Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę - ZDJĘCIĄ. Piotr Duda o handlu w niedziel: "Pracodawcy, koniec zabawy w paczkomaty!"

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
39. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
39. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
CZĘSTOCHOWA. Na Jasnej Górze odbywa się 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. To wydarzenie zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, co roku gromadzi ludzi pracy i członków związku zawodowego Solidarność. Piotr Duda, przewodniczący Solidarności, z jasnogórskiego szczytu apelował do wszystkich o szczepienie i dziękował za nowelizację ustawy o ograniczeniu pracy w niedzielę. Zobacz zdjęcia

39. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

Już po raz 39. na Jasnej Górze odbywa się Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główne uroczystości zaplanowano na godz. 11, kiedy na błoniach odbyła się msza święta celebrowana przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Przed mszą świętą tradycyjnie głos zabrał przewodniczący Solidarności, Piotr Duda.

- Dziękuję Wam za obecność, za świadectwo, które po raz 39. dajemy tutaj u stóp Jasnogórskiej Pani, Przyjeżdżając na pielgrzymkę ludzi ciężkiej pracy po to, aby podziękować przed jej tronem za cały rok, za to, że możemy się dzisiaj tutaj spotkać w zdrowiu. Nie wszyscy mogą być dzisiaj z nami, bo część z naszych członków Solidarności, a także pracowników w ciągu tego roku odeszło do pana. Trzeba tutaj wspomnieć o przewodniczącym regionu małopolskiego, Wojciecha Grzeszka – mówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, dodając, że każdy z uczestników pielgrzymki ma swoje intencje, a wszyscy modlą się o to, aby najbliższy rok był lepszy.

- 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy ma dla nas wyjątkowy wymiar, chociaż każda pielgrzymka jest szczególna. Spotykamy się tutaj nie jako jedna grupa zawodowa czy branża, ale reprezentujemy wszystkie grupy zawodowe, cały świat pracy. Jesteśmy z tego dumni, bo taki jest Związek Zawodowy Solidarność – dodawał Piotr Duda, przypominając o ważnych uroczystościach związkowych, które odbyły się w ostatnich dniach.

- Za nami kolejne uroczystości związane z 41. rocznicą powstania NSZZ Solidarność. Wspominamy ważne wydarzenia w historii Solidarności, ale również tych wszystkich bezimiennych bohaterów, którzy oddali swoje zdrowie i życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Oni pokazali, że warto walczyć o prawa pracownicze w zakładzie pracy – mówił Piotr Duda.

- Podczas tych uroczystości nie zabrakło ważnych władz państwowych, ale ten rok był szczególny, bo po raz pierwszy na uroczystościach w Dąbrowie Górniczej, gdzie podpisano porozumienia katowickie, obecny był pan prezydent Andrzej Duda. Mówię o tym, bo to tam w tym porozumieniu zdecydowano, że będzie jednolity związek zawodowy Solidarność, nie branżowy, tylk jednolity, który funkcjonuje do dzisiaj. W tym miejscu jak co roku mówię: pięknie jest być w Solidarności, bo my członkowie związku walczymy o prawa wszystkich pracowników, nie tylko wybranej grupy zawodowej. Tego słowa dotrzymujemy. Nigdy nie odejdziemy od stołu negocjacji, dopóki nie rozwiążemy problemów wszystkich pracowników i nigdy nie negocjujemy kosztem innej grupy zawodowej, bo na tym polega Solidarność – mówił do uczestników Pielgrzymki Ludzi Pracy, przewodniczący Solidarności.

Piotr Duda apelował o szczepienia. To akt solidarności

Piotr Duda zaapelował również do wszystkich, aby się szczepili, bo jest to wyraz wzajemnej solidarności.

- Miniony rok był trudny, bo zmagaliśmy się z kolejną falą pandemii koronawirusa. Dlatego jako szef Solidarności, ale także jako katolik i Wasz kolega, przyjaciel, Piotr Duda, apeluję do Was: szczepmy się! To pomoże nam funkcjonować w naszych zakładach pracy. To akt wielkiej solidarności wobec siebie, a także swojego kolegi czy koleżanki z pracy – mówił Piotr Duda.

Przewodniczący Piotr Duda mówił również, że ostatnie 12 miesięcy to czas wytężonej pracy, bo konieczne było kontrolowanie rządzących, aby podczas pandemii koronawirusa, nie przyszło Wam do głowy zliberalizować prawa pracy.

- Kolejnym naszym zadaniem jest dokończyć kwestię postulatu czternastego, tego gdańskiego, który mówi o emeryturach stażowych. Niestety z przykrością trzeba powiedzieć, że politycy nie są zbyt chętni, aby przeprowadzić tę procedurę w parlamencie. Tu wspólnie z panem prezydentem jesteśmy osamotnieni – dodawał Piotr Duda, który dziękował wszystkim, którzy podpisują się na listach z inicjatywą obywatelską w sprawie emerytur stażowych.

- Mamy to! Mamy zebraną odpowiednią liczbę podpisów, ale zbieramy dalej, aby pokazać politykom, że jest to bardzo ważny problem społeczny – mówił przewodniczący Solidarności.

Piotr Duda: "Pracodawcy, koniec zabawy w paczkomaty"

Piotr Duda dziękował parlamentarzystom, premierowi i marszałek Sejmu za to, że w piątek późnym wieczorem nastąpiła nowelizacja o ograniczeniu handlu w niedzielę. - Pracodawcy, koniec zabawy w paczkomaty. Wstydźcie się, to nie jest społeczna odpowiedzialnosć biznesu. Mam nadzieję, że ta nowelizacja szybko znajdzie się na biurku pana prezydenta i wreszcie wszyscy pracownicy handlu będą mogli powiedzieć, że niedziela jest dla rodziny i dla Boga – mówił przewodniczący Duda.

Piotr Duda wspominał również o trudnych negocjacjach w sprawie nowego ładu. Ważną kwestią dla Solidarności jest zwiększenie kwoty wolnej pod podatku tak, aby pracownicy z minimalną pensją nie płacili podatków. - To jest ta sprawiedliwość społeczna, o którą Solidarność zabiega od lat – mówił Piotr Duda. Jego zdaniem ważnym krokiem w celu zwiększenia dialogu społecznego może być nowelizacja ustawy, dzięki której kwoty wpłacane na związki zawodowe byłyby zwalniane z podatku.

Piotr Duda przypomniał również słowa beatyfikowanego kardynała Stefana Wyszyńskiego „,Jeśli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła gdyż Kościół jest siłą tego narodu”, w kontekście ubiegłorocznych protestów kobiet.

- Niestety to co dzieje się w naszym kraju, a co rozpoczęło się jesienią ubiegłego roku, te gorszące sceny nie protestów, ale chuligaństwa, profanacji i wandalizmu wobec kościoła i naszych księży, są niedopuszczalne – mówił Piotr Duda, dziękując w imieniu swoim i Komisji Krajowej, którzy na co dzień dają świadectwo i bronią wiary oraz kościoła katolickiego, któremu Solidarność tak wiele zawdzięcza.

- Dzięki kościołowi żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju i tej wartości musimy bronić – mówił Piotr Duda.

Wcześniej list w imieniu prezydenta RP odczytała Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a w imieniu premiera i rządu głos zabrała Marlena Maląd, Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Specjalne przemówienie wygłosił również dr Jarosław Szarek, szef IPN-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto