Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał projekt modernizacji domu handlowego Merkury w Częstochowie. Czy jednak dojdzie do jego realizacji?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Merkury w 2020 roku.
Merkury w 2020 roku. PC
Jeden ze wstydliwych punktów na mapie Częstochowy może wreszcie zniknąć. Dom Handlowy Merkury, bo o nim mowa, doczekał się nowej wizualizacji. Czy jednak zaprezentowana przez architekta wizja zostanie zrealizowana, na razie nie wiadomo.

Częstochowski architekt zaprezentował wizualizacje przebudowanego centrum handlowego Merkury. W obiekcie, który został otwarty w 1975 r. funkcjonuje jedynie "Chiński market". Budynek od lat jest architektoniczną bolączką miasta. Wizja Sebastiana Stefańskiego ma szansę odmienić to miejsce, jednak czy dojdzie do jej realizacji?

- Jest za wcześnie, żeby mówić, o szczegółach tego projektu. Nie mogę zdradzić, kto go zamówił i kto jest potencjalnym inwestorem - mówił w rozmowie z nami Sebastian Stefański.

Z lakonicznego opisu projektu wynika, że na starej skorupie Merkurego powstanie nietuzinkowa i nowoczesna bryła.

w naszym mieście jest miejsce na nowoczesną architekturę na najwyższym poziomie światowego designu, która swobodnie może konkurować z podobnymi budynkami takich miast jak Warszawa, czy Wrocław. Cieszę się, że w naszym mieście są przedsiębiorczy ludzie, którzy inwestują w jego rozwój - napisał Stefański.

Projekt łączy nowoczesne wykorzystanie szkła i elewacji systemowych. Ogromną zmianą w projekcie jest wysunięcie czoła budynku i zrównanie go z pierzeją alei NMP. W miejscu schodów, które znajdują się na lewo od głównego wejścia znalazłaby się droga wewnętrzna prowadząca od parkingu do alei NMP.

Jak udało nam się dowiedzieć, zaprezentowana koncepcja może być jedną z wielu, a jej realizacja nie jest jeszcze przesądzona. Nie wiadomo też, czy budynek będzie miał charakter wyłącznie biurowy, czy też jak do tej pory handlowy. Koncepcja zaprezentowana przez Sebastiana Stefańskiego stawia na połączenie części handlowej i biurowej. Jedno jest pewne budynek, który znajduje się na tyłach Merkurego zostałby w tej formie jak dotychczas, tylko przeszedłby modernizację.

Urząd miasta poinformował, że do Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej UM wpłynęły cztery wnioski o warunki zabudowy. W każdym z nich wskazany jest jednak inny projektant, a jednocześnie pełnomocnik inwestora.

- Wnioski zostały złożone w lutym w imieniu Polimeni International Częstochowa sp. z o.o - informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy. - Dotyczą podobnych pod względem funkcjonalnym kompleksów, różniących się jednak gabarytami. Wstępne plany mówią o budowie bądź nadbudowie budynków w celu stworzenia powierzchni mieszkalnych, biurowych i usługowo-handlowych. Wnioski są na razie uzupełniane w zakresie ustalenia możliwości dostępu komunikacyjnego do działki od strony alei Wolności. Będą opiniowane przez Konserwatora Zabytków (w zakresie zgodności z wymogami konserwatorskimi) oraz Miejską Pracownię Urbanistyczno-Planistyczną - w kwestii możliwości dopasowania planów inwestycyjnych do założeń planistycznych miasta dla tego fragmentu miasta. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest w fazie przygotowania.

Pierwsze opinie o projekcie są podzielone, ale dominuje pozytywny odbiór

Już sam fakt, że ktoś chce się zabrać za niszczejący budynek centrum handlowego, wzbudza sporo emocji. Internauci, którzy mieli okazję poznać już wizję architekta są podekscytowani i pełni nadziei.

- Bardzo ładny i lekki architektonicznie a spłaszczone koła nawiązują do sąsiednich kamienic. Pytanie czy i kiedy powstanie - zastanawiał się Piotr.

Inny internauta napisał: "Muszę przyznać, że to pierwszy dobrze wykonany projekt przebudowy i rozbudowy od lat. Uważam, że jeżeli dojdzie do realizacji to nie będziemy mieli się czego wstydzić."

Nie wszyscy wypowiadali się jednak tak przychylnie, co do zaprezentowanej wizualizacji.

- Szkoda, że nie zachowano chociaż charakterystycznej żelbetowej wiaty. W Warszawie też jest Merkury, który jest pod ochroną konserwatorską. W prawdzie przejawia dużo większe wartości architektoniczne niż jego częstochowski odpowiednik, ale jednak można było coś więcej historycznego zachować w nowym projekcie - napisał Wiktor.

Z kolei inna mieszkanka napisała: "komicznie wygląda taki nowoczesny budynek na tle innych starych i wypłowiałych budynków."

Wszyscy są jednak zgodni, co do tego, że z Merkurym trzeba wreszcie coś zrobić.

Merkury święcił triumfy lata temu

Dom Handlowy "Merkury" wybudowano w latach 70. ub. wieku. W 2007 roku przed planowaną przebudową wyprowadzili się z niego ostatni handlowcy, z wyjątkiem niskiego parteru. W centrum miasta miała powstać pierwsza w Częstochowie galeria handlowa. Gdy firma Polimeni, która wykupiła budynek, zrezygnowała z budowy galerii handlowej przez lata działał tam supermarket Tesco i "Chiński market".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto