaniepokojeni ekspansją gigantów. Twierdzą, że w wyniku konkurencji ze strony zachodnich koncernów handlowych tracą klientów i w konsekwencji muszą zamykać swoje sklepy.

Z opracowania sieci handlowej w mieście przygotowanej w Urzędzie Miasta wynika, że ilość punktów sprzedaży w Częstochowie jest nierównomierne rozłożona.

W centrum jest prawie 40 procent wszystkich w aglomeracji sklepów. Np. tylko przy Al. Najświętszej Maryi Panny znajduje się blisko 100 punktów handlowych.

Dwa tzw. subcentra - osiedle Północ i Raków bardzo się pod tym względem różnią. Na Północy jest 23 proc. powierzchni handlowej, licząc w skali miasta a na Rakowie zaledwie 8 proc. Północ to przede wszystkim Centrum Nadlowe M1 i Promenada o łącznej powierzchni handlowej 55 tys. metrów kwadratowych. Na południu miasta, czyli w dzielnicy Raków jest to tylko 18 tys. m kw. Zdaniem autorów opracowania tam dopiero kształtuje się zintegrowany system handlowy. Jego zasadniczą część stanowią Centrum Handlowe Stowarzyszenia Kupców "Jagiellończycy", SDH Sezam, supermarkety Intermarche-Bricomarche i pawilon handlowy ze sklepem dyskontowym "Biedronka" i "Komfort". Można jeszcze wyróżnić w mieście kilka ośrodków lokalnych jak okolice Rynku Wieluńskiego, pawilony przy al. Armii Krajowej czy sklepy w osiedlach spółdzielczych.

Ponadto powstały ośrodki handlowe, których funkcjonowanie ma zdecydowanie ponadmiejski charakter. Są to przede wszystkim supermarkety TESCO, Castorama, Eurocash, Makro Cash and Carry. Podobny charakter będzie miał budowany Carrefour. Niedaleko Częstochowy jest Auchan. Za właściwą uznano lokalizację hipertmarketu OBI na Parkitce w terenie planowanego centrum osiedlowego.

Giganci handlowi jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa. Poza wspomnianą inwestycją Carrefour koncern Plaza Centers Poland ma już działkę pod budowę centrum handlowo-rozrywkowego. W planach jest budowa dużego obiektu handlowego między dworcem PKP i PKS.

Tymczasem zatrudnienie w handlu spada. W ostatnich latach z 8977 osób do 7986.

Autorzy opracowania bardzo ostrożnie wypowiadają się o rozwoju wielkich sklepów. Atrakcyjnym terenem dla inwestorów jest obszar w okolicach północnej granicy miasta w rejonie planowanego węzła komunikacyjnego z autostradą A-1. Na Zachodzie lokalizację takich gigantów dopuszcza się w aglomeracjach o zatrudnieniu około 1 miliona osób. U nas byłoby to 600 tys. osób. Gdyby doszło tam do budowy hipermarketów byłoby to zagrożenie dla istniejących placówek handlowych. Dlatego proponują rozważyć wprowadzenie zakazu budowy większych obiektów handlowych w tym rejonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto