Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymi z Knurowa przybiegli i przyjechali na rowerach na Jasną Górę

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
arc bpjg
80 kilometrów przebiegli i przejechali pielgrzymi z Knurowa, którzy przybyli na Jasną Górę, aby uczcić błogosławionego księdza Jana Machę.

Ks. Jan Macha został beatyfikowany w Katowicach w październiku ubiegłego roku. Został stracony przez hitlerowców w 1942 r. po zaledwie trzech latach kapłaństwa. Nawiązał współpracę z podziemną organizacją charytatywną za co aresztowało go gestapo. Pomagał zarówno Polakom, jak i Niemcom. Ciało kapłana najprawdopodobniej zostało spalone w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W Starym Chorzowie jest jego symboliczny grób i to w tym roku był też ważny punkt na trasie knurowskiej pielgrzymki. Na grobie ks. Machy na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny złożono kwiaty.

Ks. Macha był także jasnogórskim pielgrzymem, tu modlił się w pielgrzymce akademickiej w 1936 r.

Marian Płaszczyk pomysłodawca i organizator pielgrzymek z Knurowa podkreślił, że mottem pielgrzymki stały się słowa błogosławionego śląskiego kapłana przypominające, że „miłosierdzie Boga jest bez granic cudowne, niepojęte, zawsze gotowe i niezrównane. Wpisały się one nie tylko w pielgrzymkę, ale także w życie parafii ostatniego czasu. Jak przypomniał knurowianin, szczególnym wydarzeniem nie tylko dla wiernych parafii jest realizacja „miłosierdzia w praktyce”.

Należący do Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy Marian Płaszczyk od lat organizujący pielgrzymki na Jasną Górę i do innych sanktuariów maryjnych zauważył, że wobec wojny na Ukrainie naturalnym stała się pomoc dla zaprzyjaźnionej paulińskiej parafii w Kamieńcu Podolskim. Jak podkreśla odzew był ogromny, zebrano nie tylko potrzebne środki materialne, ale też finansowe. Wzruszająca była troska ludzi, którzy przynosili własnoręcznie zrobione przetwory. – Co kto miał, czym się mógł, to się dzielił – opowiadał Płaszczyk i zapowiedział kolejny wyjazd do Kamieńca z pomocą.

Patronat duchowy nad VIII Pielgrzymką Biegowo- Rowerową z Knurowa na Jasną Górę objęli: abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki i o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów. Natomiast patronat honorowy: starosta powiatu gliwickiego Waldemar Dombek, prezydent miasta Knurów Adam Rams.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto