Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły ekshumacje ofiar niemieckich mordów w Częstochowie

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Ruszyły ekshumacje ofiar niemieckich zbrodni z 1939 roku.
Ruszyły ekshumacje ofiar niemieckich zbrodni z 1939 roku. Piotr Ciastek
W lipcu podczas prac prowadzonych przy Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny przy ul. Krakowskiej w Częstochowie robotnicy natrafili na ludzkie szczątki najprawdopodobniej z początku II wojny światowej. Dzisiaj Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął ekshumacje szczątków ofiar niemieckich zbrodni, które trafią po 80 latach na cmentarz Kule.

W pobliżu częstochowskiej katedry rozpoczęły się dziś, 21 października, prace mające na celu ekshumacje zwłok pomordowanych mieszkańców miasta w 1939 roku. O odnalezieniu pierwszych szczątków podczas prac budowlanych na terenie przylegającym do katedry informowaliśmy już na początku wakacji. Wtedy IPN wszczął prokuratorskie śledztwo w tej sprawie.

W miejscu, w którym trwają ekshumacje w 1939 roku znajdowały się rowy przeciwlotnicze dla okolicznych mieszkańców, przygotowane na wypadek wojny i nalotów niemieckiego lotnictwa.

- Przede wszystkim chcielibyśmy ofiary zbrodni niemieckich pochować godnie na cmentarzu. Na kwaterze wojennej w Częstochowie. Tak się złożyło, że 80 lat ofiary zamordowane przez Niemców leżą w rowach, tak jak je mordercy wrzucili. Także to jest nasza powinność. Przy okazji, jeżeli będzie taka możliwość, podejmiemy próbę identyfikacji - mówił nam obecny na miejscu ekshumacji Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.

Nie wiadomo dokładnie, ile ciał może jeszcze znajdować się w obrębie placu przed katedrą. - Bilans tych zbrodni, to jest od kilkuset do ponad tysiąca siedmiuset ofiar. Tutaj możemy się spodziewać kilkudziesięciu, ale to dopiero zakończenie prac pozwoli na ich podsumowanie - dodał Adam Siwek.

Prace ekshumacyjne potrwają około dwóch tygodni. Po zakończeniu prac i prokuratorskiego śledztwa szczątki zamordowanych mają zostać złożone w kwaterze ofiar zbrodni niemieckich na cmentarzu Kule.

Mordowali cywilów na ulicach Częstochowy

Krwawy poniedziałek, 4 września 1939 roku, był jedną z największych zbrodni niemieckich w Polsce dokonanych we wrześniu 1939 roku. Według ustaleń historyków, podczas krwawego poniedziałku w Częstochowie żołnierze Wehrmachtu urządzali na ulicach łapanki, wyciągali ludzi z mieszkań i pod kolbami karabinów pędzili w wyznaczone miejsca koncentracji (m.in. plac przed katedrą, ulicę Strażacką, obecny plac Biegańskiego i plac Daszyńskiego).

Przed katedrą strzelano w zbity tłum z karabinów maszynowych, przed ratuszem zabijano pojedynczymi strzałami w głowę. Do mordów doszło również na terenie Szpitala Wojskowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto