Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przejścia dla pieszych 3D w Śląskiem? Zainteresowanie jest spore. Popieracie?

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Pasy 3D sprawiają wrażenie przestrzennych. Są odblaskowe. Na razie to drogowa nowinka.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pasy 3D sprawiają wrażenie przestrzennych. Są odblaskowe. Na razie to drogowa nowinka. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Budimex
Przejścia dla pieszych 3D stały się modne w tym roku, za sprawą akcji promocyjnej jednej z firm budowlanych i jej programu związanego z poprawą bezpieczeństwa w miastach i gminach. Namalowano już cztery takie trójwymiarowe przejścia. Jednak żadnego w Śląskiem. Okazuje się, ze zainteresowanie mieszkańców miast jest spore, choć pasy mogą się znaleźć jedynie na drogach wewnętrznych. Dlatego możliwości są niewielkie. Na razie to drogowa nowinka. Czy się przyjmie w naszym regionie?

Akcja HELLO ICE, w ramach której oprócz programu zwiększającego bezpieczeństwo dzieci na drogach, powstają również trójwymiarowe pasy, jest prowadzona przez firmę Budimex.

To stworzony przez budowlanego giganta program, mający poprawić bezpieczeństwo dzieci na drogach, a także dający nauczycielom narzędzia do profesjonalnego przekazywania tej wiedzy uczniom. Jednym z elementów tego programu są właśnie pasy 3D.

Trwa głosowanie...

Przejścia dla pieszych 3D w naszym mieście? Popierasz?

- Gdy dyskutowaliśmy o tym programie, chcieliśmy po nim pozostawić jakąś namacalną rzecz. Pomyśleliśmy o pasach 3D. Nie jesteśmy oczywiście prekursorami, ale postanowiliśmy włączyć ten element do programu w ramach testu – mówi Katarzyna Wójcik, ekspert do spraw komunikacji z Budimeksu.

Przejścia dla pieszych 3D nie mogą powstać na każdej drodze

Pasy 3D nie mogą się znaleźć na dowolnej drodze. W Polskim prawie o ruchu drogowym nie ma tego typu oznaczeń. Takie trójwymiarowe przejścia dla pieszych powstają więc na drogach wewnętrznych, niepublicznych Najczęściej w pobliżu szkół.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Prowadzimy badania i współpracujemy z profesorami kilku politechnik, by dogłębnie sprawdzić ich wpływ na bezpieczeństwo. Może kiedyś uda się wprowadzić takie pasy na inne, niż wewnętrzne, drogi – dodaje.

Mieszkańcy śląskiego zainteresowani pasami 3D. Co na to władze miast?

Tymczasem w województwie śląskim jest sporo miast i miejscowości, których mieszkańcy chcieliby mieć takie pasy na gminnych drogach. Z Czeladzi zgłoszono już 13 takich miejsc, trzy z Katowic. Są zgłoszenia z Chorzowa, Świętochłowic, Siemianowic, czy Zawiercia. Na liście znalazła się ż Dąbrowa Górnicza.

Najwięcej zgłoszeń przyszło z Katowic. Co na te propozycje władze miasta?

- Za tego co wiemy, to pasy 3D są na razie w fazie testowej. To nie jest rozwiązanie, które można zastosować na drogach publicznych. Obserwujemy to i uważamy ten pomysł za bardzo ciekawy, ale z tego co udało nam się dowiedzieć, by takie pasy zostały gdzieś namalowane potrzebna jest zgoda ministerstwa infrastruktury. Na razie nie planujemy tego typu rozwiązań, choć sami tez zastosowaliśmy innowacyjne rozwiązanie z napisami na chodnikach, skierowanymi do właścicieli smartfonów – mówi Ewa Lipka, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Katowicach.

Jak twierdzi rzeczniczka w tym przypadku było to łatwiejsze, nie były potrzebne zgody z ministerstwa, a jedynie właściciela chodnika, którym było miasto.

W Sosnowcu na tę nowinkę drogową patrzą z ciekawością, choć też z pewną ostrożnością.

- Wiemy, że nie można takich pasów malować na drogach publicznych, powiatowych. Mieliśmy już doświadczenia związane na przykład z tym, że na wniosek policji musieliśmy usuwać napisy przed pasami w Zagórzu. To były napisy "Patrz w lewo, patrz w prawo". Dlatego jesteśmy ostrożni, ale sądzimy, że na drogach wewnętrznych, osiedlowych takie pasy miałyby rację bytu - powiedział nam Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Koszt namalowania pasów w tej technologii to około siedmiu tysięcy złotych. W całości pokrywa je firma. Mają służyć lokalnej społeczności. Są widoczne z daleka, nie tylko dlatego że stwarzają wrażenie przestrzenne, ale są namalowane farbą odblaskową.

Jak twierdzą organizatorzy programu HELLO ICE w przyszłym roku przymierzają się do wkroczenia ze swoją akcją i pasami 3D również na teren województwa śląskiego, powodzenie całej akcji zależy jednak od tego, czy pomysł spodoba się władzom miasta, radnym i mieszkańcom i czy uda się uzyskać zgodę zarządców dróg na ich namalowanie

Zaledwie kilka takich przejść dla pieszych w Polsce

Przypomnijmy. W Polsce jest ich niewiele. Na razie trójwymiarowe przejścia dla pieszych istnieją zaledwie w kilku miastach, np. w Miechowie, Lesznowoli, Sanoku i od dwóch miesięcy w Bartoszycach.

Pasy namalowane na drodze metodą 3D powodują złudzenie optyczne, że na drodze leżą białe belki w kształcie sześcianów, po których mogą przechodzić piesi. Na razie takie rozwiązanie może być stosowane jedynie na drogach wewnętrznych lub niepublicznych. Tego typu oznakowania przejść dla pieszych nie ma jeszcze w naszych przepisach ruchu drogowego. Dlatego też nie można ich malować na drogach publicznych, zwłaszcza takich, po których kierowcy jeżdżą stosunkowo szybko.

Pierwsze tego typu przejście na świecie namalowano przed jedną ze szkół w Islandii. Teraz można je zobaczyć także w Nowej Zelandii czy USA.

Pasy 3D sprawiają wrażenie przestrzennych. Są odblaskowe. Na razie to drogowa nowinka.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przejścia dla pieszych 3D w Śląskiem? Zainteresowanie jest s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto