Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztyn w majówkę. Tłumy na Górze Biakło i na zamku! Olsztyn z lotu ptaka

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Olsztyn w majówkę. Tłumy na Górze Biakło i na zamku! Olsztyn z lotu ptaka
Olsztyn w majówkę. Tłumy na Górze Biakło i na zamku! Olsztyn z lotu ptaka Marek Tęcza
Ruiny zamku w Olsztynie i Góra Biakło zwana Małym Giewontem, to jedne z najciekawszych atrakcji jurajskiej gminy. Warto się tam wybrać w majówkę. 1 maja na jurajskich szlakach można było spotkać mnóstwo spacerowiczów.

Najciekawszym zabytkiem okolicy są ruiny średniowiecznej warowni. Badania archeologiczne wykazały, że w XI w. wznosił się tutaj drewniany gród obronny, który w połowie XII w. uległ spaleniu. Pierwsza wzmianka o murowanym zamku pochodzi z 1349 r. Jego fundatorem był król Kazimierz Wielki. Wkrótce w sąsiedztwie warowni powstała osada zamkowa o charakterze podgrodzia, zwana Olsztynkiem (nazwa nadana przez Pawła Odrowąża), która w 1448 r. otrzymała prawa miejskie z rąk Kazimierza Jagiellończyka. Ważnym momentem w historii Olsztyna było nadanie w 1532 r. prawa do jarmarków i targów, co wpłynęło na jego dalszy rozwój. Rozbudowa miasta została jednak przerwana, najpierw przez najazd wojsk Maximilliana Habsburga w 1587 r., a niecały wiek później wojsk szwedzkich. Pożar w 1719 roku przyniósł całkowite zniszczenie okolicy, a Olsztyn pomimo statusu miasta królewskiego stał się w rzeczywistości osadą rolniczą. Jednak dopiero ukaz carski z 1870 r. formalnie pozbawił Olsztyn praw miejskich. W czasach świetności warownia posiadała zamek górny i dolny oraz dwa podzamcza. Według przekazów pod zamkiem istnieje rozległy system jaskiń i korytarzy wykutych w skale.

Ciekawostki na temat Olsztyna

Według przekazów pod zamkiem istnieje rozległy system jaskiń i korytarzy wykutych w skale. Mówi się też o podziemnym tunelu łączącym olsztyńską warownię z klasztorem jasnogórskim. Podobno tunel ten miał przebiegać pod rzeka Wartą, a wejście do niego zostało zawalone gruzem.

Niepowtarzalna sceneria zamkowego wzgórza i okolic Olsztyna służyła znakomitym reżyserom do kręcenia ujęć znanych filmów. Wśród nich można znaleźć kilka kultowych pozycji:

  • Rękopis znaleziony w Saragossie, Wojciech Has (1964 r.)
  • Hrabina Cosel, Jerzy Antczak (1968 r.),
  • Polonia Restituta, Bohdan Poręba (1980 r.)
  • Demony wojny według Goi, Władysław Pasikowski (1998 r.)
  • Młyn i krzyż, Lech Majewski (2010 r.)
  • Klub Włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima, Tomasz Szafrański (2015 r.)

Góra Biakło

Góra Biakło - wznosząca się nad Olsztynem koło Częstochowy na wysokość 340 m n.p.m. - jest jednym z najbardziej malowniczych wzniesień na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ze względu na charakterystyczne ukształtowanie szczytowego, skalnego grzebienia, bywa nazywana Jurajskim Małym Giewontem. Na skale postawiono nawet krzyż, upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II. Ze szczytu rozlega się wspaniały widok na cztery strony świata, a tutejsze ostańce są okupowane przez miłośników wspinaczki. (źrodło: gmina Olsztyn, slaskie.travel)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto