Przysmaki Śląska. Dziewięć dań kuchni śląskiej, których koniecznie musisz spróbować

Akcja specjalna ekspertów
Kuchnię śląską wyróżnia przede wszystkim rozmaitość. W zależności od regionu naszego województwa, na stołach królują różne dania. Które z nich królują na Górnym Śląsku? Przesuwajcie zdjęcia w prawo - naciśnijcie strzałkę lub przycisk 'NASTĘPNE', żeby zobaczyć wszystkie fotografie.>>>>>>>>
Kuchnię śląską wyróżnia przede wszystkim rozmaitość. W zależności od regionu naszego województwa, na stołach królują różne dania. Które z nich królują na Górnym Śląsku? Przesuwajcie zdjęcia w prawo - naciśnijcie strzałkę lub przycisk 'NASTĘPNE', żeby zobaczyć wszystkie fotografie.>>>>>>>>Danuta Pałęga / Dziennik Zachodni
Kuchnia śląska to zdecydowanie jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych kuchni w Polsce. Cechuje ją sytość i obfitość posiłków, a tradycjami sięga lat świetności górnictwa. Co warto zjeść, odwiedzając Śląsk? Z czego składa się tradycyjny "ślonski łobiod"? Jakie potrawy królują w poszczególnych regionach województwa? Przygotowaliśmy dla Was małe kompendium wiedzy, z odpowiedziami na każde z wymienionych pytań.

Spis treści

Kuchnia śląska, czyli jaka?

Mówi się, że Śląsk kopalniami stoi. Żeby zatem wykarmić górników, ciężko pracujących pod ziemią, dania kuchni regionalnej przede wszystkim musiały być sycące, treściwe, obfite. Jak podaje Festiwal Śląskie Smaki, w śląskiej rodzinie górniczej kobieta zajmowała się gospodarstwem domowym i wychowywaniem dzieci. Do jej obowiązków należało także utrzymywanie przydomowego ogródka i hodowla zwierząt. W przydomowych ogródkach uprawiano warzywa sezonowe, w tym lubiane na Śląsku fasolkę szparagową i ogórki. W każdym ogródku przeznaczano też kawałek ziemi pod uprawę ziemniaków i kapusty, to one stanowiły podstawę śląskiej kuchni.

Te dania królują na Śląsku. Przygotowujecie je w Waszych domach?

Po dziś dzień nasza kuchnia regionalna słynie z pożywnych dań, których podstawę stanowią różnego rodzaju mięsa, ziemniaki, kasze i gęste, zawiesiste sosy.

Z czego składa się ślonski łobiod?

Na Śląsku od zawsze najważniejszym z posiłków był obiad, który składał się z dwóch dań. Na stole nie mogło zabraknąć zupy, gotowano grochówkę, kartoflankę albo kapuśniak z żeberkami, oraz drugiego dania.

Tradycyjnym "ślonskim łobiodem", który słynny jest po dziś dzień, była rolada, najczęściej wołowa, z wkładką z boczku lub kiełbasy, musztardy, cebuli i ogórka kiszonego, surówka z modrej kapusty oraz kluski śląskie (tak zwane gumiklejzy) polane mięsnym sosem.

Składniki ślonskiego łobiodu:

  • kluski śląskie – okrągłe kluski z dziurką, przygotowane z ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków z dodatkiem mąki,
  • rolada wołowa – zwinięte płaty mięsa wołowego doprawione musztardą, z plastrami boczku lub kiełbasy, cebuli oraz ogórków kiszonych wewnątrz,
  • modra kapusta – poszatkowana czerwona kapusta, ugotowana i doprawiona boczkiem lub cebulą, można też utrzeć do niej jabłko,
  • kompot owocowy – domowy napój gotowany, przyrządzany z sezonowych owoców, najczęściej jabłek, śliwek lub truskawek,
  • szpajza – deser, do którego przygotowania niezbędne są jajka kurze, ma konsystencję musu przez co przypomina kogel-mogel.

Śląski tygiel kulinarny. Co region to potrawa

Kuchnię śląską wyróżnia przede wszystkim rozmaitość. W zależności od regionu naszego województwa, na stołach królują różne dania. Możemy wyczuć w nich wpływy kuchni niemieckiej, czeskiej i austriackiej.

  • Do potraw charakterystycznych dla Częstochowy i okolic należą przede wszystkim: zalewajka (zupa), złotopotocki pstrąg i chleb na zakwasie.
  • Zagłębie Dąbrowskie to parzybroda, porębskie pieczonki, prażuchy z ziemniaków i zacierka z mąki na mleku.
  • Tradycje Górnego Śląska to z kolei: galert śląski (galareta), szałot, żurek, wodzionka, karp, karminadle (mielone kotlety), rolada wołowa, kluski śląskie, modra kapusta, panczkrałt (potrawa z kapusty kiszonej), moczka, szpajza (deser śląski z jajek), królik, apfelmus (mus jabłkowy), kopa (deser na specjalne okazje) i kołocz (ciasto drożdżowe z jabłkami, serem lub makiem).
  • Tradycje Beskidów i Śląska Cieszyńskiego to kwaśnica, żurek, żeberka w miodzie, kiszka swojska, bryja, placki z blachy oraz ule z kremem.

Co zjeść na Śląsku? 9. dań, których musisz spróbować

Przygotowaliśmy propozycję 9. dań, których warto spróbować, będąc na Śląsku. Wśród nich znalazły się zupy, syte obiady oraz słodkości.

  1. Rolada z kluskami i kapustą.
  2. Kotlety mielone - karminadle.
  3. Ciapkapusta (kartofle z białą kapustą).
  4. Żur.
  5. Pączki - kreple.
  6. Sałatka jarzynowa - szałot.
  7. Szpajza.
  8. Wodzionka.
  9. Krupniok.

Partnerami TEMATU TYGODNIA są:
BYFYJ DELIKATESY KATOWICE
SERY GÓRALSKIE OSCYPMASTER
SEROWA KRAINA
ZAGRODA NA POGRANICZU
SŁODKA MANUFAKTURA LEONA
BIOBAZAR HUTA BAILDON
PRACOWNIA CUKIERNICZA "ZJEDZ CIASTECZKO"
MASORZ Sklep Mięsny
Bistro14
Pierogi Nad Białą
DORYŚ Placki Ziemniaczane z Grilla
RESTAURACJA MODRA
TRADI Fabryka Smaków

Kuchnię śląską wyróżnia przede wszystkim rozmaitość. W zależności od regionu naszego województwa, na stołach królują różne dania. Które z nich królują na Górnym Śląsku? Przesuwajcie zdjęcia w prawo - naciśnijcie strzałkę lub przycisk 'NASTĘPNE', żeby zobaczyć wszystkie fotografie.>>>>>>>>

Przysmaki Śląska. Dziewięć dań kuchni śląskiej, których koni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przysmaki Śląska. Dziewięć dań kuchni śląskiej, których koniecznie musisz spróbować - śląskie Nasze Miasto

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto