Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radna z Częstochowy chce, aby w pobliżu szkoły powstały kolorowe przejścia dla pieszych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Facebook Jolanta Urbańska
Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta w Częstochowie, proponuje, aby w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 14 w Częstochowie powstały kolorowe przejścia dla pieszych. Radna skierowała już w tej sprawie interpelację do prezydenta Częstochowy. Jej pomysł wywołał w mediach społecznościowych skrajne emocje. Jednym bardzo się podoba, inni mówią o promowaniu ideologii LGBT i krytykują propozycję. Radna Jolanta Urbańska zapewnia, że nie chodzi jej o żadne podteksty polityczne i ideologiczne, ale o bezpieczeństwo dzieci i o to, żeby było w tej dzielnicy mniej ponuro.

Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta w Częstochowie złożyła do prezydenta interpelację, aby kolorowe pasy zostały namalowane w dwóch miejscach – na skrzyżowaniu ulic Waszyngtona i oraz na ulicy Waszyngtona przed ulicą Stryjeńską (idąc od strony szkoły). Zdaniem radnej Wielobarwne pasy mają nie tylko poprawić wrażenia estetyczne, ale mają być również bezpieczniejsze, dzięki temu, że będą bardziej widoczne.

Radna do swojego posta załączyła zdjęcie kolorowego przejścia z innego europejskiego kraju. Wielu internautów szybko skojarzyło przejście z kolorami tęczy i dostrzegają w tym pomyśle podtekst ideologiczny i protest wobec przyjętej niedawno nowelizacji ustawy oświatowej. Radna zaprzecza.

- Tutaj nie chodzi o żadną ideologię, ani o nowelizację ustawy, a o bezpieczeństwo dzieci i o to, żeby w tej części miasta było mniej ponuro - zapewnia Jolanta Urbańska, która podkreśla, że zgodnie z przepisami jest sześć kolorów, które są dopuszczane do malowania znaków na jezdni i nie przypominają one kolorów znanych z tęczy.

Miejski Zarząd Dróg studzi jednak jej entuzjazm. Jak tłumaczy Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie, polskie przepisy ruchu drogowego wynikające z ustaw i rozporządzeń nie dopuszczają do użycia tego typu kolaży czy kolorowych kompilacji przy oznakowaniu przejść dla pieszych w ciągu dróg publicznych. Podstawowym i oczekiwanym ze względów bezpieczeństwa zestawieniem jest biała zebra na czarnym tle asfaltu.

- Występują także w oznakowaniu poziomym, również w obrębie przejść dla pieszych, kolory: czerwone (dla przejazdów rowerowych), niebieskie (jako oznakowanie dedykowane osobom z niepełnosprawnościami) oraz żółte jako oznakowanie tymczasowe. Każdy z tych kolorów ma jednak oznaczać odrębne przeznaczanie oznakowania i nigdy nie występują łącznie jako kompilacja. W organizacji oznakowania pionowego natomiast dopuszczalnych jest nawet sześć kolorów, ale także nigdy w zestawieniu innym niż pozwala na to prawo i determinuje przeznaczenie danego znaku - podkreśla Maciej Hasik.

Oznakowanie pionowe i poziome ma służyć poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i tym umotywowane jest ich użycie zgodnie z wytycznymi ustawodawcy. - Analogiczna zasada użycia obowiązuje w przypadku przejść 3D. W Częstochowie mogło zostać takowe wytyczone tylko na drodze wewnętrznej, nie publicznej. Powyższe nie jest więc podyktowane dobrą czy złą wolą kogokolwiek, a przepisami obowiązującego prawa, którymi związani są zarządcy dróg - mówi Maciej Hasik.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto