Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Partia Razem chce odwołania wiceprezydenta Częstochowy za imprezę w przedszkolu

js
Partia Razem w Częstochowie chce odwołania wiceprezydenta Ryszarda Stefaniaka. Zdaniem Razem wiceprezydent odpowiada za wydarzenia w Przedszkolu nr 8 w Częstochowie podczas imprezy "Dzień Patrioty".

Partia Razem w Częstochowie, zamieściła na swojej stronie wpis: "Wokalista należący do neofaszystowskiego zespołu Nordica, Tomasz Kuś wystąpił podczas tzw. Dnia Polskiego Patrioty w Miejskim Przedszkolu nr 8. Zespół znany jest z rasistowskich i ksenofobicznych utworów. W jego piosenkach pojawia się na przykład jednoznacznie kojarzony zwrot "biała duma". Jak to się stało, że pojawił się on w placówce, w której uczą i wychowują się najmłodsi? Po takim skandalu wciąż nie padły żadne słowa ze strony wiceprezydenta nadzorującego edukację, Ryszarda Stefaniak. Odpowiada on politycznie za zaistniałe wydarzenie. W wielu europejskich krajach samorządy nadzorujące placówki wydają bezpośrednie zakazy wstępu do szkół i przedszkoli osobom takim jak pan Kuś. W Częstochowie tak się nie stało, dlatego domagamy się jego dymisji".

Co na to władze miasta ? Otrzymaliśmy odpowiedź od rzecznika Urzędu Miasta w Częstochowie, Włodzimierza Tutaja:" Po uzyskaniu informacji o kontrowersyjnym gościu spotkania w filii MP 8 z-ca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak skierował pismo do Kuratorium Oświaty z wnioskiem o zbadanie sprawy przez organ nadzorujący pracę pedagogiczna-wychowawczą placówek oświatowych. Częstochowa jest miastem prowadzącym wiele projektów równościowych i antydyskryminacyjnych, dlatego mamy nadzieję, że w trakcie wydarzenia w filii Miejskiego Przedszkola nr 8 nie doszło ze strony zaproszonego gościa do przekazu przeczącemu tym ideom. Częstochowa jest miastem demokratycznym, a nie autokratycznym, dlatego władze miasta nie kontrolują tego typu typowo środowiskowych imprez organizowanych przez szkoły i przedszkola. To na dyrekcji i organizatorach tego typu imprez ciąży odpowiedzialność za ich wychowawczy przekaz, a nadzór pedagogiczny ma prawo reagować, jeżeli są zastrzeżenia, co do jego treści. Z wyjaśnień przedszkola wynika, że organizatorzy wydarzenia nie mieli szczegółowej wiedzy o wszystkich elementach muzyczno-wokalnej aktywności zaproszonego gościa.
Niezależnie od kroków związanych z wyjaśnieniem tej sytuacji, podjętych przez Urząd Miasta czy - ewentualnie - Kuratorium, ta sprawa powinna być wyjaśniona wewnętrznie między organizatorami spotkania a dyrekcją jednostki, aby nie doprowadzać w przyszłości do tego typu kontrowersji i wątpliwości".

Dyrektor Przedszkola nr 8, Alina Soczyk powiedziała nam, że "Dzień Patrioty" to była patriotyczna, jak sama nazwa wskazuje uroczystość. Dzieci śpiewały m.in. żołnierskie piosenki jak np. "Szara Piechota", których nauczyły je panie nauczycielki. Natomiast wokalista , który wystąpił jako gość, wystąpił jako muzykująca rodzina z żoną i dwójką dzieci, śpiewając pieśni oazowe, patriotyczne. Impreza miała miejsce 26 października.

Pismo wiceprezydenta Stefaniaka wpłynęło do częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w środę, 5 grudnia.

- Kuratorium podejmie wszystkie kroki formalno-prawne w tej sprawie, w tym kontrolę doraźną w Przedszkolu nr 8 w Częstochowie - mówi Anna Kij, rzeczniczka śląskiego Kuratorium Oświaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto