Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo Mieczysławy Biegańskiej przy ulicy Drogowców

js
Mieczysława Biegańska była działaczką społeczną i oświatową, a także bojowniczką o prawa kobiet.

Pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. Równych Szans zwróciła się do prezydenta z wnioskiem o nazwanie imieniem Mieczysławy Biegańskiej ulicy, placu bądź innego obiektu miejskiego. Zespół ds. Nazewnictwa Obiektów Miejskich, opierając się na informacjach z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, wydał opinię pozytywną wobec proponowanej patronki. Zdecydował o dalszym procedowaniu sprawy uwzględniając także fakt, że uchwałą Sejmu RP rok 2018 został ustanowiony Rokiem Praw Kobiet.

Mieczysława Biegańska urodziła się w 1866 roku w miejscowości Gołaszewo, w powiecie włocławskim. Wspólnie z mężem Władysławem angażowała się w różne działania społeczne. Od 1906 roku była członkinią Towarzystwa Szerzenia Wiedzy, a od 1909 roku należała do zarządu Towarzystwa Opieki Szkolnej (TOS) w Częstochowie. W latach 1915–17 jako jedyna kobieta wykładała na Kursach Samokształcenia w Częstochowie, a w roku szkolnym 1915/16 prowadziła tam zajęcia na wyższym kursie przyrodniczym. W 1917 roku, po śmierci męża, który zainicjował utworzenie publicznej biblioteki w mieście, Mieczysława Biegańska zajęła się jej organizacją. Biblioteka otrzymała imię Władysława Biegańskiego, a Mieczysława przekazała do niej 100 tomów, głównie czasopism medycznych z księgozbioru męża.

Mieczysława Biegańska żywo interesowała się sprawą równouprawnienia kobiet i chętnie zabierała głos na ten temat. W grudniu 1918 roku została wybrana do zarządu Narodowej Organizacji Wyborczej Kobiet Polskich. W końcu lat 20., zachęcona przez prof. Władysława Szumowskiego, przygotowała i opublikowała obszerną biografię męża – „Władysław Biegański. Życie i praca”. Była też autorką szkicu „Norwid o książce” zamieszczonego w zbiorowej publikacji „Wystawa książki polskiej oraz regionalizmu Częstochowy i okolicy 8–22 kwietnia 1934”.

Mieczysława Biegańska zmarła 3 czerwca 1954 w Częstochowie. Pochowana została w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Kule.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto