Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik Naukowy Politechniki Częstochowskiej. Impreza była podsumowaniem Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Piknik Naukowy na Politechnice Częstochowskiej

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Piknik Naukowy na Politechnice Częstochowskiej Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Na terenie kampusu Politechniki Częstochowskiej odbył się pierwszy po pandemii Piknik Naukowy. Impreza, podczas której przygotowano kilkanaście stoisk dla najmłodszych, była jednocześnie podsumowaniem Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Na maturzystów czekali natomiast przedstawiciele komisji rekrutacyjnych – doradzą jaki kierunek wybrać, wyjaśnią jak się logować w systemie rekrutacyjnym, kiedy złożyć dokumenty.

Politechnika Częstochowska w środę (23 czerwca) zorganizowała pierwszy po pandemii Piknik Naukowy. W poprzednich latach impreza, która przyciągała całe rodziny organizowana była z reguły w centrum miasta - na Placu Biegańskiego. W tym roku po raz pierwszy piknik zorganizowano na terenie kampusu uczelni.

- To pierwszy piknik po pandemii. Wcześniej impreza organizowana była w centrum miasta, ale pomysł zorganizowania pikniku zrodził się kilka dni temu i łatwiejsza była organizacja imprezy na terenie uczelni. Jak się okazuje, był to chyba dobry pomysł - mówi dr. inż. Renata Włodarczyk z Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej.

- Piknik naukowy jest połączony z finałem Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Piknik to dla Politechniki okazja, aby pokazać się na zewnątrz. Wstęp jest wolny, ale uczestnikami Pikniku są przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych, są również uczniowie szkół średnich. Dla maturzystów to okazja do poznania oferty naszej uczelni - mówi dr. inż. Renata Włodarczyk z Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej.

Dzieci mogły brać udział w konkursach, które odbywał się na specjalnie przygotowanej scenie. Każdy z sześciu wydziałów przygotował konkurs tematyczny, np. Wydział Budownictwa przygotował konkurs polegający na budowaniu wieży według planów Leonardo da Vinci. Przygotowano również konkurs na najgłośniejszy krzyk, a biblioteka uczelni przedstawiała swoje zbiory. Studium wychowania fizycznego i sportu przygotowała różne gry i zabawy.

Dzieci mogły z bliska zobaczyć słynne łazika marsjańskiego. Studenci Politechniki Częstochowskiej znani są z wielkich sukcesów w konkursach na budowę łazika. W 2018 roku częstochowscy studenci wygrali najbardziej prestiżowy konkurs w Stanach Zjednoczonych. Najmłodszych przyciągała szczudlarka, która robiła wielkie bańki mydlane. Dzieci uczyły się również tego, jak udzielać pierwszej pomocy.

Uczestnicy Pikniku mogli również z bliska obejrzeć samochód rajdowy należący do świetnego kierowcy wyścigowego z Częstochowy, Bartłomieja Mireckiego, który jest obecnie studentem Politechniki Częstochowskiej. Dlaczego jego zdaniem warto studiować na Politechnice Częstochowskiej.

- Na pewno atutem uczelni są wykładowcy, którzy są profesjonalni i ciekawie prowadzą zajęcia. Jest dużo ciekawej nauki, nie tylko takiej książkowej, teoretycznej, ale także praktycznej. Dzisiaj przygotowano różne atrakcję, które można zobaczyć i poznać chociaż namiastkę tego, czym jest studiowanie na Politechnice Częstochowskiej - mówi Bartłomiej Mirecki.

Dla zawodowego sportowca ważne jest ułożenie grafiku zajęć i egzaminów tak, aby naukę można było łączyć z uprawianiem sportu.

- Dzisiaj mamy nieco inną rzeczywistość. Nauczanie jest zdalne, co jest dla mnie dużym plusem, bo mogę się połączyć z każdego miejsca na świecie i uczestniczyć w zajęciach, a nawet zdać egzamin, co jest dla mnie dużym plusem. Natomiast w pierwszym roku akademickim, kiedy mieliśmy stacjonarną naukę, dało się również wszystko ustalić z wykładowcami - dodaje Bartłomiej Mirecki. - Uczestniczymy w takich wydarzeniach, bo chcemy zachęcić młodzież do zainteresowania motoryzacją. Chcemy im pokazać z bliska coś czego nie zobaczą na ulicach miast, na których nie ma takich samochodów.

Warto dodać, że w najbardziej prestiżowym rankingu szkół wyższych przeprowadzanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy Politechnika Częstochowska zajmuje mocne 11 miejsce wśród 22 uczelni technicznych w Polsce. W rankingu wszystkich szkół wyższych nasza uczelnia znalazła się aż o 4 miejsca wyżej w porównaniu z zestawieniem ubiegłorocznym.

- Te osiągnięcia potwierdzają silną pozycję naukowo-dydaktyczną Politechniki Częstochowskiej, stanowiąc jednocześnie motywację do dalszego podnoszenia jakości działalności edukacyjnej i badawczej - mówi Izabela Walarowska, rzeczniczka prasowa Politechniki Częstochowskiej.

Piknik Naukowy na Politechnice Częstochowskiej

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Piknik Naukowy Politechniki Częstochowskiej. Impreza była po...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto