Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samuel Willenberg bohaterem wystawy w Muzeum Częstochowskim

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
"Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów" - taki tytuł będzie mieć wystawa, którą wkrótce będzie można oglądać w Muzeum Częstochowskim. Wernisaż zaplanowano na czwartek, 26 stycznia. Początek o godzinie 17.00.

Polsko-izraelski artysta urodzony w Częstochowie

Samuel Willenberg to polsko-izraelski artysta urodzony w 1923 roku w Częstochowie. Do 1939 roku mieszkał przy ul. Fabrycznej (dzisiejszej ul. Mielczarskiego).

Po wybuchu wojny niespełna 17-letni Samuel został ochotnikiem w wojnie obronnej – odniósł rany w potyczce z wojskami sowieckimi. Podczas okupacji mieszkał w Częstochowie i Opatowie. Jesienią 1942 roku trafił do Treblinki. Jako jedyny z transportu uniknął śmierci w komorze gazowej, bo podał się za murarza. Przydzielony do specjalnego komanda, sortował rzeczy zamordowanych więźniów – kiedyś wśród tych przedmiotów znalazł ubrania swoich sióstr.

W 1943 roku uczestniczył w buncie więźniów. Po krwawej walce – w której zginęło blisko 800 Żydów – wraz z około 200 innymi osadzonymi udało mu się uciec. Wojnę przeżyło 68 z nich. Po ucieczce z obozu włączył się w konspirację i walczył w powstaniu warszawskim.

Na początku lat 50. XX w. wraz z rodziną wyjechał do Izraela, gdzie przez kilkadziesiąt lat pracował jako geodeta. Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością artystyczną poświęconą upamiętnianiu doświadczeń Holocaustu. Historię, której był świadkiem, przedstawiał na wiele sposobów. Napisał wspomnienia, stworzył cykl rzeźb ukazujących obrazy i sytuacje, które zapamiętał z Treblinki. Przyjeżdżał do Polski opowiadać izraelskiej i polskiej młodzieży o swoim doświadczeniu. Był bohaterem filmów dokumentalnych, udzielił też wielu wywiadów. Samuel Willenberg zmarł w 2016 roku. Był ostatnim żyjącym uczestnikiem buntu w Treblince.

Wystawa na cześć bohatera dwóch narodów

Wystawa poświęcona bohaterowi dwóch narodów powstała w związku z aż trzema przypadającymi w tym roku rocznicami – 100. rocznicą urodzin Samuela Willenberga, 80. rocznicą buntu w obozie w Treblince oraz 80. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Wernisaż zaplanowano na czwartek, 26 stycznia. Początek o godzinie 17.00. Wystawę w częstochowskim ratuszu będzie można oglądać do 12 lutego.

Organizatorami wystawy są Fundacja Dobry Grunt, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce oddział w Częstochowie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto