Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PESEL dla uchodźców z Ukrainy w Częstochowie. W urzędzie działają już cztery stanowiska, ale rano i tak utworzyły się kolejki

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE BR
Częstochowa. W Urzędzie Miasta, od środy 16 marca, jak w całej Polsce działają stanowiska zajmujące się wydawaniem numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Chętnych jest bardzo wiele osób, w środę rano pod urzędem stało blisko 100 osób. Niestety procedura jest dość skomplikowana i zajmuje około pół godziny, co w praktyce oznacza, że dzisiaj sprawę załatwią tylko te osoby, które stawiły się rano.

Dzisiaj Urząd Miasta zacznie wydawać numer PESEL ukraińskim uchodźcom wojennym. Stanowiska są dostępne przy ul. Waszyngtona 5, ale wcześniej trzeba zrobić zdjęcie przy ul. Śląskiej 3/5 oraz wypełnić wniosek. Chociaż Urząd Miasta apelował do Ukraińców o to, aby nie wszyscy zgłaszali się już dzisiaj, zarówno pod urzędem, jak i punktem przy ulicy Śląskiej, tworzą się kolejki liczące kilkadziesiąt osób.

W budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Waszyngtona 5 uruchomiono 4 stanowiska na sali obsługi interesanta (nr 111). Będą obsługiwane przez pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich.

Proces nadania numeru PESEL połączony będzie z koniecznością dostarczenia fotografii (zdjęcie biometryczne) oraz pobraniem odcisków palców (generowanych w Rejestrze Dowodów Osobistych). Odciski palców będą pobierane na stanowisku nadawania numeru PESEL (Urząd Miasta dysponował obecnie dwoma wolnymi czytnikami linii papilarnych, ale dzięki przesunięciom sprzętu możliwe jest uruchomienie 4 stanowisk).

Wymagane zdjęcie ukraińscy uchodźcy mogą wykonać bezpłatnie w punkcie informacyjno-pomocowym Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej 3/5 . Tam też mogą otrzymać pomoc w wypełnieniu wniosku (formularze będą dostępne przy ul. Śląskiej 3/5 oraz przy ul. Waszyngtona 5), dlatego sugerujemy wcześniejszą wizytę w punkcie przy ul. Śląskiej 3/5 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30).

W toku rejestracji danych osoby i nadania numeru PESEL oraz pobrania wizerunku i odcisków palców będą rejestrowane dodatkowe dane, takie jak data wjazdu do kraju oraz w przypadku dzieci i ewentualnie osób objętych instytucją opieki/kurateli - dane osób sprawujących faktyczną pieczę. W rejestrze PESEL wprowadzony zostanie specjalny status dla obywateli Ukrainy rejestrujących się w tym trybie. Rejestracja tych danych jest bowiem niezbędna z punktu widzenia udzielania dalszych świadczeń przez organy polskiej administracji. Nadawany będzie także Profil Zaufany, który ułatwi dostęp do szeregu usług. Niestety warunkiem jest posiadanie telefonu w polskiej sieci komórkowej oraz adresu mailowego ze znakami w alfabecie łacińskim.

- Ponieważ procedura nadania numeru PESEL trwa ok. 30-40 minut trzeba liczyć się z kolejkami. Prosimy o cierpliwości wyrozumiałość! Ponieważ wszystkich Urząd Miasta nie będzie w stanie w pierwszych dniach obsłużyć, jeżeli ktoś może się wstrzymać – niech zgłosi się po numer PESEL za kilka dni - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie. Jak łatwo oszacować cztery stanowiska mogą dziennie obsłużyć kilkadziesiąt osób.

Urząd Miasta Częstochowy czynny jest od poniedziałku do piątku, ale w najbliższą sobotę 19 marca, stanowiska przy których można uzyskać numer PESEL będą czynne dodatkowo w godzinach 7.30-11.30.

NUMER PESEL MOGĄ UZYSKAĆ OSOBY, KTÓRE: przybyły w okresie od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terenu Ukrainy w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi.

Wniosek o nadanie numeru PESEL można złożyć w dowolnym organie gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w Częstochowie – w Urzędzie Miasta Częstochowy, budynek przy ul. Waszyngtona 5. Wniosek należy złożyć osobiście. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku – z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie.

Wniosek wraz ze zdjęciem w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, nie pobiera się odcisków palców.

CO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ?

  • Wniosek o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Formularz można dostać w urzędzie gminy/miasta. Można też pobrać wniosek w rosyjskiej wersji językowej.
  • Kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35x45 mm (szerokość x wysokość), jeśli osoba na zdjęciu jest w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy – należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Warto sprawdzić, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie.
  • Dokument potwierdzający dane, które są we wniosku i tożsamość. Jeżeli osoba nie posiada takiego dokumentu, może złożyć oświadczenie o jego braku pod rygorem odpowiedzialności karnej.
  • Jeśli wypełniany jest wniosek w imieniu osoby małoletniej (poniżej 18 lat), należy podać dane rodziców i/lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.

Usługa jest bezpłatna. Wnioskodawca otrzyma wydruk potwierdzający nadanie numeru PESEL.

Więcej informacji dla Ukraińców w Częstochowie na stronie: http://www.ukraina.czestochowa.pl/

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto