Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratura w Częstochowie wszczęła śledztwo w sprawie niedzielnej pielgrzymki motocyklistów na Jasną Górę

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Prokuratura Rejonowa Częstochowa Północ wszczęła śledztwo w sprawie pielgrzymki motocyklistów na Jasną Górę. W niedzielnym XVIII Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego mimo obowiązujących obostrzeń udział wzięło 10 tysięcy motocyklistów, niestety nie wszyscy przestrzegali przepisów sanitarnych.

Komenda Miejska Policji w Częstochowie przekazała do Prokuratury Rejonowej Częstochowa Północ materiał dotyczący niedzielnej pielgrzymi motocyklistów. W XVIII Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego na Jasnej Górze mimo pandemii uczestniczyło dziesięć tysięcy miłośników jednośladów. Śledczy natychmiast podjęli decyzję o wszczęciu śledztwa w tej sprawie.

- Śledztwo zostało wszczęte w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego i szerzenia się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 - mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Pielgrzymka motocyklistów odbyła się w niedzielę (11 kwietnia). Niestety nie wszyscy uczestnicy przestrzegali przepisów sanitarnych, mimo że organizatorzy pielgrzymki na swojej stronie apelowali, aby podczas spotkania przestrzegać zasad dystansu społecznego i aby zasłaniać usta i nos. Podobny apel do osób modlących się na błoniach jasnogórskich skierowała przedstawicielka policji.

O bezpieczeństwie przypominała również Jasna Góra. Rzecznik klasztoru o. Michał Legan podkreślał, że Jasna Góra zrobiła wszystko, aby było bezpiecznie, a w jego ocenie zdecydowana większość uczestników przestrzegała przepisów.

Mimo to po pielgrzymce pojawiły się pytania o właściwe zabezpieczenie imprezy przez organizatorów i postawę samej policji. Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie zapewniała, że wszystkie ujawnione przypadki łamania przepisów sanitarnych były karane. Jak dodawała, według organizatorów w pielgrzymce miało uczestniczyć dwa tysiące osób.

- Policjanci wylegitymowali 156 osób, ujawnili 1 przestępstwo i blisko 100 wykroczeń. Zgromadzone materiały zostaną przekazane do prokuratury w celu oceny, czy doszło do popełnienia przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób przez organizatora - poinformowała Komenda Miejska Policji w Częstochowie jeszcze przed przekazaniem materiałów do prokuratury.

Częstochowska prokuratura w marcu 2021 roku poinformowała o akcie oskarżenia wobec właściciela dyskoteki znajdującej się niemal pod Jasną Górą, który w czasie pandemii w październiku 2020 roku zorganizował imprezę dla ponad 200 osób. Śledztwo również dotyczyło sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego i szerzenia się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto