Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolska konferencja dla pracowników hospicjum w Częstochowie. Przyjechali uczestnicy z różnych zakątków kraju

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Pielęgniarki, lekarze, psycholodzy, fizjoterapeuci, pedagodzy, pracownicy socjalni, duszpasterze, wolontariusze, studenci i doktoranci biorą udział w XXV Jubileuszowej Konferencji Naukowo – Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, która odbyła się w Częstochowie. Tym razem tematem przewodnim były słowa Mahatma Gandhi: „Gdzie jest miłość, tam jest życie”.

Jubileuszowa konferencja

Konferencja była skierowana do wszystkich osób zainteresowanych zagadnieniami z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Wykłady i warsztaty prowadzili eksperci i praktycy.

- Częstochowa od 25 lat jest miejscem spotkań ludzi związanych na co dzień z opieką paliatywną i hospicyjną w całej Polsce – przyznaje Izabela Kaptacz, członek komitetu organizacyjnego 25. Jubileuszowej Konferencji Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, wiceprezes stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. - To czas spotkania naukowo-szkoleniowego. Zapraszamy wykładowców, prelegentów z całej Polski, którzy mają wieloletnie doświadczenie, ale również wiedzę i potrafią ją przekazać tym, którzy chcą się uczyć i chcą wzbogacać się, czy też wzmacniać swoje zasoby w opiece nad pacjentami będącymi pod opieką paliatywną, czyli pacjentami, którzy chorują na ciężkie, postępujące choroby, przewlekłe, bardzo często u schyłku ich życia. Organizowane przez nas wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz naszych spotkań – tłumaczy.

Tematyka konferencji dotyczyła zarówno teraźniejszości, jak i przyszłości opieki paliatywnej, prawno-organizacyjnych aspektów funkcjonowania opieki paliatywnej, leczenia objawowego, wyzwań dla zespołów interdyscyplinarnych, medycznych aspektów opieki paliatywnej, profilaktyki i leczenia ran przewlekłych, wsparcia psychologicznego, duchowego i społecznego pacjentów.

- Poruszaliśmy między innymi kwestie związane z leczeniem bólu i innych objawów. Kilka sesji było poświęconych zagadnieniom związanym ze wsparciem psychicznym i duchowym. Ważne jest budowanie relacji na linii pacjent – bliscy, pacjent – personel medyczny. Rodzina, sąsiedzi, znajomi często boją się spotkać z kimś, kto na przykład dowiedział się o nieuleczalnej chorobie. Przełamujemy więc tematy tabu. Hospicjum to nie jest umieralnia, to nie jest ostateczność. Pacjent musi się do nas zgłosić odpowiednio wcześnie. Wiemy, że w przypadku każdej nieuleczalnej choroby leczenie objawów nie przynosi już żadnych efektów. I właśnie wtedy trzeba skupić się na człowieku – na jego potrzebach. Uczymy więc, jak słuchać bliskiego, który na pewne rzeczy już może nie mieć siły. Przygotowanie bliskich jest bardzo ważne. Niestety wciąż musimy odczarowywać hospicjum i udowadniać, że to nie jest umieralnia. Opiekujemy się żywym człowiekiem. Uczymy, jak reagować na potrzeby ciężko chorego człowieka. One mogą nie być zbieżne z tym, co sądzą jego bliscy – tłumaczy Izabela Kaptacz.

Uczestnicy z całej Polski

Rokrocznie w konferencji bierze udział blisko 300 osób.

- Docierają do nas osoby niemal z każdego zakątka Polski. Niektórzy pojawili się u nas po raz pierwszy, a niektórzy przyjeżdżają od wielu lat – zauważa Izabela Kaptacz.

Przewodnictwo naukowe nad Konferencją objęła prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, współorganizatorami Zakład Medycyny i Opieki Paliatywnej Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej.

Konferencja połączona była z obchodami 30–lecia Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Była to więc doskonała okazja na spotkanie i wymianę doświadczeń w grupie osób zaangażowanych w realizację i rozwój opieki paliatywnej i ruchu hospicyjnego. Przy tej okazji wręczono również podziękowania i wyróżnienia. W ramach wydarzenia odbyła się również Pielgrzymka Hospicjów Polskich.

Hospicja w Polsce

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w Polsce funkcjonuje ok. 115 hospicjów stacjonarnych posiadających 2260 łóżek, 839 hospicjów domowych oraz 11 dziennych ośrodków opieki paliatywnej lub hospicyjnej. Dodatkowo zarejestrowanych jest 85 oddziałów medycyny paliatywnej z bazą 1444 łóżek oraz 326 poradni medycyny paliatywnej w opiece ambulatoryjnej.

W pierwszym roku działalności w częstochowskim hospicjum było ok. 100 pacjentów, natomiast w 2022 r. ich liczba wzrosła do prawie 2 tys. Z pomocy hospicjum korzysta też dużo dzieci.

W hospicjum stosowane jest leczenie paliatywne, które jest przeznaczone dla pacjentów przewlekle oraz nieuleczalnie chorych. Pomoc medyczna skoncentrowana jest na leczeniu objawowym, mającym na celu łagodzenie skutków choroby, a nie usuwanie jej przyczyn. Leczenie w ramach opieki paliatywnej obejmuje uśmierzanie przewlekłego bólu i usuwanie dolegliwości towarzyszących długotrwałej chorobie. Taką troską objęte są głównie osoby z nowotworami, stwardnieniem rozsianym, następstwami chorób ośrodkowego układu nerwowego czy AIDS. Działania hospicjum wykraczają często poza okres choroby i pomoc obejmuje również opiekę nad rodziną i bliskimi po śmierci pacjenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto