Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Torunia do urzędników: pożegnajmy plastik! Zdradzamy sekret "zarządzenia numer 220" Michała Zaleskiego

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Urzędnik Adrian Aleksandrowicz świeci przykładem osobistym: kubek metalowy, butelka szklana.
Urzędnik Adrian Aleksandrowicz świeci przykładem osobistym: kubek metalowy, butelka szklana. Fot. Grzegorz Olkowski
Toruński urząd miasta ma być proekologiczny. "Zarządzenie numer 220" prezydenta Michała Zaleskiego zaleca urzędnikom rezygnację z wody w plastikowych butelkach i używania foliówek oraz "ograniczenie korzystanie z papieru do niezbędnego minimum".

Prezydent Michał Zaleski chce, by Toruń był miastem ekologicznym. Zmiany zaczyna od własnego podwórku, czyli pracy magistratu i organizowanych przez niego wydarzeń. W lipcu wydał "Zarządzenie numer 220 w sprawie działań proekologicznych w Urzędzie Miasta Torunia". Niczego w nim pracownikom nie nakazuje, ale zaleca. Co konkretnie?

Pożegnanie z plastikiem

Po pierwsze, tak w urzędowej pracy, jak i podczas konferencji i innych imprez miejskich, plastiku powinno być jak najmniej. "Zaleca się rezygnowanie z używania jednorazowych opakowań (toreb, siatek itp.), pojemników na żywność, talerzy, sztućców, kubeczków, słomek wykonanych z tworzyw sztucznych przez zastąpienie ich przedmiotami wielokrotnego użytku lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu bądź biodegradacji".

Zobacz także: Zaledwie 133 cm wynosi stan wody w toruńskiej Wiśle. Do rekordu wyschnięcia koryta rzeki jednak jeszcze daleko

Oczywiście, chodzi tu nie tyle o prywatne rezygnacje np. z wody w plastikowej butelce przez urzędników, co o organizację spotkań, konferencji, sesji, imprez (także tych współfinansowanych przez Urząd Miasta Torunia). Prezydent zaleca też, by w miarę możliwości urzędnicy korzystali z usług tych wykonawców, którzy stosują materiały inne niż sztuczne.

"Zarządzenie numer 220" zaleca także kupowanie napojów w szklanych butelkach lub wielokrotnego użytku i wykorzystywanie w promocji Torunia materiałów, które podlegają recyklingowi. Poza tym - promowanie ekologicznego trybu życia.

Oszczędzanie dla środowiska
Rzecz kolejna to ekologiczne nawyki. Prezydent miasta zaleca "ograniczenie papieru do niezbędnego minimum", a także racjonalne korzystanie z energii elektrycznej, energii cieplnej i wody.

Zobacz także: Podejrzany o napad na bank zatrzymany w Kamionkach

Co ważne, przy udzielaniu zamówień publicznych urzędnikom zaleca się stosowanie klauzul środowiskowych. "Zarządzenie numer 220" kończy zalecenie, by urzędnicy propagowali wśród współpracowników działania proekologiczne oraz budowali świadomość ekologiczną. Wykonanie całego zarządzenia Michał Zaleski powierzył dyrektorom poszczególnych wydziałów magistratu.

Wzorem Warszawy, Gdańska, Poznania...

Proekologiczne starają się być już różne urzędy w Polsce, różnymi sposobami. W Gdańsku od kilku miesięcy trwa akcja "Gdańsk bez plastiku".

- Marzy mi się Gdańsk solidarny ze wszystkimi pokoleniami. Dzisiaj decyzja o tym, że rozpoczynamy kampanię „Gdańsk bez plastiku” to jest właśnie solidarność ze wszystkimi pokoleniami. Myślę, że każdy z nas chciałby, aby jego dzieci, jego wnuki mogły cieszyć się środowiskiem naturalnym, które nas otacza – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, inaugurując akcję. – Nie da się tego zrobić od razu, jest to metoda małych kroków, ale może je zrobić każdy z nas używając na przykład na zakupach toreb z ekologicznych materiałów czy produktów pochodzących z recyklingu. I to jest Gdańsk moich marzeń. Gdańsk bez plastiku.

Gdańska Organizacja Turystyczna podczas konferencji Nowe Trendy w Turystyce 2019 używała naczyń ekologicznych. Również kolejne miejskie jednostki: Zakład Utylizacyjny, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Gdańskie Wody i Hewelianum zadeklarowały działania na rzecz zmniejszenia zużycia plastiku.

W samym Urzędzie Miasta Gdańska używane dotąd plastikowe sztućce, kubeczki i butelki zaczęły być zastępowane bardziej ekologicznymi naczyniami z metalu i papieru. - W następnej kolejności zostanie wycofana z użycia gazowana woda w plastikowych butelkach, a zwykły papier do drukarki zostanie zastąpiony bardziej ekologicznym papierem makulaturowym – zapowiedziała prezydent Gdańska.

Proekologiczne działania promują też urzędy w stolicy, Poznaniu, Krakowie i innych miastach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Torunia do urzędników: pożegnajmy plastik! Zdradzamy sekret "zarządzenia numer 220" Michała Zaleskiego - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto