Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Częstochowska ma nowoczesne laboratorium. Skorzystają z niego nie tylko studenci, ale i uczniowie

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
350 tysięcy złotych kosztowało nowoczesne laboratorium, które zostało stworzone w murach Politechniki Częstochowskiej. To właśnie w tym miejscu studenci - a także uczniowie - będą mogli uczyć się o sterowaniu i diagnostyce samochodu.

Politechnika Częstochowska ma laboratorium sterowania i diagnostyki samochodu

Laboratorium mieści się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki.

- To innowacyjne laboratorium z prawdziwego zdarzenia - mówi Renata Gnatowska, z-ca kierownika Katedry Maszyn Cieplnych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. - Powstało ono dzięki inicjatywie naszych pracowników. Jest dedykowane studentom, którzy tu doskonalą swoje umiejętności. Realizacja zajęć dydaktycznych na terenie uczelni wymaga ciągłego bowiem udoskonalania i unowocześniania laboratoriów. Z deklaracji firm z branży motoryzacyjnej, z którymi mamy podpisane umowy o współpracy, wynika, że istnieją znaczące braki kadrowe specjalistów zajmujących się między innymi silnikami hybrydowymi - dodaje.

W laboratorium odbywają się zajęcia z takich przedmiotów jak: diagnostyka silnika i samochodu, sterowanie silnikiem i samochodem, adaptacyjne układy sterowania silnikiem. Dzięki temu studenci mają możliwość zapoznania się z najnowszymi systemami sterowania i diagnostyki stosowanymi we współczesnych samochodach oraz dogłębnie poznać budowę i działanie samochodowych napędów hybrydowych.

- Laboratorium jest wyposażone w szereg nowoczesnych stanowisk do sterowania i diagnostyki współczesnego pojazdu - zauważa Arkadiusz Jamrozik, opiekun laboratorium Politechniki Częstochowskiej. - Najbardziej zależy nam na tym, aby studenci poznali wiedzę na temat działania i funkcjonowania najbardziej nowoczesnych samochodów, które coraz częściej spotykamy na naszych drogach. Chodzi oczywiście o pojazdy hybrydowe i elektryczne - wyjaśnia.

Z laboratorium skorzystają także nieco młodsi koledzy - uczniowie szkół ponadpodstawowych.

- Zależy nam na tym, aby docierało do nas jak najwięcej studentów. Dlatego też podjęliśmy współpracę ze szkołami i klasami o profilach związanych z branżą motoryzacyjną - przypomina Wojciech Tutak, z-ca kierownika Katedry Maszyn Cieplnych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. - W jej ramach uczniowie odbywają różnego rodzaju zajęcia w naszych progach. Dzięki temu oswajają się z uczelnią. Chcąc wprowadzać nowe bloki tematyczne, musimy rozbudowywać naszą bazę i nadążać za nowoczesnymi technologiami. Dzięki temu sprawimy, że nasi absolwenci są jeszcze bardziej atrakcyjni dla rynku pracy - tłumaczy.

Jest siedem nowoczesnych stanowisk

Laboratorium posiada siedem nowoczesnych specjalistycznych stanowisk dających możliwość zapoznania się z zagadnieniami z zakresu sensoryki i aktoryki układów samochodu oraz z działaniem napędu hybrydowego.

- Szerokie spektrum możliwości z pewnością później studenci będą mogli wykorzystać w praktyce - przyznaje Karol Grab-Rogaliński, adiunkt Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej.

Wyposażenie powstałego niedawno laboratorium sterowania i diagnostyki samochodu zostało zakupione w 2022 roku dzięki dotacji ze środków PCz. Inwestycja wyniosła 350 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto