Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy ozdrowieniec oddał osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Lecznictwa w Częstochowie

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Pierwszy ozdrowieniec oddał osocze w Częstochowie.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pierwszy ozdrowieniec oddał osocze w Częstochowie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC Artura Sokołowskiego
Pierwszy ozdrowieniec oddał osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Częstochowie. Do ośrodka trafił separator specjalnie kupiony z myślą o pacjentach z Częstochowy i regionu. Wcześniej ozdrowieńcy z północnej części województwa śląskiego musieli jeździć aż do Katowic. - Cała procedura trwała kilkadziesiąt minut. Cieszę się, że mogłem oddać osocze. Dowiedziałem się, że jeżeli poziom przeciwciał będzie wysoki, to będę mógł to uczynić ponownie - mówi Artur Sokołowski, wiceprezes Regionalnego Funduszu Gospodarczego, który kilka tygodni wcześniej pokonał koronawirusa.

Osocze można już oddawać w Częstochowie

Oddawania osocza przez ozdrowieńców ma wielkie znaczenie dla leczenia pacjentów walczących z COVID-19. Mieszkańcy Częstochowy i regionu częstochowskiego mogli to jednak dotychczas robić tylko w Katowicach. Dla wielu z nich dojazd 80 km do Katowic był barierą nie do pokonania. Dlatego Urząd Miasta i mieszkańcy apelowali o zakup specjalistycznego separatora do Częstochowy.

Z założonymi rękami nie zamierzali również czekać lokalni politycy PiS z Częstochowy, którzy m.in. dzięki pomocy wiceministra rolnictwa, Szymona Giżyńskiego, podjęli w ministerstwie zdrowia działania, które przyspieszyły zakup separatora do Częstochowy.

We wtorek, 24 listopada, pierwszy ozdrowieniec oddał osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Częstochowie.

- Cała procedura trwała kilkadziesiąt minut. Było to nowe doświadczenie, bo wcześniej nie byłem krwiodawcą. Dowiedziałem się, że jeśli utrzyma się wysoki poziom przeciwciał u mnie, to będę mógł oddać osocze jeszcze kilka razy - mówi Artur Sokołowski, który był zadowolony z faktu, że osocze pomoże innym chorym. Osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może posłużyć trzem chorym osobom.

- Początkowo miałem oddać osocze w Katowicach, ale kiedy dowiedziałem się, że będzie to możliwe w Częstochowie, zmieniłem decyzję. Trzeba jednak pamiętać, że rejestracja odbywa się poprzez Katowice i jest telefoniczna, ale jest łatwa - dodaje Artur Sokołowski.

- Cieszymy się, że mamy separator i nasza placówka ma większe możliwości działania. Ze względu na procedury, które zajmują trochę czasu, dziennie będziemy w stanie pobierać osocze od kilku ozdrowieńców - mówi Barbara Ociepa, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Częstochowie.

Rejestracja dawców osocza odbywa się tylko TELEFONICZNIE - dzwonimy na numery telefonów: 726 227 229, 607 619 718, 607 678 519 i stacjonarny (32) 208 74 19. Tam uzyskać można wszystkie informacje na temat oddawania osocza.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwszy ozdrowieniec oddał osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Lecznictwa w Częstochowie - Dziennik Zachodni

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto