Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne archeologiczne odkrycie w Olsztynie! Czy naukowcy natrafili na legendarny tunel łączący zamek z Jasną Górą?

REC
Kolejne odkrycie archeologiczne w Olsztynie. Czy naukowcy natrafili na legendarny tunel łączący zamek z Jasną Górą?
Kolejne odkrycie archeologiczne w Olsztynie. Czy naukowcy natrafili na legendarny tunel łączący zamek z Jasną Górą? arc Polska Press
Archeolodzy znów natrafili na ciekawe odkrycie na wzgórzu, gdzie ulokowany jest olsztyński zamek. Pod twierdzą może znajdować się więcej jaskiń, szczelin i tuneli niż wcześniej sądzono.

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy to miejsce magiczne i pełne tajemnic historii. W ostatnich latach udało sie tutaj dokonać sporo odkryć. Choć twierdza została wzniesiona na początku XIV wieku, a kilkadziesiąt lat później rozbudowana z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, to wzgórze zamkowe kryje w sobie ślady o wiele wcześniejszych epok.

Nowego odkrycia dokonali właśnie archeolodzy, którzy kolejny już sezon eksplorują zamek w Olsztynie. Badacze natrafili na nieznaną dotąd jaskinię oraz złożony system tuneli i szczelin.

– Tuż obok badanej przez nas głównej jaskini, zlokalizowanej w obrębie murów zamkowych - w przedsionku baszty studziennej - natrafiliśmy na szczelinę, która okazała się kolejną dużą jaskinią. Na obecnym etapie eksploracji nie jesteśmy jeszcze w stanie oszacować jej pełnych rozmiarów oraz wieku wszystkich osadów - powiedział PAP archeolog dr Mikołaj Urbanowski, który kieruje wykopaliskami z ramienia Fundacji Przyroda i Człowiek.

Jak twierdzą naukowcy, nieznanych szczelin, albo tuneli wiodących do kolejnych jaskiń może być w rejonie zamku w Olsztynie znacznie więcej. Świadczyć o tym mają nowe wyniki badań nieinwazyjnych - elektrooporowych wykonanych pod kierunkiem dr. hab. Marka Kasprzaka z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego w pobliżu bramy głównej.

- Ujawniły one istnienie jeszcze jednej, ogromnej pustki - prawdopodobnie krasowej, choć ewentualności, że jest ona związana z konstrukcją zamku nie można na tym etapie całkowicie wykluczyć - zastrzega w rozmowie z PAP dr Urbanowski.

Legenda głosi, że Jasną Górę łączył z zamkiem tunel

Jedna z opowieści, która od pokoleń krąży wśród mieszkańców regionu, mówi o tunelu, który miałby łączyć zamek w Olsztynie z klasztorem na Jasnej Górze. Tunel ten miałby służyć ewakuacji obrazu Czarnej Madonny i jasnogórskich skarbów. Choć nie udało się odnaleźć owego przejścia, to w każdej legendzie jest ziarno prawdy i być może odkrycie naukowców w części potwierdzi istnienie tuneli pod zamkiem.

W ubiegłym roku odkryto w Olsztynie szczątku neandertalczyków

Prace archeologicznie w 2019 roku nie miały być typowymi wykopaliskami. Naukowcy mieli za zadanie głównie uporządkować znajdującą się pod zamkiem jaskinię, w której kilkadziesiąt lat temu prowadzono wykopaliska. Był to jeden z wielu etapów obecnego projektu, który ma na celu zachowanie ruin oraz częściową renowację zamku. W czasie prac w jaskini trafiono na znalezisko, którego raczej nikt się nie spodziewał.

W jaskini znaleziono filar i mur, które wspierały jaskinię nad którą znajduje się górny poziom zamku. Wewnątrz groty odkryto ponad 200 narzędzi wyprodukowanych przez neandertalczyków. Część znalezisk można datować nawet na 40 tysięcy lat. Znaleziono wiele narzędzi, m.in. noże i zgrzebła.

W jaskini odkryto tez piec hutniczy

Z kolei dwa lata temu w jaskini znaleziono również piec hutniczy z XV wieku, wiele pozostałości po obróbce metalu, głównie brązu oraz zakopany szkielet psa, który świadczy o tym, że jeszcze w XV wieku stosowano na tych ziemiach pogańskie obyczaje, m.in. ofiarę zakładzinową.

W związku ze znaleziskami powstały spekulacje, że proceder metalurgiczny w tym miejscu mógł być nielegalny. Piec umieszczono pod ziemią, a biorąc pod uwagę nonsens sytuacji (wysokie temperatury, natężenie szkodliwych oparów i dymu), budując piec hutniczy w takim miejscu właściciele mogli chcieć coś ukryć.

Jak wskazują ślady wielu tysiącleci – jaskinia była wykorzystywana już od 40 tysiącleci. Pierwotnie była schronieniem dla neandertalczyków.

W XV wieku jaskinię przystosowano jako podziemną hutę. Po katastrofie budowlanej w której zawaliła się ściana działowa jaskini, ta nadal była wykorzystywana. W XVI i XVII wieku grota służyła jako podzamkowa spiżarnia. Magazynowano tutaj m.in. beczki z kapustą, grzybami i mięsem.

Kolejne odkrycie archeologiczne w Olsztynie. Czy naukowcy natrafili na legendarny tunel łączący zamek z Jasną Górą?

Sensacyjne archeologiczne odkrycie w Olsztynie! Czy naukowcy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto