Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prywatna uczelnia otwiera studia medyczne

WIESŁAW PASZKOWSKI
Pielęgniarki będą mogły podnieść swoje kwalifikacje.
Pielęgniarki będą mogły podnieść swoje kwalifikacje.
W październiku miały ruszyć studia pielęgniarskie w częstochowskiej filii akademii medycznej. Nie otwarto ich, gdyż "nie wypalił" nabór. Teraz płatne studia oferuje Wyższa Szkoła Zarządzania.

W październiku miały ruszyć studia pielęgniarskie w częstochowskiej filii akademii medycznej. Nie otwarto ich, gdyż "nie wypalił" nabór. Teraz płatne studia oferuje Wyższa Szkoła Zarządzania.

- Będzie jedyną uczelnią w Częstochowie, która umożliwi zdobycie wyższego wykształcenia z zakresu pielęgniarstwa. Trzeba podkreślić, że zgodnie z normami Unii Europejskiej posiadanie wyższego wykształcenia będzie warunkiem podjęcia pracy w tym zawodzie w krajach członkowskich oraz w Polsce po jej wstąpieniu do Wspólnoty - mówi rektor WSZ dr inż. Andrzej Dziewiątkowski.

Uczelnia musiała przedstawić wcześniej koncepcję kształcenia, plany studiów i programy nauczania, bazę materiałową i dydaktyczną oraz jak zamierza spełnić wymogi kadrowe określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Program przewiduje 3.600 godzin nauki, w tym 1.020 godzin praktyki zawodowej i będzie realizowany w 3,5-letnim cyklu (7-semestralnym). Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej pozytywnie zaopiniowało wniosek WSZ o uruchomienie studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo.

Absolwent otrzyma tytuł licencjata i będzie posiadał wiedzę w zakresie nauk medycznych, pielęgniarskich i społecznych. Minimalny program ministerialny został rozbudowany m.in. o bogaty program informatyki oraz elementów informatycznych w służbie zdrowia. Studenci zostaną przygotowani do obsługi zintegrowanych systemów informatycznych do wykorzystania w rejestracji, biurze przyjęć, poradni, oddziale szpitalnym, aptece, laboratorium, dziale naliczania kosztów, kierownictwie placówki.

- Przedstawimy naszym słuchaczom na wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych nowoczesne technologie zapewniające niezawodność pracy, bezpieczeństwo danych i dużą efektywność działania. Cechą charakterystyczną naszego programu jest kształcenie ,pielęgniarki informatycznej" - zapewnia rektor Andrzej Dziewiątkowski.

Duży nacisk uczelnia zamierza położyć na naukę języków obcych (obowiązkowy angielski i do wyboru francuski, włoski, niemiecki, rosyjski lub hiszpański). Dużą ilość godzin przewiduje na poznanie problematyki organizacji i zarządzania, metody prognozowania potrzeb.

- Uczelnia trafia ze swoją propozycją w pewną lukę oświatową. W liceach medycznych cykl kształcenia pielęgniarek jest o 350 godzin krótszy niż wymagają przepisy Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Kraje zachodnie nie podchodzą do tego zbyt rygorystycznie, z wyjątkiem może Stanów Zjednoczonych. Dlatego nasze absolwentki już pracują w krajach Unii Europejskiej. Jednak w Polsce od roku 2003/2004 kształcenie pielęgniarek i położnych będzie mogło odbywać się tylko w szkołach wyższych - wyjaśnia dyrektor liceum medycznego, Jan Randak.

Program studiów na WSZ nie obejmuje, przynajmniej na początek, całości problematyki medycznej.

- Takie studia to szansa dla personelu kierowniczego. Pielęgniarka tak naprawdę wszystkiego uczy się w praktyce "przy pacjencie". Za dwa lata powstaną oddziały ratunkowe i zawód ratownika medycznego, który do akcji wyruszać będzie ze strażakami. W pierwszych chwilach będzie on zdany wyłącznie na siebie i dlatego będzie musiał być specjalnie szkolony - komentowali pracownicy częstochowskiego pogotowia ratunkowego.

Personelu medycznego brakuje nie tylko w krajach Unii. Także w naszych szpitalach nie są spełnione normy zatrudnienia. Ale naszej służbie zdrowia brakuje pieniędzy. Dlatego wiele osób perspektywy zawodowe wiąże często z wyjazdem za granicę.

Pierwszy nabór uczelnia zamierza rozpocząć w listopadzie oraz w lutym. Otwarcie kierunku pielęgniarstwo traktuje jako zaczątek szerszego programu studiów medycznych w Wyższej Szkole Zarządzania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto