Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planetarium już działa

Barbara Błaszczyk
Doktor Bogdan Wszołek uważa, że nowa inwestycja uczyni z częstochowskiego planetarium jeden z liczących się tego typu ośrodków w Europie.
Doktor Bogdan Wszołek uważa, że nowa inwestycja uczyni z częstochowskiego planetarium jeden z liczących się tego typu ośrodków w Europie.
Dowolne miejsce w Układzie Słonecznym i Galaktyce, w dodatku w systemie trójwymiarowym, można oglądać z Planetarium uruchomionym w Instytucie Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Dowolne miejsce w Układzie Słonecznym i Galaktyce, w dodatku w systemie trójwymiarowym, można oglądać z Planetarium uruchomionym w Instytucie Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Takie możliwości daje jeden z najnowocześniejszych projektorów na świecie - Digistar III. - To produkt z najwyższej półki. Składa się z trzech połączonych w sieć komputerów, konsoli i projektora - mówi Marek Nowak z sekcji astronomicznej Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego - Takich urządzeń jest na świecie zaledwie 60. Nasz, pod względem jakości, plasuje się w połowie. Dzięki niemu, by obejrzeć nie rozjaśnione światłami niebo nad Częstochową, nie będziemy musieli wyjeżdżać 10 km za miasto.

- Obraz przekazywany przez projektor jest cyfrowy, trójwymiarowy. Dzięki podłączeniu do globalnej sieci będziemy w nim mogli zobaczyć wszystko to, co przekazują na ziemię satelity i teleskopy na świecie - uzupełnia dr Bogdan Wszołek z Instytutu Fizyki AJD w Częstochowie - Planetarium będzie miało też ogromne znaczenie dydaktyczne. Stanie się źródłem nowej wiedzy dla nauczycieli fizyki i pole do popisu dla informatyków, mogących w systemie 3D testować swoje programy.

Pierwsza projekcja w częstochowskim planetarium zapierała dech w piersiach - Wszechświat widzi się tu inaczej niż przez teleskop. Uczucie jest niesamowite - mówi Julita Ozga, studentka IV roku fizyki AJD - Czuję się jakbym oglądała niebo i ziemię z innej planety albo zza szyb statku kosmicznego. - Na obraz mogę nałożyć n. p. siatki, które pozwolą mi na obliczanie niektórych odległości. - dostrzega praktyczne zalety urządzenia Karina Bączyk z Krakowa, członek częstochowskiej Sekcji Astronomicznej - Wrażenie jest niesamowite. Do tej pory miałam możliwość oglądania nieba w planetarium w Chorzowie, ale to naprawdę nie to samo - nie ukrywa też zachwytu.

W planetarium będzie można zobaczyć ciała niebieskie widziane "oczami" sond kosmicznych i obserwatoriów orbitalnych. Wszechświat zobaczymy m.in w ultrafiolecie, podczerwieni, a nawet "świetle" promieni rentgenowskich.

Podczas każdej projekcji w sali planetarium może zasiąść 60 osób. Warunki do podziwiania są komfortowe - siedziska wygodne a pomieszczenie klimatyzowane. Każdej projekcji towarzyszy muzyka, pogłębiająca niesamowite wrażenie trójwymiarowego obrazu.

Ile kosztowało wyposażenie planetarium - o tym przedstawiciele Instytutu Fizyki nie chcą mówić, zasłaniając się tajemnicą handlową - Taki sprzęt na świecie kosztuje miliony dolarów. Nam udało się go nabyć za cenę naprawdę korzystną - mówi dr Bogdan Wszołek. Swój wkład w zakup miał też Urząd Miasta, który przekazał na ten cel 410 tysięcy złotych.

Częstochowskie planetarium ma się stać kolejną atrakcją turystyczną miasta. Wkrótce będą je mogli odwiedzać nie tylko studenci, ale i uczniowie szkół oraz turyści.

Z pewnością będzie warto, bo częstochowskie planetarium jakością projekcji dorównuje najlepszym tego typu placówkom w Europie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto