Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ojciec Samuel Pacholski nowym przeorem Jasnej Góry. Zastąpi na tym stanowisku o. Mariana Waligórę

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Ojciec Samuel Pacholski został 131. przeorem Jasnej Góry
Ojciec Samuel Pacholski został 131. przeorem Jasnej Góry Twitter/Jasna Góra News
Biuro Prasowe Jasnej Góry poinformowało o wyborze nowego przeora. Został nim ojciec Samuel Pacholski. Ojciec Pacholski ma 48 lat. Paulinem jest od 27 lat, kapłanem od 21. Studiował w Krakowie, Jerozolimie i Warszawie, gdzie uzyskał specjalizację z teologii pastoralnej. Od 6. lat był członkiem komisji duszpasterskiej Zakonu, a ostatnio dyrektorem wydawnictwa „Paulinianum”. Jest 131. przeorem Jasnej Góry.

Nowego przeora przedstawił o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy klasztoru jasnogórskiego - informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry.

- Dla nas, dla Jasnej Góry to bardzo ważna osoba, bo w osobie ojca przeora skupia się odpowiedzialność za klasztor i sanktuarium, najważniejsze sanktuarium na ziemi polskiej – a więc troska o jego wymiar duszpasterski, o całościowe funkcjonowanie, o pielgrzymów; a jednocześnie jest to przecież 100-osobowa wspólnota zakonna w jasnogórskim klasztorze. To bardzo ważny dzień, to ojciec dla wspólnoty, i my radujemy się jako paulini, dziękujemy i gratulujemy. Dziękujemy za to, że ojciec przeor, pełen siły i entuzjazmu, w trudnym czasie, ale podejmuje tę posługę” – podkreśla o. Matecki.

- Ten wybór przyjąłem najpierw z wielkim zdziwieniem, bo kiedy pierwszy raz ojciec generał mnie zapytał, czy w ogóle bym się zgodził, to zupełnie nie widziałem siebie w tym miejscu. Ale dzisiaj, kiedy już padło oficjalne pytanie w czasie spotkania z ojcem generałem i definitorium, to w duchu wiary, widząc, że to jest też odpowiedź na wolę Bożą, zgodziłem się przyjąć ten wybór wiedząc, jak złożone zadanie mnie czeka – mówi o. Samuel Pacholski, nowy przeor Jasnej Góry.

– Bo Jasna Góra to z jednej strony jest klasztor, gdzie mieszka i pracuje blisko 100 zakonników, a z drugiej strony największe nasze sanktuarium w Polsce, a więc liczni pielgrzymi, goście krajowi, zagraniczni, episkopaty różnych krajów - a zatem ogrom prac do wykonania. Ale liczę na to, że w takim gronie współpracowników jakoś temu podołam - dodaje przeor.

Jak podkreślił nowy jasnogórski przeor, swoją posługę przyszło mu rozpocząć w szczególnie trudnym czasie epidemii koronawirusa.

- Rozpocznę to moje przeorstwo w bardzo trudnym czasie, ale wszyscy go przeżywamy tak samo, i wszyscy patrzymy z nadzieją na to, że ten czas minie. Ta pandemia uczy nas pewnej pokory, i jeszcze większego zaufania do Pana Boga – twierdzi o. Pacholski.

Jak w dobie epidemii funkcjonuje Jasna Góra?

Cieszę się, że przybywa coraz więcej pielgrzymów. Oczywiście przyjmujemy ich w granicach prawa, które obowiązuje, a więc tych nieco poluzowanych rygorów sanitarnych. Miło jest już odprawiać Msze święte i głosić słowo Boże nie do pustej Kaplicy, ale do kilkudziesięciu zgromadzonych wiernych. A ufam, że będziemy mogli cieszyć się za jakiś czas zniesieniem tych trudnych warunków. Zapraszam już teraz wszystkich, którzy chcą pielgrzymować w tym roku na Jasną Górę, aby to zaplanowali, i wtedy, kiedy pojawi się taka możliwość, spotkamy się wspólnie w Kaplicy Matki Bożej - mówi nowy przeor o sytuacji związanej z koronawirusem.

Jak podkreśla przeor tegoroczny sezon pielgrzymkowy będzie zależał głównie od organizatorów pielgrzymek.

-To zależy głównie od organizatorów, którzy będą się zwracać do stosownych władz o możliwość zorganizowania pieszych czy autokarowych pielgrzymek. Jeśli tylko otrzymamy informacje, że taka zgoda jest, to będziemy przygotowani tak, jak ubiegłymi laty na to, żeby tych pielgrzymów przyjąć. Za nami 3 maja – ta uroczystość nie wyglądała tak, jak w zeszłym roku i wcześniej, ale być może już kolejne, zwłaszcza te uroczystości sierpniowe pozwolą na to, że przybędzie większa liczba pielgrzymów. Oczywiście jesteśmy tutaj całkowicie zgodni z postanowieniami władz centralnych, terytorialnych, nie chcemy działać w pojedynkę, bo to jest nasze wspólne dobro, żeby dbać o bezpieczeństwo, zdrowie przybywających pielgrzymów, i usłużyć im w takim wymiarze, jak to będzie możliwe. Po prostu wszyscy czekamy - mówi o. Samuel Pacholski.

Nowy przeor, jak każdy paulin, szczególnie związany jest z Jasną Górą, mimo że posługiwał głównie w innych paulińskich parafiach i klasztorach:

- Ja się uczę tego miejsca. Pracowałem na wielu placówkach, głównie na parafiach. Ale będąc tutaj, trzeba myśleć o tym jeszcze w nowy sposób. Jestem otwarty – mimo, że w Zakonie jestem 27 lat, i przecież Jasną Górę znam z różnych kontekstów, to jestem otwarty na to, żeby się uczyć fenomenu tego miejsca. Dla nas paulinów i dla wielu Polaków to jest przede wszystkim miejsce żywej wiary, głoszenia ewangelii, udzielania sakramentów, posługi w konfesjonale. I z tego nigdy nie zrezygnujemy, to jest nasz charyzmat pauliński, tak go określił Jan Paweł II . A my tylko, i ja, będziemy myśleć, w jakich nowych formach podawać to, co stanowi rdzeń chrześcijaństwa, sedno katolicyzmu - mówi nowy przeor

Jak podkreślił o. Pacholski, ufa w Bożą Opatrzność i pomoc w realizacji nowego zadania. „Proszę nie myśleć, że zostałem przeorem, żeby się dobrze poczuć, czy jakoś się realizować, bo to naprawdę bardzo trudne zdanie. Ale gdybym odmówił, to miałbym poczucie, że gdzieś mijam się z wolą Pana Boga”.

Nowy przeor podziękował też przy okazji obecnym na konferencji przedstawicielom mediów. -Wiemy, jak bardzo praca dziennikarzy jest ważna w naszych czasach. A jeszcze teraz, kiedy żyjemy w warunkach kwarantanny, z pewnymi informacjami, z pewnym przesłaniem możemy dotrzeć właściwie wyłącznie dzięki wam - mówi o. Samuel Pacholski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto