Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja chce zamknąć stadiony Śląska i Zagłębia

MAT, MIG, MAR
Do wojewody dolnośląskiego wpłynął wniosek komendanta wojewódzkiego policji o zamknięcie stadionów Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin. To skutek awantur, do jakich doszło między pseudokibicami obu klubów przed i po derbach Dolnego Śląska w miniony wtorek.

Wojewoda Aleksander Marek Skorupa poprosił policję o dodatkowe informacje. Jak powiedział na wczorajszej konferencji prasowej , chce je dostać jak najszybciej. Tak, by decyzję podjąć jeszcze dziś. Wszystko ze względu na jutrzejszy mecz Śląska Wrocław z GKS Bełchatów rozgrywany przy ul. Oporowskiej.

Formalnie powodem wniosków policji mają być powtarzające się przypadki łamania prawa i porządku w trakcie meczów piłkarskich z udziałem kibiców obydwu drużyn. Zgodnie z prawem, powodem zamknięcia meczu dla kibiców może być "negatywna ocena stanu bezpieczeństwa i porządku". Policja przedstawiła wojewodzie listę zdarzeń - z udziałem kibiców Śląska i Zagłębia - związanych z łamaniem prawa i porządku. Ma to być dowód na ową "negatywną ocenę" bezpieczeństwa podczas kolejnych meczów obu dolnośląskich drużyn ekstraklasy.

"Cicha większość" popiera zamykanie stadionów!

Jednak naprawdę wniosek to realizacja ostatnich zapowiedzi premiera o zaostrzeniu kursu w walce ze stadionowym bandytyzmem. Piłkarskie areny mają być zamykane, gdy na meczu dojdzie do najmniejszego przypadku złamania prawa.

Tymczasem we wtorek - przy okazji meczu Śląska Wrocław z Zagłębiem Lubin na Dialog Arena w Lubinie - doszło m.in. do odpalania rac na trybunach. Na boisko rzucano petardy. Zatrzymano pięć osób. Trzy z nich zostały ukarane zakazem stadionowym. Obejmuje mecze Euro 2012.
Ale we wnioskach policji są opisy kilku zdarzeń z ostatnich kilkunastu miesięcy: w większości przypadki używania rac. Za ich posiadanie na meczu grozi 5 lat więzienia.

Wśród argumentów za zamknięciem stadionu w Lubinie znalazło się też wywieszenie przez kibiców Zagłębia na jednym z ostatnich meczów antyrządowego hasła (według policji nie miało ono charakteru sportowego). Wojewoda zapewnił, że ta część policyjnego uzasadnienia nie będzie brana pod uwagę. - Krytykowanie rządu nie jest złamaniem prawa ani porządku - mówi wojewoda.

- Nasz stadion jest jednym z najbezpieczniejszych w ekstraklasie - powiedział nam Piotr Waśniewski, prezes Śląska. - Zgodnie z prawem nie odpowiadamy za to, co robią nasi kibice na innych stadionach. Możemy jedynie wydać zakaz klubowy. Czyli zabronić danej osobie wejść na nasz obiekt. Ale tylko za przestępstwa popełnione na naszym obiekcie. Zakaz , który uniemożliwia wstęp na inne stadiony, wydaje PZPN czy sąd.

Rzecznik Zagłębia Michał Sałkowski nie komentuje wniosku policji. Klub będzie milczał do czasu otrzymania oficjalnej decyzji wojewody.

Oto pełen komunikat policji w tej sprawie

Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu, w związku z ujawnionymi przez Policję i służby porządkowe, naruszeniami porządku prawnego przed, podczas i po meczu piłki nożnej, który został rozegrany 10 maja 2011 r. w Lubinie pomiędzy zespołami Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin, a wynikającymi z Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz innych ustaw, polecił przeprowadzić szczegółową analizę zaistniałych incydentów, których uczestnikami byli kibice obu drużyn.
Na podstawie dokonanej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ewentualnych zagrożeń w związku z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu wystąpił do Wojewody Dolnośląskiego o wydanie decyzji administracyjnej zakazującej przeprowadzenia najbliższych imprez masowych z udziałem publiczności podczas rozgrywek ekstraklasy na stadionach obu drużyn.
Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu wniosek swój umotywował powtarzającymi się zachowaniami kibiców zarówno Śląska Wrocław jak i Zagłębia Lubin, niezgodnymi z regulaminami obiektów i przepisami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz innych ustaw, łamiącymi normy prawne i stwarzającymi jednocześnie zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia, m.in. posiadanie i odpalanie środków pirotechnicznych w postaci rac i petard, posiadanie środków odurzających, niestosowanie się do poleceń służb porządkowych i Policji, próby wtargnięcia na teren stadionu bez biletu, m.in. przez ogrodzenie obiektu, czy zrywanie hamulca bezpieczeństwa w pociągu, którym podróżowali kibice.
Należy zwrócić uwagę również na fakt, że dotychczasowe starania Policji Dolnośląskiej - sugestie i wnioski przekazywane przedstawicielom obu klubów, a dotyczące podjęcia stosownych działań mających na celu wyeliminowanie niezgodnych z prawem i regulaminami obiektów zachowań, okazały się nieskuteczne. W związku z powyższym Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu podjął decyzję o skierowaniu do Wojewody Dolnośląskiego powyższego wniosku celem jego rozpatrzenia i podjęcia decyzji.
Przypomnijmy, że w związku z zabezpieczeniem wtorkowego meczu w Lubinie zatrzymano 5 osób. Są to kibice zarówno jednej jak i drugiej drużyny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto