Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci i urzędnicy z Częstochowy chcą rozpowszechnić znak "POMÓŻ MI" w kampanii informacyjnej. Jak rozpoznać nieme wołanie o pomoc?

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
W Częstochowie ruszyła kampania informacyjna mająca nauczyć dzieci i dorosłych używania międzynarodowego gestu "POMÓŻ MI".
W Częstochowie ruszyła kampania informacyjna mająca nauczyć dzieci i dorosłych używania międzynarodowego gestu "POMÓŻ MI". UM Częstochowa
Policjanci i urzędnicy miejscy z Częstochowy chcą nauczyć dzieci oraz dorosłych międzynarodowego gestu "POMÓŻ MI". Celem prowadzonej przez nich kampanii, organizowanej pod nazwą „Naucz tego znaku swoje dziecko”, jest jego rozpowszechnienie. Czy wiecie, jak rozpoznać nieme wołanie o pomoc?

POMÓŻ MI, czyli nieme wołanie o pomoc

Inicjatorem kampanii jest częstochowska policja. Dzięki współpracy z urzędem miejskim, ośrodkiem pomocy społecznej, a także zarządem terenowym NSZZP, ponad 400 plakatów zostanie rozpropagowanych na terenie placówek oświatowych oraz miejscach dostępnych dla wszystkich mieszkańców. Informacje są też przekazywane za pośrednictwem dużych ekranów rozmieszczonych w strategicznych punktach na terenie Częstochowy.

Międzynarodowy znak „POMÓŻ MI”, to wołanie o pomoc, które znane jest na całym świecie. Nie wymaga znajomości języków obcych, a jednocześnie w sposób dyskretny pozwala dać do zrozumienia, nawet obcym osobom, że jesteśmy ofiarami przemocy. Ofiara nie zawsze ma możliwość głośno poinformować o swojej sytuacji, dlatego użycie takiego gestu może być dla niej ostatnią szansą.

Wykonanie znaku jest bardzo proste: pokaż otwartą dłoń a następnie złóż ją w pieść, chowając kciuk do środka.

Gdy zauważymy taki gest, należy przede wszystkim zachować spokój i nie dać po sobie poznać, że został nam pokazany, aby nie narazić ofiary na konsekwencje. Następnie trzeba dyskretnie zaalarmować o zdarzeniu, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Jeśli to możliwe, nie należy tracić z oczu takiej osoby. Warto pamiętać, że ten prosty gest, przez nas wykonany lub rozpoznany, może uratować nasze lub czyjeś życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto