Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Narutowicza w Częstochowie. Przecięła go kiedyś "gierkówka". Jak tam jest teraz?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Park Narutowicza w Częstochowie. Przecięła go kiedyś "gierkówka". Jak tam jest teraz?
Park Narutowicza w Częstochowie. Przecięła go kiedyś "gierkówka". Jak tam jest teraz? Piotr Ciastek
Parki podjasnogórskie to najchętniej odwiedzane tereny zielone w centrum miasta. Jednak na drugim krańcu Alei NMP znajduje się inna oaza zieleni - Park Narutowicza. To miej znany park i nie tak chętnie uczęszczany. Wszystko przez biegnącą tuż obok trasę DK1.

Park Narutowicza znajduje się w dzielnicy Zawodzie, tuż obok szpitala miejskiego. Lata świetności ma już za sobą, ale miasto stara się drobnymi krokami, by go zmienić. Służby miejskie dbają o tutejszą zieleń, a w ostatnich latach powstał tu nowy plac zabaw.

Historia Parku Narutowicza

Park im. Gabriela Narutowicza został założony w 1920 r. wg projektu W. Jałowieckiego na obszarze 5,86 ha. Obecnie teren parku obejmuje 3,85 ha. Tereny zielone zostały przecięte budowaną w latach 70. XX wieku trasą szybkiego ruchu. Niestety "gierkówka" do dziś odciska piętno na samym parku, gdyż hałas z trasy przenosi się na tereny zielone.

Park Narutowicza wraz z bulwarem nad rzeką Wartą stanowi zielony ciąg pieszy prowadzący do Pomnika Chrystusa Braterstwa Między Narodami, który został wzniesiony w 1991 r. przy wjeździe do miasta od strony Warszawy.

Oaza zieleni

W obrębie parku znajduje się liczny starodrzew w postaci ładnych egzemplarzy grabów, lip, dorodnych dębów, klonów, kasztanowców. Rosną tu stare okazy wierzb płaczących, pochodzących z początku istnienia parku, a także głogi.

Z okresu założenia parku pochodzą również pozostałości biegnącej w kierunku wschód-zachód alei obsadzonej topolami kolumnowymi.

Od kilkunastu lat park jest sukcesywnie poddawany zabiegom renowacyjnym. Posadzone zostały platany, dęby czerwone, katalpy, wiśnie piłkowane ‘Kanzan’ (we frontowej części parku), buki, sosny czarne, jabłonie ozdobne. Rozpoczęto również zakładanie rabat bylinowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto