Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Rosyjska biedronka" rezygnuje z inwestycji w Polsce? Mere już kilka miesięcy temu miało otworzyć pierwszy sklep w Częstochowie

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Tak wyglądają wnętrza dyskontów sieci Mere
Tak wyglądają wnętrza dyskontów sieci Mere mere.ws
Rosyjska sieć dyskontów Mere prawdopodobnie rezygnuje z inwestycji w Polsce. Firma miała otworzyć swój pierwszy sklep już kilka miesięcy temu w Częstochowie. Nie dość, że sklep nie funkcjonuje, to niedawno przestała działać polska strona firmy. Czy Lidl i Biedronka może już spać spokojnie?

Właścicielem sieci dyskontów Mere jest rosyjska firma Svetofor, która na wschodzie działa w takich krajach jak Rosja, Chiny, Kazachstan czy Białoruś. Pod szyldem Mere działa tam około 800 sklepów.

Już w lipcu 2019 roku w Częstochowie ma zostać otwarty pierwszy dyskont tej sieci w Polsce. Rosyjska spółka próbowała wejść na nasz rynek już w 2018 roku, kiedy to zapowiedziała otwarcie na południu Polski 8 placówek. Sieć Mere mogła nieco zamieszać na polskim rynku i stanowić w pewnym stopniu konkurencję dla Lidla czy Biedronki, chociaż jej model biznesowy różnił się od tych dwóch gigantów.

Oczekiwania Svetofora wobec ewentualnych dostawców były bardzo wymagające: cena towaru z uwzględnieniem kosztu dostawy do sklepu powinna być 20-30% niższa niż w konkurencyjnych sklepach. Spółka sugerowała, że można to osiągnąć przez redukcję kosztów opakowania. - Nie potrzebujemy kolorowych rzucających się w oczy opakowań. Wobec powszechnie znanych marek z renomą ta różnica powinna wynosić 50% - informowała spółka. Właściciel sieci oczekuje też, że w razie nie sprzedania nawet 100 proc. towarów, będzie mógł je zwrócić dostawcy.

Ceny artykułów w sieci Mere miały być niższe od cen w innych dyskontach i marketach, nie będą to jednak towary premium.

Firma szukała nawet w Polsce lokalizacji dla swoich sklepów. Lokale miały spełniać określone wymagania:

  • Znajdować się w dużych i średnich miastach lub w ich bezpośredniej bliskości, w pobliżu dróg o dużym natężeniu ruchu i podobnych.
  • Posiadać wygodny dojazd do posesji
  • Posiadać parking dla co najmniej 30-40 samochodów
  • Spełniać wymagania w zakresie licencji na handel alkoholem (odległość od placówek edukacyjnych, kościoła etc)
  • Posiadać salę sprzedaży o powierzchniоd 800 do 1 200 m2.

Pierwszy sklep miał powstać w Częstochowie, ale wiele wskazuje, że w Polsce nie zostanie otwarty żaden sklep sieci Mere. Niedawno przestała działać polska strona internetowa firmy, a przedsiębiorstwo Togserwis, które miało się zajmować rekrutacją pracowników, nie odbiera telefonów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto