Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera "Królowej Śniegu" w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. To niezwykły spektakl nie tylko dla młodych widzów

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Premiera "Królowej Śniegu" w częstochowskim Teatrze im. A. Mickiewicza Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Premiera "Królowej Śniegu" w częstochowskim Teatrze im. A. Mickiewicza Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Już w najbliższą sobotę, 29 lutego 2020 roku, o godz. 18 w Teatrze im. A. Mickiewicza odbędzie się premiera wyjątkowego spektaklu "Królowa Śniegu" w reżyserii Magdaleny Piekorz, dyrektor ds. artystycznych częstochowskiego Teatru. To wyjątkowe przedstawienie, w którym gra aktorska współgra ze specjalnymi animacjami stworzonymi przez Hektora Weliosa. Magdalena Piekorz zdradza, że to pod względem technicznym, najtrudniejsza sztuka, którą realizowała.

Premiera "Królowej Śniegu" w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie

O czym opowiada sztuka? To adaptacja baśni Hansa Christiana Andersena. Autorem tekstu jest Beniamin Maria Bukowski. W pewnym dużym mieście „tak pięknym, że nie było w nim miejsca na ogrody”, w dwóch połączonych domach, które dzieliła tylko rabatka z kwiatami mieszkali: Gerda z babcią, a w drugim mieszkał Kaj. Nadeszła zima, zaczął padać śnieg…

Tak rozpoczyna się „Królowa Śniegu”, jedna z najpiękniejszych baśni Andersena
w adaptacji Beniamina Marii Bukowskiego. I tak zaczyna się opowieść o mocy przyjaźni, która zmienia wszystko, o miłości, która stapia lód, o dzieciństwie i dorosłości, o bolesnych rozstaniach i o tym, że w przemijaniu jest sens.

Ale wróćmy do początku opowieści! Podczas śnieżnej zamieci Kaj spotyka Królową Śniegu, „która była przepiękna, ale jej serce było skute lodem”. Zwierza się jej, że marzy o tym, aby… móc zatrzymać czas, żeby jak najdłużej pozostać z tymi, których kocha. Tymczasem Trolle (w naszym spektaklu – okrutni chłopcy) postanawiają wykuć lustro, w którym wszystko widziane będzie na opak – to co dobre, będzie wyglądać jak złe, a to co złe, jak dobre. Z lustrem chcą wzbić się hen, do nieba, aby zadrwić z Najwyższego. Niestety tafla lustra spada, a jego odłamek rani Kaja. Szkło wnika w jego serce i oczy. Królowa Śniegu, wie, że Kaj powinien zamarznąć, aby odłamek szkła go nie zabił, zabiera go więc ze sobą. Gerda, nie mogąc pogodzić się ze stratą najbliższego przyjaciela, postanawia go odnaleźć za wszelką cenę. Przemierza cały świat, aby dotrzeć do lodowego pałacu. Jeszcze nie wie, że poszukiwanie przemieni się w długą, wyczerpującą wędrówkę, podczas której pozna co to radość i cierpienie, nadzieja i tęsknota.

Spektakl przygotowany przez częstochowski Teatr im. A. Mickiewicza będzie wyjątkowy przede wszystkim ze względu na animacje i wizualizacje opracowane przez Hektora Weriosa. - Hektor wyrysował całą bajkę w animacjach komputerowych z ruchem. Aktorom na ekranie towarzyszą wizualizację, które czasami są tłem do opowiadanej historii, a czasami są to wręcz interakcje aktorów, którzy pojawiają się na scenie z aktorami, którzy pojawiają się na ekranie - mówi Magdalena Piekorz.

Główną rolę zagra Hanna Zbyryt, a w rolę Królowej Śniegu wcieli się Teresa Dzielska. Antoni Rot będzie natomiast odgrywał funkcję narratora, który będzie towarzyszył bohaterom i widzom niemal przez całe przedstawienie. Gościnnie w spektaklu wystąpią Krzysztof Koła oraz Bartosz Buława. Co ciekawe, dzięki wizualizacjom, część akcji została osadzona w Częstochowie.

Kompozytorem muzyki do słów piosenek Magdaleny Piekorz skomponował Adrian Konarski. Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. A. Mickiewicza, zapowiedział, że Teatr wyda płytę z utworami z "Królowej Śniegu".

- Jestem w środku tej czarodziejskiej sztuki, dlatego chciałabym powiedzieć, że tak naprawdę cały zespół dziękuję za to, że znaleźliśmy się w tak doborowej obsadzie, a obok mnie siedzą sami czarodzieje - mówiła podczas konferencji prasowej Teresa Dzielska. - Hektor to czarodziej od obrazów, Dominika Żłobińska to czarodziejka od kostiumów, Adrian Konarski to czarodziej od muzyki, Paweł Murlik to czarodziej od świateł a Magdalena Piekorz to największa czarownica, która spowodowała to wszysko. Jest jeszcze czarodziej Maciej Pol, który jest prawdziwym czarodziejem. Dzięki tym czarom w końcu będą mogli Państwo zobaczyć zimę.

- Trzymajcie Państwo za nas kciuki, bo to sztuka bardzo wymagająca trudna od strony technicznej. To jest przedstawienie, w któym ważni są wszyscy, którzy pracują w Teatrze. To nie jest spektakl aktorski, to spektakl zespołowy. Przed premierą drżę, aby wszystkie elementy się poskładały i żeby ta technika nie stała się nam przeszkodą, a była tylko pomocna - mówi Magdalena Piekorz.

- Ja mam dla Państwa dwa życzenia, abyście mogli kiedyś od środka zobaczyć, jak ten mechanizm funkcjonuje, jak Panowie wnoszą łóżko, a w kulisach jest mało miejsca. My musimy wejść i wyjść. To jest cała maszyna wyliczona co do sekundy. Drugie moje życzenie dla Państwa to, abyście mogli jeszcze raz naprawdę poczuć w pełni, co znaczy mieć w sobie dziesięcioletnie dziecko. To jest taka niesamowita przygoda i przeżyci. Nośmy to w sobie i dbajmy o to - mówi Hanna Zbyryt, odtwórczyni głównej roli w spektaklu.

- W tym przedstawieniu Magda zrealizowała swoje dwa marzenia: teatralne i filmowe - dodaje aktor Antoni Rot.

Obsada:

  • Gerda - Hanna Zbyryt,
  • Kaj - Krzysztof Koła (gościnnie),
  • Królowa Śniegu - Teresa Dzielska,
  • Babcia - Małgorzata Marciniak,
  • Czarownica - Czesława Monczka,
  • Narrator - Antoni Rot,
  • Zły - szef bandy Trolli, Wróżka - Marta Honzatko,
  • Troll Gniewek, Rozbójniczka, Przebiśnieg - Sylwia Karczmarczyk,
  • Troll Plujek, Eskimos, Powój - Iwona Chołuj, Troll Wrzeszczek,
  • Lilia - Agnieszka Łopacka,
    Kruk, Troll Płaczek, Lilia - Agata Ochota, Królewna,
  • Róża - Sylwia Oksiuta-Warmus,
  • Królewicz, Foka, Kwiat Narcyz - Bartosz Buława (gościnnie),
  • Rozbójnik, Przebiśnieg - Robert Rutkowski/ Sebastian Banaszczyk

***

Autorem tekstu, inspirowanego dziełem Hansa Christiana Andersena jest Beniamin Maria Bukowski, młody dramaturg i reżyser teatralny, laureat kilkunastu konkursów literackich, m.in. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Reżyseria i teksty piosenek - Magdalena Piekorz, muzyka - Adrian Konarski.

Kostiumy - Dominika Żłobińska, a scenografia i wizualizacja - Hektor Werios, choreografia - Jakub Lewandowski, współpraca scenograficzna – Stanisław Kulczyk, światło – Paweł Murlik, elementy magiczne – Maciej Pol, asystenci reżysera - Arleta Lizoń, Bartosz Buława, korepetycje wokalne - Marzena Lamch-Łoniewska, plakat - Damian Drewniak

Montaż materiałów wizualnych - Adam Synyszyn, udźwiękowienie materiałów wizualnych - Jacek Gruszka, współpraca plastyczna - Ewa Walczak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto