Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Częstochowy wystąpił do ministra zdrowia o sfinansowanie testów na koronawirusa dla pracowników żłobków i przedszkoli

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Prezydent Częstochowie zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o sfinansowanie testów dla pracowników przedszkoli i żłobka
Prezydent Częstochowie zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o sfinansowanie testów dla pracowników przedszkoli i żłobka Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Władze Częstochowy wciąż nie podjęły decyzji w sprawie otwarcia żłobka i przedszkoli 6 maja 2020 roku. Urząd przesłał dyrekcjom przedszkoli i żłobka wykaz zadań do realizacji przed ewentualnym otwarciem placówek. Chodzi o wiedzę na temat aktualnych potrzeb rodziców w zakresie opieki nad dziećmi oraz spełnienie niezbędnych wymogów bezpieczeństwa. Miasto upomina się jednocześnie w piśmie do Ministra Zdrowia o testy dla pracowników przedszkoli i żłobków wracających do pracy.

Ministerstwo Edukacji Narodowej 29 kwietnia 2020 r. zmieniło rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek sytemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Obecny zapis umożliwia ponowne otwarcie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz przedszkoli specjalnych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Warunkiem podjęcia przez prezydenta Częstochowy decyzji o wznowieniu działalności danej placówki będzie pisemny wniosek jej dyrekcji, w którym zostanie zawarta informacja o spełnieniu warunków określonych w wytycznych Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, wraz z propozycją daty wznowienia działalności danej placówki (najwcześniej od 6 maja).

Dlatego dyrektorzy placówek, oprócz analizy wytycznych MEN, zostali zobowiązani przez władze miasta do wykonania przed złożeniem wniosku następujących czynności:

  • - rozpoznania potrzeb rodziców w zakresie zapewnienia opieki nad dziećmi zapisanymi do danej placówki (od rodziców należy zebrać informacje w formie pisemnego oświadczenia i na tej podstawie dokonać kwalifikacji);
  • - przekazania każdemu rodzicowi/opiekunowi instrukcji i wytycznych, w oparciu o które złoży oświadczenie o ponownym objęciu dziecka opieką przedszkolną (istotne będą informacje dotyczące m.in. wykonywania pracy, czasu opieki nad dzieckiem, ewentualnej izolacji lub kwarantanny w otoczeniu domowym dziecka); uzyskanie tych danych będzie jednym z podstawowych wymogów zapewnienia zarówno dzieciom jak i pracownikom bezpiecznych warunków pracy i opieki w czasie epidemii; zgodnie z wytycznymi MEN pierwszeństwo w przyjęciu do placówek przysługiwać będzie dzieciom pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu oraz przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujących zadania związane z zapobieganiem epidemii;
  • - rozpoznania, jakim zasobem kadrowym pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych dysponuje dana placówka tj. czy będzie możliwość prowadzenia żywienia w pełnym zakresie i zapewnienia opieki w danej grupie przedszkolnej;
  • - zebrania informacji czy pracownicy obecnie przebywają na kwarantannie lub w izolacji domowej.

Ponadto władze miasta zaleciły, aby przed uruchomieniem placówki:

  • - dokonać przeglądu BHP zgodnie z odrębnymi przepisami,
  • - posprzątać i zdezynfekować pomieszczenia i sprzęty,
  • - zapewnić pomieszczenie wraz z wyposażeniem do izolacji,|
  • - w oparciu o wytyczne, o których była wcześniej mowa opracować wewnętrzne procedury bezpieczeństwa na terenie danej placówki,
  • - zwrócić się z wnioskiem do Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych UM o zabezpieczenie środków ochrony osobistej i dezynfekcji.

W przypadku decyzji o uruchomieniu placówki - w widocznym dla rodziców/opiekunów miejscu i na stronie internetowej placówki trzeba będzie wywiesić procedury bezpieczeństwa i systematycznie umieszczać tam aktualne komunikaty dotyczące pracy danej placówki.

Pismo podobnej treści, tyle że w oparciu o wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, Państwową Inspekcję Sanitarną i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zostało skierowane także do dyrekcji Żłobka Miejskiego.

Oprócz korespondencji do placówek prezydent Częstochowy wystąpił także do Ministra Zdrowia o sfinansowanie testów w kierunku SARS-CoV-2 dla pracowników przedszkoli i żłobków. Przeprowadzenie takich testów dla powracających do pracy opiekunów i nauczycieli przedszzkolnych byłoby bardzo istotne z punktu widzenia zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa w uruchomionych ponownie placówkach, a nie zostało uwzględnione w ministerialnych wytycznych..

Na terenie Częstochowy łącznie funkcjonuje obecnie 8 placówek zapewniających - w normalnych warunkach - opiekę dla blisko 400 dzieci w wieku do lat 3 oraz 91 przedszkoli, z których korzysta 7,3 tysiąca dzieci (placówki publiczne i niepubliczne).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto