Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opinie o zmianach w statutach Rad Dzielnic

Krzysztof Suliga
Trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu statutów Rad Dzielnic w Częstochowie. Wypełnij ankietę i wyraź swoją opinię na temat proponowanych zmian w statutach Rad Dzielnic w Częstochowie!

Opinie o zmianach w statutach Rad Dzielnic
Urząd Miasta Częstochowy udostępnia ankietę, za pomocą której w łatwy sposób będzie można wyrazić swoją opinię na temat proponowanych zmian w statutach Rad Dzielnic w Częstochowie.

Ankieta dostępna jest wyłącznie w wersji elektronicznej i wypełnić można ją TUTAJ

Opinie w ankietach wyrażać można do 26 maja.

Tabelaryczne zestawienie obowiązujących obecnie statutów Rad Dzielnic w Częstochowie oraz projektu statutów Rad Dzielnic w Częstochowie poddanego konsultacjom społecznym znajduje się TUTAJ

Biuro Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych
Urzędu Miasta Częstochowy
ul. Focha 19/21, 42-217 Częstochowa
37/3707497
www.konsultacje.czestochowa.pl

Przed przystąpieniem do wypełnienia ankiety warto zapoznać się propozycjami zmian w statutach. Treść paragrafów statutów poddawanych konsultacjom.

Ad 1.

§ 4.
1. Wybory do Rady Dzielnicy zarządza Przewodniczący Rady Miasta powiadamiając mieszkańców Dzielnicy na co najmniej 60 dni przed ich terminem. W powiadomieniu określa się lokal wyborczy, ilość miejsc mandatowych w Dzielnicy oraz punkty, w których znajdują się wzory list poparcia dla kandydatów na członka Rady Dzielnicy.
2. Wybory do Rady Dzielnicy są powszechne, równe, bezpośrednie i przeprowadzane
w głosowaniu tajnym.
3. Kandydatem na członka Rady Dzielnicy może zostać osoba, która ukończyła lat 18 oraz:
a) posiada czynne i bierne prawo wyborcze,
b) zamieszkuje na terenie właściwości Rady Dzielnicy do której kandyduje,
c) uzyskał poparcie minimum 15 osób - mieszkańców Dzielnicy.
4. Mandatu członka Rady Dzielnicy nie można łączyć z:
a) mandatem radnego Miasta Częstochowy,
b) zatrudnieniem w Urzędzie Miasta Częstochowy.
5. Dzielnica jest jednym okręgiem wyborczym, na którym tworzy się jeden obwód wyborczy.
6. Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na członków Rady Dzielnicy wraz z pisemną zgodą na kandydowanie i oryginałami list poparcia oraz rejestrowanie kandydatów odbywa się u Przewodniczącego Rady Miasta od momentu ogłoszenia terminu wyborów (tj. 60 dni przed terminem wyborów) do 14 dni przed terminem wyborów.
7. 10 dni przed terminem wyborów, Przewodniczący Rady Miasta ogłasza listę zgłoszonych kandydatów, przekazując ją do wiadomości mieszkańców w sposób zwyczajowo przyjęty (w szczególności poprzez obwieszczenie wyborcze).
8. W okresie od ogłoszenia o terminie wyborów aż do dnia wyborów, kandydat na członka Rady Dzielnicy może prowadzić akcję informacyjną oraz zachęcać mieszkańców Dzielnicy do wzięcia udziału w głosowaniu.
9. Przewodniczący Rady Miasta w porozumieniu z Wiceprzewodniczącymi Rady Miasta wyznacza co najmniej 3 osobowy zespół radnych z danej Dzielnicy zwany dalej Komisją Wyborczą, do przeprowadzenia wyborów.
10. Wybory są ważne jeżeli liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu dwukrotnie przekracza liczbę miejsc mandatowych w danej Dzielnicy.
11. W przypadku braku wymaganej liczby osób biorących udział w głosowaniu Przewodniczący Rady Miasta w czasie nie krótszym niż 30 i nie dłuższym niż 60 dni zwołuje kolejne wybory. W przypadku nieważności kolejnych wyborów – następnych się nie przeprowadza.

§ 5.
1. Wzór list wyrażających poparcie dla kandydatów do Rady Dzielnicy ustala
Przewodniczący Rady Miasta.
2. Przed dokonaniem wyboru członków Rady Dzielnicy mieszkańcy Dzielnicy przy wpisywaniu się na listę obecności, zobowiązani są okazać dokument tożsamości w celu zweryfikowania ich miejsca zameldowania.
3. Obsługę kancelaryjną wyborów zapewnia Prezydent Miasta.
4. Przewodniczący Rady Miasta przygotowuje w szczególności wzory dokumentów: karta zgłoszenia kandydata, protokół rejestracji kandydatów, karta do głosowania, protokół głosowania oraz karta zgłoszenia męża zaufania.

§ 6.
1. Głosy oddawane są na kartach do głosowania wydawanych przez Komisję Wyborczą.
2. Komisja Wyborcza, ustala organizację i techniczny sposób głosowania.
3. Głos w wyborach na członków Rady Dzielnicy można oddawać w dniu wyborów,
w wyznaczonych godzinach określonych przez Przewodniczącego Rady Miasta
w obwieszczeniu wyborczym.
4. Głosowanie odbywa się w siedzibie Rady Dzielnicy.
5. Głosować można tylko osobiście, przy czym Wyborca może głosować na nie większą liczbę kandydatów niż liczba mandatów do obsadzenia.
6. Reprezentantami kandydatów na członków Rady Dzielnicy mogą być mężowie zaufania, którzy mają prawo uczestniczyć w roli obserwatora we wszystkich czynnościach przeprowadzanych w lokalu wyborczym. Kandydat na członka Rady Dzielnicy nie może być mężem zaufania.
7. Za wybrane uważa się te osoby, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów. W razie równej ilości głosów kandydatów – ubiegających się o obsadzenie ostatniego mandatu członka Rady Dzielnicy, decyduje losowanie przeprowadzone przez Komisję Wyborczą.
8. Komisja Wyborcza sporządza protokół z wyborów. Protokół podpisują wszyscy członkowie Komisji. Protokół przekazywany jest Przewodniczącemu Rady Miasta.

§ 7.
1. Przewodniczący Komisji Wyborczej składa Przewodniczącemu Rady Miasta niezwłocznie, lecz nie później niż w ciągu 3 dni od dnia wyborów protokół Komisji Wyborczej z przebiegu wyborów.
2. Przewodniczący Rady Miasta po otrzymaniu wyników wyborów, zobowiązany jest do ich ogłoszenia w sposób zwyczajowo przyjęty w szczególności poprzez obwieszczenie wyborcze.

§ 8.
1. Uczestnik wyborów może w ciągu 14 dni od ogłoszenia wyników wyborów złożyć pisemny protest dotyczący ich przebiegu. Protesty kieruje się do Przewodniczącego Rady Miasta.
2. Przewodniczący Rady Miasta w sprawie protestów, o których mowa w ust. 1 wydaje rozstrzygnięcie w ciągu 14 dni, od dnia złożenia protestu.
3. Od rozstrzygnięcia Przewodniczącego Rady Miasta, o którym mowa w ust. 2 służy,
w ciągu 14 dni odwołanie do Komisji Praworządności i Samorządu Rady Miasta Częstochowy, która wydaje ostateczną decyzję w ciągu 14 dni od dnia otrzymania odwołania.

§ 9.
1. Pierwsze zebranie Rady Dzielnicy zwołuje Przewodniczący Rady Miasta wyznaczając miejsce i termin zebrania nie później niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania protokołu Komisji Wyborczej, z zastrzeżeniem §8 kiedy termin do wyznaczenia pierwszego zebrania rozpoczyna swój bieg z chwilą uprawomocnienia się rozstrzygnięcia
protestu wyborczego.
2. Przewodniczący wyznacza Wiceprzewodniczącego Rady Miasta do przeprowadzenia pierwszego zebrania Rady Dzielnicy, ustalając jednocześnie porządek obrad.
3. Na pierwszym zebraniu Rady Dzielnicy, Rada dokonuje wyboru Przewodniczącego Rady Dzielnicy.
4. Rada Dzielnicy wybiera Przewodniczącego bezwzględną większością głosów, przy udziale co najmniej połowy jej statutowego składu, w głosowaniu tajnym.
5. Odwołanie Przewodniczącego Rady Dzielnicy następuje na wniosek co najmniej 1/4 jej statutowego składu, w trybie określonym w ust. 4.

Ad 2.
§ 4.
4. Mandatu członka Rady Dzielnicy nie można łączyć z:
c) mandatem radnego Miasta Częstochowy,
d) zatrudnieniem w Urzędzie Miasta Częstochowy.

Ad 3.

§ 11.
1. W sprawach istotnych dla dzielnicy, Rada Dzielnicy może składać zapytania.
2. Zapytania składane są w formie pisemnej do Przewodniczącego Rady Miasta, który przekazuje je Prezydentowi Miasta Częstochowy.
3. Prezydent lub wyznaczone przez niego osoby udzielają odpowiedzi na zapytania na piśmie w ciągu 14 dni od dnia ich otrzymania.

Ad 4.

§ 10.
Do kompetencji Rady Dzielnicy należy w szczególności:
1. podejmowanie uchwał i zajmowanie stanowisk we wszystkich sprawach dotyczących Dzielnicy i jej mieszkańców,
2. współpraca z Radą Miasta Częstochowy, a szczególnie z radnymi z danego okręgu wyborczego,
3. współpraca z Policją, Strażą Miejską oraz Strażą Pożarną w zakresie utrzymania porządku, ładu i bezpieczeństwa,
4. współpraca z placówkami oświaty, kultury oraz służby zdrowia,
5. współpraca z organizacjami pozarządowymi,
6. współpraca ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi Urzędu Miasta Częstochowy oraz spółkami i jednostkami gminnymi działającymi na terenie Miasta Częstochowy,
7. udział, na zaproszenie jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta Częstochowy oraz spółek i jednostek gminnych działających na terenie Miasta Częstochowy,
w pracach komisji i zespołów zadaniowych, których przedmiotem są planowane inwestycje na terenie Dzielnicy oraz komisjach i zespołach opiniodawczo-doradczych powołanych przez te podmioty, z głosem doradczym,
8. współpraca z innymi Radami Dzielnic w szczególności w zakresie organizacji inicjatyw o zasięgu ponadzielnicowym,
9. opiniowanie inicjatyw lokalnych, które są planowane lub odbywają się na terenie Dzielnicy,
10. pomoc w przeprowadzaniu konsultacji społecznych na terenie Dzielnicy,
11. sporządzanie rocznego sprawozdania z działalności Rady oraz przedkładanie go Komisji Praworządności i Samorządu w terminie do 31 marca roku następnego.

§ 12.
1. Zebrania Rady Dzielnicy zwołuje i prowadzi Przewodniczący Rady Dzielnicy.
2. Przewodniczący może wyznaczyć innego członka Rady Dzielnicy do prowadzenia obrad.
3. Wyznaczenie, o którym mowa w ust. 2 powinno być udzielone na piśmie.
4. Do ważności zebrania wymagane jest poinformowanie, w sposób zwyczajowo przyjęty członków Rady Dzielnicy oraz radnych Miasta Częstochowy z okręgu wyborczego, w skład którego wchodzi dana Dzielnica.
5. Uchwały Rady Dzielnicy zapadają zwykłą większością głosów.
6. Posiedzenia Rady Dzielnicy zwołuje się według potrzeb nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
7. Rada Dzielnicy zwołuje co najmniej raz w roku ogólne zebranie mieszkańców Dzielnicy,
8. Rada Dzielnicy może tworzyć stałe komisje dla rozpatrywania poszczególnych problemów.

§ 14.
Do zadań Zarządu Dzielnicy należy:
1. przygotowywanie projektów uchwał i stanowisk Rady Dzielnicy,
2. wykonywanie uchwał Rady Dzielnicy,
3. wnioskowanie w sprawie przyznania wszelkich form pomocy społecznej mieszkańcom Dzielnicy,
4. organizowanie i koordynowanie inicjatyw i przedsięwzięć społecznych mających na celu poprawę warunków życia mieszkańców Dzielnicy i Miasta Częstochowy,
5. gromadzenie oraz przekazywanie do właściwych organów informacji, wniosków oraz stanowisk dotyczących Dzielnicy,
6. przedkładanie Prezydentowi Miasta za pośrednictwem Przewodniczącego Rady Miasta, wniosków i opinii do projektu budżetu Gminy Miasta Częstochowy w terminach określonych w odrębnych przepisach,
7. podejmowanie interwencji w sprawach istotnych dla Dzielnicy i jej mieszkańców.

§ 15.
1. Posiedzenia organów Dzielnicy są jawne i ogólnodostępne.
2. Członkowie Rady Dzielnicy są zobowiązani brać udział w pracach organów Rady.
3. Przewodniczący Rady Dzielnicy:
a) zwołuje i zawiadamia o zebraniu Rady i Zarządu Dzielnicy,
b) zapewnia warunki do udziału mieszkańców w posiedzeniu,
c) udostępnia wszelkie materiały Rady i Zarządu Dzielnicy,
d) przekazuje uchwały i stanowiska organów Dzielnicy Przewodniczącemu Rady Miasta w ciągu 14 dni od dnia ich podjęcia.
4. Zawiadamia mieszkańców o zebraniach i innych istotnych sprawach dla mieszkańców Dzielnicy w sposób zwyczajowo przyjęty.
5. Posiedzenia organów Dzielnicy powinny być protokołowane.
6. Protokoły, uchwały oraz inne materiały organów Dzielnicy powinny być udostępniane
w szczególności podczas zebrań Rady Dzielnicy.

§ 18.
Rada Dzielnicy może uchwalać regulamin Rady oraz Zarządu Dzielnicy na wniosek Zarządu
Dzielnicy. Zapisy regulaminu Rady i Zarządu Dzielnicy nie mogą być sprzeczne z zapisami
niniejszego Statutu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto