Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasterka na Jasnej Górze. Bazylika była wypełniona niemal po brzegi

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Biuro Prasowe Jasnej Góry
Tysiące wiernych, wielu zakonników i celebransów oraz niezwykła oprawa liturgiczna i muzyczna - tak w największym skrócie wyglądała pierwsza świąteczną noc w Bazylice na Jasnej Górze. Punktualnie o północy w klasztorze odbyła się pasterka. Ci, którzy nie dotarli na miejsce, mogli obejrzeć transmisję w telewizji. Po zakończeniu mszy - zgodnie ze zwyczajem - w uroczystej procesji dzieciątko Jezus zostało złożone w głównej szopce na Jasnej Górze znajdującej się na dziedzińcu.

Pasterka na Jasnej Górze

Tradycyjnie pasterka na Jasnej Górze odprawiona została o godz. 24.00 w Bazylice. Przewodniczył jej przełożony generalny Zakonu Paulinów, ojciec Arnold Chrapkowski. Mszę poprzedziła modlitwa Liturgią Godzin.

Podczas kazania nie zabrakło oczywiście nawiązań do aktualnych wydarzeń i odniesień do tego, co się dzieje na Ukrainie.

- Choć widzimy świat pełen grzechu, trudnych sytuacji, także w kościele zranionym grzechem człowieka, trwa ucisk człowieka przez człowieka, ludzka pycha i niegodziwość sieje przemoc i nienawiść, choć tyle bólu w nas samych, a horror działań wojennych na Ukrainie to gorzkie przypomnienie, że świat nie radzi sobie z nagromadzonymi problemami, to Bóg nie wycofał się, Bogu wciąż na nas zależy - mówił kaznodzieja.

Podkreślał, że spotkanie z Jezusem obecnym w historii świata i życia każdego z nas, powinno nas nieprzerwanie inspirować do mądrego życia.

- Dziś w tę świętą noc Bożego Narodzenia, kościół powtarza każdemu z nas z osobna i całej rodzinie ludzkiej, głęboko doświadczonej przez wiele kryzysów, boleśnie zranionej wojnami i konfliktami: pójdźmy do Betlejem, tam znajdziemy naszą nadzieję, bo Boże Narodzenie to święta ludzkiej nadziei – podkreślił przełożony generalny Zakonu Paulinów.

W tradycyjnej pasterce na Jasnej Górze uczestniczyły tysiące wiernych - mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów. Bazylika była wypełniona niemal po brzegi. Po zakończonej mszy - zgodnie ze zwyczajem - w uroczystej procesji dzieciątko Jezus zostało złożone w głównej szopce na Jasnej Górze znajdującej się na dziedzińcu przed Bazyliką.

Pierwszy dzień świąt na Jasnej Górze

W Boże Narodzenie, 25 grudnia, świąteczna suma celebrowana będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Po mszy zaplanowano wspólne kolędowanie z Jasnogórskim Chórem Chłopięco-Męskim „Pueri Claromontani”.

Jak w każdą niedzielę, tak i dziś (25.12.2022r.) w języku ukraińskim w rycie rzymskokatolickim z udziałem uchodźców sprawowana będzie również msza o 14.30 w Bazylice. Będą w niej uczestniczyć siostry karmelitanki bose z Charkowa, które na początku wojny znalazły schronienie w Częstochowie nieopodal Jasnej Góry.

Otwarcie szopki

Tradycyjnie w pierwszy dzień świąt otwarta zostanie ruchoma szopka umiejscowiona na fosach w otwartej przestrzeni. Znajdziemy w niej ponad 500 figur. Poza tym mamy też lalki w strojach ludowych i aniołów wygrywający triumfy.

Na Jasnej Górze mamy też drugą szopkę, która stoi na dziedzińcu, przed wejściem do Bazyliki. Są w niej dużych rozmiarów figury Świętej Rodziny i żłóbek. Pokłon dzieciątku oddają obok trzech mędrców i pasterzy, także papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto