Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy". Na Jasnej Górze otwarto wystawę Marcina Szpądrowskiego, który fotografował ojca Tomzińskiego

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
"Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy" - to tytuł wystawy fotograficznej, którą uroczyście otwarto na Jasnej Górze. Autorem prezentowanych zdjęć jest Marcin Szpądrowski, znany częstochowski fotograf. Wystawę zorganizowano 24 listopada w 103. rocznicę urodzin byłego przeora i generała Zakonu Paulinów. Plany były inne, ojciec Tomziński miał uczestniczyć w wystawie, ale niestety zmarł 14 listopada 2021 roku.

Na wystawie, którą otwarto w środę, 24 listopada, można oglądać zdjęcia zrobione ojcu Jerzemu Tomzińskiemu od 2013 roku aż po ostatnie dni życia. Zwieńczeniem wystawy są zdjęcia z uroczystości beatyfikacyjnych prymasa Stefana Wyszyńskiego, w których ojciec Jerzy Tomziński uczestniczył osobiście jako przyjaciel kardynała.

- Ojciec Jerzy Tomziński na zdjęciach jest niepodległy, pokorny, ale również pogodny i uśmiechnięty, wręcz młodzieńczy, bo energii i pamięci mogłoby mu pozazdrościć wiele młodych ludzi. To był zaszczyt, ze ojciec obdarzył mnie zaufaniem i pozwolił mi robić zdjęcia. Czuję, że jest z nami - mówił przed rozpoczęciem wernisażu Marcin Szpądrowski.

Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry podczas otwarcia wystawy mówił o wyjątkowości ojca Jerzego Tomzińskiego, wyrażając nadzieję, że zostanie on w przyszłości błogosławionym lub świętym.

Sylwetkę ojca Jerzego Tomzińskiego przybliżyła Lidia Dudkiewicz, była redaktor naczelna Tygodnika Niedziela i przyjaciółka ojca.

- To był święty człowiek, był dowodem na ziemi, że Pan Bóg istnieje - mówiła Lidia Dudkiewicz.

Wystawę w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze będzie można oglądać do 6 grudnia. Później od 8 do 16 grudnia będzie prezentowana w Muzeum Monet i Medali Jana Pawłą II oraz od 18 do 30 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Przystajni.

Marcin Szpądrowski - sylwetka

Marcin Szpądrowski to absolwent Politechniki Częstochowskiej, Szkoły Głównej Handlowej i Institut Français de Gestion (MBA). Od dwudziestu lat integruje społecznie środowisko częstochowskich fotografików, animuje wiele działań w tej dziedzinie sztuki, równocześnie dokumentując na fotografiach większość wydarzeń wysokiej kultury.
Przez prawie dwadzieścia lat był głównym fotografem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, przez kilkanaście lat sprowadzał do Częstochowy prestiżową wystawę największego Konkursu Fotografii Prasowej „Grand Press Photo”. Jako Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu - od 2013 r. organizuje ogólnopolskie konkursy fotograficzne m.in. „Fotomaraton”, „Fotosprint”, „Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu”. Współpracuje w charakterze fotoreportera z licznymi lokalnymi i ogólnopolskimi wydawnictwami. Z potrzeby serca stara się też dotrzeć z aparatem fotograficznym tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla naszej Ojczyzny i społeczności. Juror, laureat i organizator konkursów fotograficznych, lokalnych i ogólnopolskich m.in: „Człowiek Dobry jak Chleb. Św. Brat Albert”, „Mistrzostwa Jury w Fotografowaniu”, „Zobacz Częstochowę”.
W 2019 r. zrealizował wielką przekrojową wystawę „Tożsamość fotografią pisana” - bardzo mocno związaną z historią jego rodziny, dziejami naszej Ojczyzny oraz 100. rocznicą odzyskania Niepodległości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto