Przed pątniczym szczytem

VIOLETTA GRADEK
W Częstochowie na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest spodziewanych około 200 tysięcy pielgrzymów. / JACENTY DĘDEK
W Częstochowie na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest spodziewanych około 200 tysięcy pielgrzymów. / JACENTY DĘDEK
Dodatkowe patrole straży miejskiej i policji - w tym rowerowe i konne będą pilnować porządku podczas wzmożonego ruchu pątniczego. W pobliżu klasztoru dyżurować będą karetki pogotowia ratunkowego.

Dodatkowe patrole straży miejskiej i policji - w tym rowerowe i konne będą pilnować porządku podczas wzmożonego ruchu pątniczego. W pobliżu klasztoru dyżurować będą karetki pogotowia ratunkowego. Na błoniach pojawią się przenośne sanitariaty.

Rocznie odwiedza Częstochowę około 5 milionów pielgrzymów. Miasto staje się turystycznym przede wszystkim od lipca do września. Szczególny boom pątniczy przeżywa jednak w sierpniu. Szczyt pielgrzymkowy przypada na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 15 sierpnia. To wtedy ściągają do Częstochowy największe pielgrzymki: warszawska, krakowska, szczecińska, gdańska, warmińska. W tym roku - jak podaje o. Stanisław Tomoń, rzecznik prasowy Jasnej Góry - ma ich być 51. Policja szacuje, że pojawi się wówczas około 200 tysięcy pątników pieszych i zmotoryzowanych. Równie liczne są pielgrzymki przybywające na święto Matki Boskiej Częstochowskiej 26 sierpnia. Dociera wówczas kilkadziesiąt pielgrzymek z okolic Częstochowy. Pątnicy będą wchodzić różnymi trasami. Najwięcej grup wejdzie od strony dzielnicy Mirów - ul. Mstowską i Hektarową.

- W tym roku nie ma większych remontów na ulicach, przez które wiodą trasy pielgrzymkowe - mówi Stanisław Słyż, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego częstochowskiego magistratu. - Dla ruchu pątniczego i kołowego mogą więc tylko być zamknięte ulice: Klasztorna i Wyszyńskiego, które - w wypadku przepełnienia parkingów - będą przeznaczone dla postojów samochodów.

Miasto przygotowuje się do wzmożonego ruchu pątniczego, aby zapewnić przybyłym spokój i bezpieczeństwo, zapobiec kradzieżom.

- Wystawimy dodatkowe patrole - zapewnia Jacek Maduzia, kierownik referatu ochrony porządku publicznego Straży Miejskiej w Częstochowie. - Funkcjonariusze będą kontrolowali przede wszystkim główne ciągi komunikacyjne, centrum miasta i okolice klasztoru jasnogórskiego. Służbę będą także pełnić patrole rowerowe.

Policja włączy się w zabezpieczanie przemarszu pielgrzymek.

- Podczas przejścia najliczniejszych grup pątniczych zostanie wstrzymany poprzeczny ruch kołowy w Al. Najświętszej Maryi Panny na kilkuminutowe przerwy - mówi kom. Katarzyna Staciwa, rzecznik częstochowskiej policji.

Parki podjasnogórskie oraz tereny przy Bałtyku Adriatyku będą patrolować policjanci z drużyny konnej.

Wszystkie służby komunalne i firmy wywożące śmieci zobowiązały się do utrzymania zieleni w mieście oraz systematycznego porządkowania podlegających im rejonów. Będą pracowały całodobowo. Podczas szczytu pielgrzymkowego w mieście pojawią się dodatkowe kosze i pojemniki na śmieci we wszystkich newralgicznych miejscach miasta: od Jasnej Góry po Przeprośną Górkę, a także specjalne kontenery na plastikowe butelki po napojach. Po ulicach mają ciągle jeździć polewaczka i zamiatarka.

Szalety miejskie będą funkcjonować całą dobę, a na Pasażu bpa Bareły i przy ul. Sikorskiego na okres pielgrzymek znajdą się przenośne sanitariaty.

- Dodatkowo zostanie zamontowanych kilka punktów czerpania wody pitnej w pobliżu klasztoru - na ulicach: Wyszyńskiego, 7 Kamienic, 3 Maja, Sikorskiego i na Rynku Wieluńskim - informuje naczelnik Słyż.

Zostanie wzmocniona obsada lekarska w izbach przyjęć szpitali miejskich. Stały punkt pomocy medycznej będzie uruchomiony w szpitalu przy ul. Bony. W pobliżu klasztoru mają dyżurować karetki pogotowia ratunkowego. W parku i na Pasażu bpa Bareły staną dwa namioty z obsadą lekarsko-pielęgniarską. Harcerskie patrole medyczne pojawią się też na błoniach jasnogórskich.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie