Obniżyli cenę za Hutę Częstochowa. Do kupienia za 220 mln zł

Janusz Strzelczyk
Huta Częstochowa jest do kupienia na przetargu za 220 mln zł.

To będzie już drugi przetarg. Do pierwszego - cena wywoławcza za przedsiębiorstwa wynosiła 250 mln z - nikt się nie zgłosił.

- 5 czerwca sędzia komisarz zatwierdził warunki kolejnego przetargu na sprzedaż przedsiębiorstwa spółki ISD Huta Częstochowa sp. z o.o. w upadłości. Cena wywoławcza została ustalona na kwotę 220 milionów złotych netto. Oferty należy składać do dnia 27 lipca 2020 r. do godz. 14.00, a przetarg odbędzie się w Sądzie Rejonowym w Częstochowie w dniu 28 lipca 2020 r. o godz. 12.00. Pozostałe warunki przetargu są takie same, jak przy pierwszym przetargu – informuje sędzia Dominik Bogacz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie.

To oznacza, że Dzierżawcy Huty Częstochowa - Sunningwell International Polska Sp. z o.o.- przysługuje prawo pierwokupu w okresie obowiązywania umowy dzierżawy. Sunningwell jest dzierżawcą częstochowskiego przedsiębiorstwa od września ub.r. Dzierżawa jest na 12 miesięcy - 1,78 mln zł za miesiąc dzierżawy.
W styczniu tego roku Marek Frydrych , prezes spółki Sunningwell International Polska, spotkał się z częstochowskim radnymi, podczas sesji rady miasta przedstawił plany rozwoju zakładu. Zapewnił, że Sunningwell chce odkupić od syndyka majątek huty.
Zainteresowany Hutą Częstochowa, po ogłoszeniu przetargu, był też najbogatszy ukraiński oligarcha Rinat Achmatow. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek Metinvest B.V. z siedzibą w ‘s-Gravenhage, w Holandii, o nabycie ISD Huty Częstochowa w upadłości.
Metinvest – Grupa górniczo-hutnicza, ma przedsiębiorstwa na Ukrainie, w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, sieć dystrybucji na całym świecie. Głównymi akcjonariuszami Grupy Metinvest są SCM Group i Smart Holding. W SCM, która ma główną siedzibę w Doniecku na Ukrainie, 100 proc. udziałów należy do Rinata Achamatowa. To koncern, który ma udziały w największych zakładach metalurgicznych Donbasu. Majątek samego Achamatowa jest wyceniany na miliardy dolarów. W kwietniu tego roku kupił zabytkową nieruchomość Villa Les Cedres na południu Francji, za 220 milionów dolarów.
Achmatow był już zainteresowany Hutą Częstochowa już w 2010 roku.
W Hucie Częstochowa jest zatrudnionych około 1200 osób. Firma została postawiona we wrześniu ub.r. w stan upadłości i nadal jest w to przedsiębiorstwo w upadłości, zarządzane przez syndyka. W W lipcu ub. r. Zarząd ISD Polska, właściciela Huty Częstochowa, wystąpił do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości firmy. Wierzycielami huty są PKO SA (większościowy wierzyciel) i PKO BP.  Od czterech lat przedsiębiorstwo generowało straty, które sięgnęły ponad 600 mln zł.

W 2005 roku za 1 mld 250 mln zł hutę kupił ukraiński koncern ISD, jeden z pięciu największych koncernów stalowych Ukrainy. Ok. 80 proc. jego przychodów (rocznie ok. 3 mld dolarów) pochodzi z działalności metalurgicznej. Ukraińcy wydali poza gotówką za wykupienie akcji HSCz i spółek zależnych 438 mln zł na inwestycje, z tego 373 mln zł w pierwszych dwóch latach po przejęciu huty i ponad 800 mln zł na pakiet socjalny na 10 lat, obejmujący wszystkich pracowników. ISD zgodził się na zwrócenie 4 mln euro za niedozwoloną pomoc publiczną dla Huty Częstochowa. W 2005 roku w hucie pracowało ponad 4 tys. osób.

Przez 4 lata było bardzo dobrze. Płace rosły, wypłacano premie z zysku. W 2009 r. przyszedł jednak kryzys. Szukając oszczędności, zakład redukował załogę na mocy uzgadnianych ze związkami zawodowymi kolejnych aneksów do pakietu. Hutnicy odchodzili na emerytury, świadczenia przedemerytalne lub dobrowolnie - uzyskując finansowe rekompensaty. W zakładzie zostało niewiele ponad tysiąc osób. Nowy schemat organizacyjny oparty na szczegółowych analizach przewidywał docelowe zatrudnienie 994 osób.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie