Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posłowie na kontroli w częstochowskiej spółce RFG. Kiedy powstanie Jurajski Agro Fresh Park?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Posłowie Izabela Leszczyna i Dariusz Joński na kontroli w częstochowskiej spółce RFG. Kiedy powstanie Jurajski Agro Fresh Park?
Posłowie Izabela Leszczyna i Dariusz Joński na kontroli w częstochowskiej spółce RFG. Kiedy powstanie Jurajski Agro Fresh Park? Piotr Ciastek
Posłowie Koalicji Obywatelskiej, Izabela Leszczyna i Dariusz Joński, przeprowadzili kontrolę poselską w dwóch spółkach należących do Skarbu Państwa, które mają swoje siedziby w Częstochowie - Regionalnym Funduszu Gospodarczym i Jurajskim Agro Fresh Parku. Jedna podjęła się m.in. budowy mieszkań, a druga giełdy rolno spożywczej. Posłowie chcieli wiedzieć, dlaczego inwestycje jeszcze nie powstały. Wiceprezes jednej ze spółek wyjaśniała, skąd opóźnienia.

Regionalny Fundusz Gospodarczy to spółka należąca do Skarbu Państwa, która powstała w wyniku restrukturyzacji częstochowskiej huty. Dysponuje ona gruntami i nieruchomościami, których huta już nie potrzebowała. Niedawno doszło do zmiany w zarządzie spółki. Po śmierci jej prezesa rozpisano konkurs na to stanowisko. Wcześniej jednak doszło do odwołania Artura Sokołowskiego, byłego radnego PiS, z funkcji wiceprezesa, a także prezesa spółki-córki Jurajskiego Agro Fresh Parku.

Z kolei właśnie Jurajski Agro Fresh Park to przedsięwzięcie RFG, którego celem jest stworzenie giełdy rolno-spożywczej w okolicach Rząsaw i Kościelca.

Wedle zapowiedzi zarządu, głównym celem spółki ma być stworzenie do 2025 roku specjalnej giełdy rolno-spożywczej, która byłaby łącznikiem między producentami i odbiorcami owoców i warzyw.

Na majątek spółki celowej składa się w sumie 280 ha gruntów. Oprócz terenów, na których powstanie giełda, to także 88 ha w częstochowskiej Rząsawie przy węźle autostrady A1, gdzie planowane jest utworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej oraz 138 ha gruntów rolnych w Lubojence, stanowiących część zaplecza producenckiego dla giełdy.

Kontrola w RFG

W poniedziałek, 30 maja, w obu spółkach posłowie Koalicji Obywatelskiej, Izabela Leszczyna i Dariusz Joński, przeprowadzili kontrolę poselską.

- Od kilku lat słyszymy, że spółka przeprowadzi ogromne inwestycje, że zadba o rolników z terenu Częstochowy i okolic. Słyszeliśmy zapowiedzi, że powstanie kilkaset mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Niestety program zakończył już swój żywot. NIK uznał ją go nieudany. Tymczasem w Częstochowie nie powstało ani jedno mieszkanie, a powstała spółka - Częstochowa Wiolinowa, której udało się wyciąć 841 drzew i zasadzić grykę - mówiła poseł Izabela Leszczyna.

Wśród zarzutów kierowanych do spółki posłanka wymieniła też nepotyzm, opóźnienia w planach i ogromne zarobki w zarządzie. Poseł Dariusz Joński pokazał zestawienie zarobków w spółce i wytknął prezesowi RFG, że w całym 2021 roku zarobił ponad 264 tys. zł. Posłowie domagali się dokumentów finansowych spółek za 2021 rok, dostępu do których jednak z powodu tajemnicy spółek nie otrzymali, ale po posiedzeniu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy mają nadzieję je dostać. Posłowie mają też zamiar poprosić NIK o kontrolę częstochowskich spółek.

Kiedy ruszy budowa rynku hurtu rolno-spożywczego?

Do słów posłów KO odniosła się Monika Pohorecka, wiceprezes JAFP, a także radna miasta Częstochowy z ramienia PiS-u.

– Skala hipokryzji poraża. Ci Państwo reprezentują układ lokalnej władzy w mieście, bo przypomnijmy, że w Częstochowie rządzi SLD z Platformą Obywatelską. Dziś ci posłowie przychodzą i mówią, że jest opóźnienie w inwestycji budowy budynków mieszkalnych. Pan prezes musiał wystąpić do prokuratury z prośbą o nadzór nad postępowaniem z uwagi na to, że miasto 7 miesięcy zwlekało z wydaniem pozwolenia. Robiono wszystko, żeby opóźnić wydanie pozwolenia na budowę - mówiła Monika Pohorecka, wiceprezes JAFP.

Zdaniem wiceprezes kontrola posłów nie była kontrolą poselską, a wizytą polityczną.

- Jesteśmy na etapie uzyskiwania wszelkich pozwoleń - uwarunkowań środowiskowych, wszelkich przyłączeń, warunków technicznych, żeby wybudować ogromną inwestycję. To ma być rynek hurtu rolno-spożywczego, a nie giełda. To są zupełnie różne podmioty. Dziękuję jednak tym, którzy potrafią się wznieść ponad podziały. Mówię tutaj chociażby o staroście Powiatu Częstochowskiego, który oferuje wszelką pomoc i wydaje sprawnie pozwolenia - tłumaczyła Monika Pohorecka.

Z informacji, którą uzyskali posłowie wynika, że pierwszy etap budowy rynku rolno-spożywczego ma się rozpocząć w połowie 2023 roku. Z kolei konkurs na prezesa zarządu RFG jest obecnie w toku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto