Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 kultowych miejsc w Częstochowie - dla dzisiejszych 30-latków. Zgadzacie się?

RED
Coctail bar w centrum Częstochowy, na rogu Alei Najświętszej Maryi Panny i Piłsudskiego (za PRL-u Świerczewskiego). Dziś stoi tu nowy biurowiec. 

Cotail bar został zbudowany w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Został zaprojektowany przez Bogdana Jezierskiego. Otrzymał wyróżnienie SARP na Regionalnym Przeglądzie Architektury w Katowicach w 1971 roku. Miał taras, szklaną elewację, wyróżniający go w otoczeniu dach, wychodzący daleko poza ścianę budynku. Klientów przyciągał kolorowy neon. Chodziło się tam na sok marchewkowy, pomarańczowy, koktajle mleczne z truskawkami, jagodami, coca-colę. Lata 90. to już był okres schyłkowy Kaca. Zamienił się w fast food. Była pizza, hamburgery, kebab. Nie pomogła próba wprowadzenia oficjalnej nazwy Kac. Wreszcie został zamknięty.
Coctail bar w centrum Częstochowy, na rogu Alei Najświętszej Maryi Panny i Piłsudskiego (za PRL-u Świerczewskiego). Dziś stoi tu nowy biurowiec. Cotail bar został zbudowany w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Został zaprojektowany przez Bogdana Jezierskiego. Otrzymał wyróżnienie SARP na Regionalnym Przeglądzie Architektury w Katowicach w 1971 roku. Miał taras, szklaną elewację, wyróżniający go w otoczeniu dach, wychodzący daleko poza ścianę budynku. Klientów przyciągał kolorowy neon. Chodziło się tam na sok marchewkowy, pomarańczowy, koktajle mleczne z truskawkami, jagodami, coca-colę. Lata 90. to już był okres schyłkowy Kaca. Zamienił się w fast food. Była pizza, hamburgery, kebab. Nie pomogła próba wprowadzenia oficjalnej nazwy Kac. Wreszcie został zamknięty.
Urodzeni w latach 80-tych XX wieku częstochowianie dzieciństwo spędzili na przełomie dwóch ważnych w historii epok - schyłku PRL-u i początku transformacji ustrojowej i gospodarczej. To czas ogromnych zmian, poznawania nowych smaków, zapachów i wrażeń wzrokowych, które potęgowane są przez wchodzące do Polski firmy z zachodu. Zobaczcie kultowe miejsca w Częstochowie, które zna większość dzisiejszych trzydziestoparolatków. Kliknijcie w przycisk "Zobacz galerię".

Częstochowa u schyłku lat. 80. i na początku 90. dynamicznie się zmieniała. Z jednej strony nadal chodziło się do PRL-owskich domów towarowych jak Merkury, Megasam, czy Centrum, a z drugiej zaczęły się pojawiaj pierwsze supermarkety, a kino zmieniło się w wielki multipleks. Czy te zmiany wyszły miastu na lepsze? Pewnie w wielu sferach tak, jednak jak to zwykle bywa mamy sentyment do lat naszego dzieciństwa, a to na przełomie przemian ustrojowych było naprawdę ciekawe.

Częstochowa to nie tylko Jasna Góra

Dla częstochowian Jasna Góra jest jak dla mieszkańców Gdańska morze - nie robi na nikim wrażenia, a odwiedzana jest raczej od święta. Dlatego też dzieciństwo w Częstochowie w latach 80. i 90. było takie jak w większości miast - piłka nożna na podwórku, trzepak, lody Likolaby z małego sklepu, gumy turbo, kąpiel na gliniankach na Lisińcu, czy zjazd na sankach w parku pod Jasną Górą. Takich wspomnień z konkretnymi miejscami jest wiele. Do naszego zestawienia wybraliśmy takie, które uznaliśmy za niemal kultowe i które powinni pamiętać z dzieciństwa i młodości obecni trzydziestoparolatkowie z Częstochowy.

Poznaj te miejsca, kliknij w galerię poniżej:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto