Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się Festiwal Rodziny Bachów

js, bpum
Po rocznej przerwie wraca do Częstochowy Festiwal Muzyki Rodziny Bachów, który rozpocznie się już dziś (13 września). Będą warsztaty, koncerty i widowisko plenerowe.

Rodzina Bachów przez prawie dwieście lat miała olbrzymi wpływ na kształtowanie historii muzyki. Pochodziło z niej ponad pięćdziesięciu znanych muzyków i kilku ważnych kompozytorów. Dlatego ideą Festiwalu Muzyki Rodziny Bachów jest przybliżenie bogatej działalności artystycznej tego, liczącego niemal trzysta lat, rodu, z jej najwybitniejszym kompozytorem – Janem Sebastianem na czele.

Festiwalowe koncerty mają stanowić intrygującą, muzyczną podróż - od czasów baroku aż po XXI wiek - wykorzystującą współczesne przekaźniki kultury. Wydarzenie bowiem łączy tradycję z nowoczesnością, kulturę wysoką z rozrywką, klasykę z innowacyjnością.

Z kolei nadrzędnym celem festiwalu jest – jak zdradzają organizatorzy – dzielenie się pasją do muzyki i ukazywanie piękna muzyki klasycznej. Piękna ponadczasowego, które potrafi dostosować się do realiów i zasad rządzących dzisiejszym światem.

W tym roku wypada już 7. edycja Festiwalu Muzyki Rodziny Bachów i złożą się na nią warsztaty, koncerty oraz widowisko plenerowe. Dzięki nim na nowo, w niekonwencjonalny sposób, odkryjemy muzykę Bachów.

Na początek, 13 i 14 września rozbrzmi „Głos baroku”, będą to warsztaty śpiewu barokowego, które poprowadzi utalentowana artystka ze Śląska, sopranistka Karolina Brachman. Jej projekty koncertowe i nagrania płytowe z muzyką średniowieczną oraz barokową zdobywały w ostatnich latach uznanie międzynarodowej krytyki oraz liczne nagrody fonograficzne.

W piątek, 15 września w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej, Jazz zmierzy się z Bachem. Na scenie pojawi się Jarek Kostka Quartet w składzie: Jarek Kostka (fortepian), Jan Adamczewski (saksofon), Piotr „Max” Wiśniewski (kontrabas), Waldemar Franczyk (perkusja). Muzycy postarają się przekonać nas, że „Bach jest jazzem, a jego muzyka swinguje” - jak określił to lider zespołu.

Tradycyjną atrakcją festiwalu jest multimedialne widowisko plenerowe, które w tym roku będziemy mieli szansę zobaczyć na Placu Biegańskiego podczas Nocy Kulturalnej, w sobotę, 16 września, o godzinie 21.00.

Natomiast na zakończenie barokowe emocje zapewni koncert finałowy w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. W niedzielę, 17 września, o godzinie 17.00 wystąpią: Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”, Piotr Młynarczyk (viola da gamba), Urszula Jasiecka-Bury (klawesyn), Mariusz Bury (teorba), Janusz Siadlak (dyrygent).

Organizatorami Festiwalu Muzyki Rodziny Bachów są Filharmonia Częstochowska oraz częstochowski Instytut Rozwoju Sztuki.

Szczegóły dotyczące imprezy dostępne są na stronie: www.filharmonia.com.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto