Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Duda w Wieluniu. Dziś 82. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.
Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. KLOBUCKA.PL/JAROSŁAW BRZĘCZEK
W Wieluniu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej. - Wieluń jest symbolem terroru wojennego, okrucieństwa, złamania zasad, Wieluń jest symbolem tamtej wojny dla Polaków. Zginęło nas 6 milionów, a niecałe 250 tys. z tego to byli żołnierze – mówił prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystościach.

W Wieluniu (woj. łódzkie) odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej. Wieluń był jednym z pierwszych polskich miast zbombardowanych 1 września 1939 r. Bombardowanie Wielunia odbyło się 1 września o godzinie 4:40, a przeprowadziły je bombowce nurkujące Luftwaffe; jest ono często przywoływane jako przykład bestialstwa i nieuzasadnionego terroru niemieckiego lotnictwa.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Każdego roku uroczystości rocznicowe w Wieluniu odbywają się w porze, kiedy zaatakowano miasto. W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda, który jest honorowym obywatelem Wielunia.

– Tu, w Wieluniu, byliśmy pierwszą ofiarą II wojny światowej. Byliśmy ofiarą od pierwszego jej momentu – mówił Prezydent, dodając, że zapłaciliśmy za tamtą napaść straszliwą cenę. – Nie ma polskiej rodziny, która kogoś nie straciła w trakcie II wojny światowej, w taki czy inny sposób – poległego lub zamordowanego, bardzo często zakatowanego. Jesteśmy z tego dumni, że się nie ugięliśmy, że było polskie państwo podziemne, że trwał opór, a później walka o wyzwolenie Polski, że nigdy się nie zatrzymaliśmy i nigdy się do końca nie poddaliśmy – akcentował.

Prezydent dodał, że zapłaciliśmy bardzo wysoką cenę, ponieśliśmy straty, za które nigdy nie otrzymaliśmy żadnego zadośćuczynienia. – Nikt przyzwoity nie może się zgodzić na to, by po dziesięcioleciach podle oskarżać Polaków o jakikolwiek, zwłaszcza instytucjonalny udział w zbrodniach II wojny światowej. Polacy byli zgnębionym narodem, ofiarą II wojny światowej i to jest prawda o tamtych latach i tamtych krwawych dniach – wskazywał.

O godz. 4.40 w Wieluniu zabrzmiały syreny alarmowe upamiętniające ofiary bombardowania miasta, które jest nazywane „polską Guernicą”. Następnie zabił dzwon przekazany miastu przez Prezydenta RP w 2019 r.

[g]8434071[g]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto