Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magiczna noc na studniówce IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie! Zobaczcie poloneza i piękne zdjęcia

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Studniówka 2023 IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Zobaczcie poloneza!
Studniówka 2023 IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Zobaczcie poloneza! Piotr Ciastek
Zachwycająca studniówka 2023 w Częstochowie. Sezon studniówek trwa w najlepsze. Tym razem swój bal maturalny mieli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Olśniewająca studniówka 2023 uczniów IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie

"Sienkiewicz" swoją studniówkę zorganizował w tym roku w hotelu Scout. Ogromna hala pomieściła liczne stoliki, "parkiet" i scenę. Było też jeszcze sporo miejsca dla rodziców, którzy podziwiali poloneza w wykonaniu swoich pociech.

Punktualnie o godzinie 20 przedstawiciele uczniów powitali zgromadzonych gości, następnie przemawiał przedstawiciel komitetu studniówkowego oraz dyrekcja szkoły.

Po części przemów przyszedł czas na poloneza, którego uczniowie wykonali w trzech turach. Zobaczcie, jak było!

Zobacz te zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Początki "Sienkiewicza"

IV Liceum Ogólnokształcące zajmuje budynek przy Al. Najświętszej Maryii Panny 56. Budynek ten pierwotnie wzniesiony został przez zakon sióstr Mariawitek jako klasztor wraz z kościołem. Mariawitki zamierzały również zorganizować w nim niewielką szkołę dla biednych panien. We wrześniu 1859 r. rozpoczęła się budowa gmachu., w już w początkach października 1862 r. wprowadziły się do niego siostry, a następnie rozpoczęła działalność szkoła dla dziewcząt.

Po upadku powstania styczniowego w 1863 r. władze carskie postanowiły o kasacie zakonów oraz przejęciu przez państwo ich majątków. Od tego czasu kościół wraz z klasztorem znalazły się w dyspozycji Naczelnika Powiatu Częstochowskiego.

Równolegle w styczniu 1862 r. uchwalono ustawę reformującą oświatę Królestwa Polskiego. Reforma ta miała w założeniu zapewnić wszystkim mieszkańcom prawo do kształcenia się. Pozwoliła na utworzenie nowych szkół z polskim językiem wykładowym. Na mocy tej reformy w Częstochowie utworzono pięcioklasową Szkołę Powiatową Specjalną. Absolwenci czwartej klasy uzyskali prawo kontynuowania nauki w piotrkowskim gimnazjum lub po zakończeniu pięcioletniego cyklu kształcenia uzyskać prawo do nauczania w szkołach elementarnych lub objęcia posady pisarza magistrackiego. Pierwotną siedzibą szkoły był budynek poklasztorny przy kościele św. Jakuba. Jednak po kasacie zakonu Mariawitek w 1865 r. otrzymała do dyspozycji zachodnie skrzydło obecnego budynku, dzięki czemu od stycznia 1865 zajęcia rozpoczęły się już w nowych salach. W latach tych szkoła gościła w swoich murach ok. 150 uczniów. Funkcję inspektora kierującego placówką pełnili: Adam Bar, Karol Witte, Józef Kontkiewicz.

Studniówka 2023 IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Zobaczcie poloneza!

Magiczna noc na studniówce IV LO im. H. Sienkiewicza w Częst...

Po przeprowadzce szkoły wraz z trwającą reformą szkolnictwa średniego mieszkańcy miasta starali się o przekształcenie Szkoły Powiatowej Specjalnej w gimnazjum klasyczne. Działania te przyniosły skutek, o tyle iż już w 1867 utworzono w mieście progimnazjum klasyczne. Oficjalna nazwa nowoutworzonej szkoły to Częstochowskie Mieszane Progimnazjum Klasyczne, a od 1869 r. Częstochowskie Męskie Progimnazjum Klasyczne. Kształcenie odbywało się w cyklu czteroletnim wraz z roczną klasą przygotowawczą. Oficjalne otwarcie szkoły nastąpiło 6 października 1867 r. Szkołą kierował dotychczasowy dyrektor Szkoły Powiatowej Specjalnej Józef Kontkiewicz. W ciągu następnych kilku lat szkoła została zrusyfikowana, a polscy nauczyciele odwołani ze stanowisk. Pierwszym oficjalnym dyrektorem gimnazjum został mianowany radca dworu A. Skołow, który nie przystąpił do obowiązków, wobec czego szkołą kierował nauczyciel języka rosyjskiego A. Jurkiewicz-Puzanowski. Jego miejsce zajął powołany na dyrektora Piotr Iwanowicz-Stronin. W 1869 r. nowy rok szkolny szkoła rozpoczęła pod kierownictwem Wilhelma Klejbera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto