Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olbrzymie rzeźby stanęły na olsztyńskim Rynku [ZDJĘCIA]

BR/mat. prasowe
ARC. UG w Olsztynie
Plenerowe rzeźby Michała Batkiewicza - światowej sławy artysty, którego prace znane są także w USA, Brazylii czy Kanadzie – pojawiły się w poniedziałek na rynku w Olsztynie.

Ponad sześciometrowe, srebrzyste klowny , przybierające różne pozy tworzą wystawę pt. „Chichot życia”. Jedna z postaci posiada czujnik ruchowy, który uruchamia melodię cyrkową. Wystawę będzie można podziwiać przez kilka najbliższych tygodni.

Michał Batkiewicz – ur. w Nowym Targu, krakowski artysta rzeźbiarz, uczeń prof. Mariana Koniecznego.

Ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA.

Wykonał także wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle i kamieniu wykonując zarówno projekty, jak i realizacje w własnej pracowni Art.-Studio Rzeźba Odlewnictwo w podkrakowskich Szczyglicach, w skład, której wchodzi zarówno pracownia, jak i odlewnia.

Artysta czerpie swoje inspiracje z natury i codziennej obserwacji, a jego rzeźby ciężko zaliczyć do konkretnego nurtu. Wykorzystuje w swoich pracach motyw zwierząt, jako nośnika wartości nieskalanych, a poprzez przypisanie im cech ludzkich skłania odbiorcę do autoironicznej oceny. Inne rzeźby z cyklu ,, cywilizacja’’ w których zestawia wyraziste, geometryczne formy z miękkością naturalnych kształtów mają za zadanie uświadamiać widzów w zakresie wpływu rodzaju ludzkiego na środowisko naturalne.

W 2003 r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto