Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Papieski pas jest szczególnym wotum na Jasnej Górze

[email protected]
Pas – wotum odsłonili kardynał Henryk Gulbinowicz i przeor klasztoru jasnogórskiego ojciec Marian Lubelski.
Pas – wotum odsłonili kardynał Henryk Gulbinowicz i przeor klasztoru jasnogórskiego ojciec Marian Lubelski.
Przestrzelony pas sutanny Ojca Świętego Jana Pawła II, który złożył na Jasnej Górze jako wotum 18 czerwca 1983 roku, podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny, jest bardzo cennym wotum.

Przestrzelony pas sutanny Ojca Świętego Jana Pawła II, który złożył na Jasnej Górze jako wotum 18 czerwca 1983 roku, podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny, jest bardzo cennym wotum.

Przez ponad dwadzieścia lat to wotum nie było eksponowane. Dopiero w 2004 roku Papież zgodził się aby pas został publicznie pokazany i na stałe umieszczony w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Poprosił o to Ojca Świętego ówczesny przeor klasztoru jasnogórskiego ojciec Marian Lubelski.

Dlaczego papież nie chciał aby wcześniej eksponowano to szczególne wotum? Być może dlatego, że ten skrwawiony pas Ojca Świętego jest znakiem cierpienia. Pod koniec życia Papieża był szczególnie symboliczny w połączeniu z cierpiącą fizycznie postacią Jana Pawła II. Pas jest szczególną relikwią. Tak jak są nią miejsca zaznaczone krwią męczenników.

Przestrzelony pas papieskiej sutanny jest jednym z wielu wotów złożonych Matce Boskiej Jasnogórskiej przez Jana Pawła II. W sali 600-lecia sanktuarium prezentowane są m. in. piuska z własnoręcznym monogramem Papieża "JPII", pektorał zawierający złoty krzyż, różańce, dokumenty błogosławieństw dla pielgrzymów, sutanny, pastorał.

Ale ten pas jest wyjątkowy. To coś więcej. Jest świadkiem zamachu na życie Ojca Świętego. Zamachu, którego okoliczności nie zostały wyjaśnione do końca. Dla sanktuarium możliwość ukazania takiego wotum było wielkim wydarzeniem. W dniu 25. rocznicy aktu zawierzenia Polski, świata, kościoła Matce Bożej Jasnogórskiej. janusz strzelczyk



Tajemnice fatimskie

Matka Boska objawiała się trojgu dzieciom portugalskim w 1917 roku - 10-letniej Łucji dos Santos i jej młodszemu kuzynostwu Hiacyncie i Franciszkowi. Objawienia miały miejsce na pastwisku Cora do Iria koło Fatimy.

13 maja 1917 r. Matka Boska przekazała trójce dzieci orędzie nazwane tajemnicami fatimskimi. Dopiero po ponad dwudziestu latach siostra Łucja otrzymała od Boga polecenie spisania tajemnicy i przekazania jej Kościołowi. Siostra Łucja podzieliła ją na trzy części, spisała każdą z nich oddzielnie - 31 sierpnia 1941 r., 8 grudnia 1942 r. i 3 sierpnia 1944 r.

Pierwsza tajemnica jest wizją piekła, wiecznego potępienia za grzechy. Druga jest wskazaniem jak ustrzec się przed tą karą. Należy zaufać i oddać się Niepokalanemu Sercu Maryi.

Trzecia tajemnica fatimska była aż do 2000 r. znana tylko papieżom, bo też papieża dotyczy. Jeśli ludzkość nadal będzie obrażała Boga, na świat spadnie kara: wojna, głód, prześladowanie Ojca Świętego i Kościoła.

W tej wizji dzieciom ukazała się postać papieża kroczącego ruinami miasta, zniszczonego podczas wojny, ku krzyżowi stojącemu na wzgórzu. Na szczycie góry zostaje zabity. Ziemia pogrąża się w morzu krwi. Ale krew męczenników jest ratunkiem dla świata.

To właśnie widzenie zdaniem siostry Łucji dotyczy Jana Pawła II śmiertelnie rannego w zamachu z 13 maja 1981 r.

Treść trzeciej tajemnicy fatimskiej Jan Paweł II ogłosił w 2000 r.


Papież przebaczył

13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej na placu Św. Piotra do papieża strzelał z bliska 23-letni wówczas Turek Ali Agca. Zamachowiec należał do terrorystycznej organizacji Szare Wilki. O zorganizowanie zamachu podejrzewano bułgarskie służby bezpieczeństwa. Oskarżonych Bułgarów, pracowników bułgarskich linii lotniczych uwolniono z braków dowodów winy. Oficjalnie nie oskarżono radzieckiego KGB, chociaż wskazywano na moskiewską inspirację zamachu. Papież odwiedził w więzieniu Ali Agcę i przebaczył mu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto