Olsztyn pod Częstochową chce odzyskać prawa miejskie. Radni podjęli już specjalną uchwałę w tej sprawie

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Olsztyn od 2022 roku chce odzyskać prawa miejskie Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UG Olsztyn, K. Kłusek, J. Strzelczyk
Czy w 2022 roku na mapie administracyjnej Polski będą się znajdować dwa miasta o nazwie Olsztyn? Stolica Warmii i Mazur prawa miejskie ma od dawna, teraz po te same przywileje chce się ubiegać Olsztyn pod Częstochową, znany przede wszystkim z ruin średniowiecznego zamku. - Chcemy uzyskać możliwość rozwoju - mówi Tomasz Kucharski, wójt Olsztyna, a radni jednogłośnie podjęli już uchwałę, która umożliwia staranie o prawa miejskie.

Podczęstochowski Olsztyn chce odzyskać prawa miejskie. 25 lutego 2020 roku rada Gminy Olsztyn jednogłośnie podjęła uchwałę (Nr IX/127/20) w sprawie rozpoczęcia procedury zmierzającej do odzyskania praw miejskich przez Olsztyn.

Jak przypominają władze gminy, Olsztyn utracił prawa miejskie ukazem carskim z 1870 r. w ramach kary za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Kiedyś był miastem królewskim, w którym król Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę. W herbie Olsztyna figurują insygnia królewskie. Jeszcze w przedwojennych księgach parafialnych znaleźć można opisy: „działo się w mieście Olsztynie…”.

Dziś Olsztyn spełnia wszystkie kryteria obowiązujące przy nadawaniu lub przywracaniu praw miejskich, dlatego warto podjąć takie działania. Po 150 latach to dziejowa powinność i historyczna sprawiedliwość.

Wniosek o przywrócenie praw miejskich zostanie skonsultowany z mieszkańcami gminy Olsztyn. Konsultacje odbędą się one w II połowie marca i będą miały charakter deklaracji pisemnej („ZA”, „PRZECIW” oraz „WSTRZYMUJĘ SIĘ OD GŁOSU”). W konsultacjach będą mogli wziąć udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy gminy Olsztyn.

Jeżeli w konsultacjach większość mieszkańców gminy poprze starania o odzyskanie praw miejskich, wówczas Urząd Gminy złoży stosowny wniosek za pośrednictwem Wojewody Śląskiego do Urzędu Rady Ministrów. Ewentualne przywrócenie statusu miasta weszłoby w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.

- Po 1989 r. prawa miejskie uzyskało ok. 120 miejscowości w Polsce, a w samym tylko 2019 r. - 10, w tym 7, które utraciły prawa miejskie w tych samych okolicznościach co Olsztyn, tj. w 1870 r. Są to: Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec, Pacanów - wszystkie w woj. świętokrzyskim, większość z nich mniejsza od Olsztyna, jak np. Opatowiec liczący zaledwie 338 mieszkańców. 1 stycznia 2020 r. na mapie Polski pojawiły się cztery kolejne miasta - przypomina Urząd Gminy w Olsztynie.

W powodzenie starań o odzyskanie praw miejskich wierzy Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn.

- Do końca marca musimy poinformować o tym wojewodę, który przekaże informacje Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji - mówi Tomasz Kucharski, który tłumaczy powody, dla których Olsztyn miałby odzyskać prawa miejskie:

- Olsztyn stracił prawa miejskie za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym, odzyskanie praw ma więc historyczne podstawy. Poza tym układ urbanistyczny Olsztyna wskazuje na jego charakter miejski, a praktycznie nie ma u nas osób, które zajmowałyby się rolnictwem. Uzyskanie praw miejskich umożliwi nam rozwój - dodaje Tomasz Kucharski.

- Historia parafii Olsztyn to historia miasta Olsztyn. Jestem dumny, że inicjatywa przywrócenia praw miejskich, zabranych Olsztynowi za karę przez cara po powstaniu styczniowym, nabiera realnych kształtów. Najmniejsze miasto w Polsce liczy nieco ponad 300 mieszkańców. Co rok liczne wsie w Polsce mają nadawane prawa miejskie, a Olsztyn ze swoją historią był przecież miastem. Przywrócenie praw miejskich to obowiązek i zadośćuczynienie sprawiedliwości historycznej - twierdzi ks. prałat Ryszard Grzesik, proboszcz parafii Olsztyn w latach 1987- 2019, który znalazł się w specjalnym komitecie powołanym na rzecz odzyskania praw miejskich.

Olsztyn to jedna z najbardziej malowniczych miejscowości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która każdego roku odwiedzana jest przez tysiące turystów z całej Polski. Jej największą atrakcją turystyczną są ruiny średniowiecznego zamku. Każdego roku w Olsztynie odbywa się wiele imprez kulturalnych o zasięgu regionalnym. Pod urokiem Jury i samego Olsztyna byli m.in. filmowcy, którzy kręcili w tej miejscowości sceny do znanego serialu telewizyjnego "Barwy szczęścia".

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Ciekawy

A może chodzi o obejście przez Pana wójta przepisu o możliwości dwukrotnego sprawowania urzedu... Teraz bedzie burmistrzem a nie wójtem więc przepisu nie złamie.

M
Miszkaniec

Zawsze chodzi o mamone a nie dobro mieszkancow

Ś
Świadomy

No to podatki w gòrę i diety radnych w gòrę

K
Kat

No dobre, wichura jakich wiele Polsce ale ambicje miejskie.

Częstochowa wypada słabo w stosunku do miast Europy a co dopiero taki Olsztyn, no śmiać się chce.

G
Gość

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.... pewnie ktoś ma na tym skorzystać... szkoda że nie mieszkańcy:(

S
S111

Olsztyn zasługuje na to miano. Byłem widziałem i się zakochałem. Naprawdę śliczna miejscówka

Dodaj ogłoszenie