Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przetarg na stadion Rakowa Częstochowa jeszcze nierozstrzygnięty, a już wpłynęło pierwsze odwołanie

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Do 10 lutego mogą składać oferty firmy zainteresowane przeprowadzeniem modernizacji stadionu Rakowa Częstochowa. Chociaż miasto nie otworzyło w tym przetargu kopert z ofertami, to już jedna z firm wniosła odwołanie, które będzie rozpatrywane przez KIO. Zdaniem odwołującej się firmy przeprowadzenie prac w terminie oczekiwanym przez miasto nie jest możliwe.

Rozpisując przetarg na zadanie „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie – przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Bolesława Limanowskiego 83” miasto bazowało na dokumencie dostarczonym przez klub Raków Częstochowa. Stadion po przebudowie ma spełniać kryteria określone w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy na sezon 2020-2021 i następne w zakresie infrastruktury sportowej. Będzie też dopasowany do wymogów w zakresie organizacji imprez masowych oraz prowadzenia zajęć w ramach Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Wykonawca będzie musiał m.in. wybudować trybunę na 5,5 tys. miejsc, w tym dla kibiców z niepełnosprawnościami. Na zadaszonej trybunie zachodniej ma znaleźć się miejsce dla przynajmniej tysiąca osób. W ramach inwestycji ma powstać podgrzewana murawa boiska głównego, wybudowane zaplecze socjalne, punkty kasowe i depozytowe dla trybun, pomieszczenie magazynowe i niezbędna infrastruktura sportowa oraz parkingi. Miasto jako inwestor oczekuje m.in. umiejscowienia projektowanej infrastruktury tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał działki, pozostawić maksymalną ilość zieleni oraz umożliwić objęcie obiektów obwodową drogą pożarową.

Do istniejącego projektu wprowadzono zasadnicze zmiany. M.in. trybuna wschodnia nie będzie miała zadaszenia, zrezygnowano z budowy wieży telewizyjnej, inwestycja nie obejmie też terenu boisk treningowych. Inne zmiany dotyczą m.in. wielkości obiektów budowlanych składających się na trybuny, zakresu wykonania ogrodzeń, budynków kasowych czy sanitariatów.

Miasto na oferty czeka do 10 lutego, licząc, że jeżeli znajdzie się chętna firma, a ministerstwo przekaże obiecane środki, to obiekt będzie umożliwiał Rakowowi staranie o licencję na grę w Ekstraklasie w sezonie 2020/2021.

Firma ze Skierniewic złożyła odwołanie

Przetarg dopiero się rozpoczął, ale odwołanie już złożyła firma Mirbud ze Skierniewic. Według firmy, miasto dopuściło się naruszenia
przepisów prawa wskazanych bezpośrednio poniżej oraz w uzasadnieniu odwołania:

"1. art. 7 ust. 1 ustawy Pzp w związku z art. 29 ust. 1 i 2 ustawy Pzp, a także art. 5 i 3531 ustawy kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 z późn. zm.; dalej: „KC”), w związku z art. 14 i art. 139 ust. 1 ustawy Ppz, poprzez wyznaczenie terminu realizacji przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję, naruszający właściwość (naturę) stosunku prawnego, bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa i równowagę stron, a dodatkowo w sposób prowadzący do nadużyć własnego prawa podmiotowego, gdyż bezprawnie zażądał, aby wykonawca zaprojektował inwestycję, wykonał roboty budowlane w terminie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy;
2. art. 7 ust. 1 ustawy Pzp w związku z art. 91 ust. 2 pkt 5 ustawy Pzp, a także art. 5 i 3531 KC poprzez błędne przyjęcie, że Zamawiający uprawniony jest do nadużywania własnego prawa podmiotowego poprzez ustanowienie pozacenowego kryterium oceny ofert, polegającego na punktowaniu skrócenia terminu realizacji zamówienia, gdy jego skrócenie zależy od działań"

Zdaniem Mirbudu wykonanie całej inwestycji w terminie 12 miesięcy, jak oczekuje miasto, nie jest możliwe. Firma uważa, że termin wykonania całego przedmiotu zamówienia wynosi: wykonanie projektu budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę , wykonanie projektu wykonawczego do 8 miesięcy od daty podpisania umowy, natomiast termin wykonania zamówienia do 18 miesięcy od daty podpisania umowy, tj. zakończenie całości robót budowlanych i odbiór wraz z uzyskaniem w tym terminie decyzji
pozwolenie na użytkowanie.

Miasto: najważniejsze, że odwołanie nie wstrzymuje przetargu

Ponieważ wpłynęło odwołanie, zostało ono opublikowane w BIP Miasta Częstochowy pod informacjami o ogłoszeniu przetargu i związanymi z nim dokumentami. Krajowa Izba Odwoławcza poprosiła nas już o stosowne informacje, spodziewamy się też wystąpienia o dokumentację zamówienia, a następnie informacji o wyznaczeniu terminu rozprawy przed KIO. Treść odwołania wraz z uzasadnieniem będzie oczywiście w najbliższych dniach przedmiotem analizy przez Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta i kolegium prezydenckie.

- Z punktu widzenia interesów miasta i klubu dla nas istotne jest to, że złożone odwołanie, nie wstrzymuje na razie biegu przetargu. Jeżeli wyrok KIO będzie dla nas korzystny, mamy nadzieję otworzyć oferty przetargowe (które, w co wierzymy, wpłyną) w przewidzianym terminie 10 lutego. Zdajemy sobie sprawę, że w kontekście procesu licencyjnego ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie prac związanych z przebudową stadionu. Miasto musi jednak - co oczywiste - poddawać się rygorom procedur zamówienia publicznego, licząc na pozytywny dla nas finał złożonego odwołania - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM w Częstochowie.

Co ciekawe firma Mirbud obecnie wykonuje prace związane z budową nowego stadionu ŁKS-u, a kilka dni temu została partnerem łódzkiego klubu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto