Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy © Pxhere.com
[5/19]

Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy

W szczególnych sytuacjach roszczenia ze stosunku pracy nie będą ulegać przedawnieniu − decyzja w tej sprawie będzie należała do sądu. Mówiący o roszczeniach art. 292 Kodeksu pracy będzie miał treść analogiczną do art. 117 § 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim sąd powinien uwzględnić: długość terminu przedawnienia, okres, jaki upłynął od upływu terminu przedawnienia do chwili dochodzenia roszczenia oraz okoliczności, które wpłynęły na to, że poszkodowany nie dochodził wcześniej swoich praw.

Nowe prawo obowiązujące od lipca zakazuje kserowania dowodów osobistych a nawet spisywania z nich danych. Nie zezwalaj na kserowanie w hotelu czy wypożyczalni kajaków, nie dawaj dowodu w zastaw, nie pozwól na wychodzenie z nim na zaplecze. Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz rady eksperta oparte na zmienionym prawie.

Początek obowiązywania przepisów: 7 września 2019
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1040)

Prawo pracy przechodzi istotne dla pracowników zmiany. Zapytaliśmy resort pracy, które przepisy z zakresu prawa pracy zaczną obowiązywać we wrześniu 2019 roku. Jak się okazuje, Kodeks pracy, Kodeks postępowania cywilnego oraz w inne akty prawne będą mieć nowe brzmienie. Sprawdź, co konkretnie się zmieni.