Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa estakada w Częstochowie na Rakowie. Gdy tylko zniknie stary wiadukt, ruszą nad nią prace

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Nowa estakada na Rakowie. Prace nad nią ruszą już, gdy tylko zniknie stary wiadukt
Nowa estakada na Rakowie. Prace nad nią ruszą już, gdy tylko zniknie stary wiadukt Piotr Ciastek
Powoli znika 45-letnia estakada na Rakowie, a już na horyzoncie majaczy jej następczyni. Nowy wiadukt na trasie DK91 będzie obudowany w ekrany dźwiękochłonne, a przy jego budowie zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania. Prace nad jego powstaniem ruszą we wrześniu.

Częstochowa żegna wiekową estakadę na Rakowie. Wiadukt na "gierkówce", który powstał szybko, ale był niestety architektonicznym bublem przechodzi do historii. Podczas czwartkowej (12 sierpnia) konferencji prasowej, która odbyła się na szczycie jeszcze ostatniego fragmentu estakady, władze miasta przedstawiły plan na najbliższe miesiące, wedle którego ma powstać nowy wiadukt na Rakowie oraz wyremontowany zostanie duży fragment miejskiego odcinka dawnej trasy DK1 oraz powstaną inne obiekty mostowe.

Polubimy nową estakadę?

Jak zapowiedział prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, nowy wiadukt zyska ekrany dźwiękochłonne, które mają zmniejszyć uciążliwości związane z hałasem w pobliżu estakady. Mieszkańcy okolicznych bloków przez 45 lat sąsiadowali z trasą, która do niedawna była jedną z najbardziej obciążonych ruchem w kraju i wiedzą, co to znaczy otworzyć okno na Aleję Wojska Polskiego w godzinach szczytu.

- To historyczny moment, bo za chwile miejsce, na którym się znajdujemy przestanie istnieć. Po raz ostatni możemy z perspektywy tego obiektu spojrzeć na miasto. To jednak dobra informacja dla mieszkańców, ponieważ w miejsce tej starej estakady powstanie nowa, która poprawi komfort podróżowania i funkcjonowania w jej obrębie. Do tego czasu musimy liczyć się z utrudnieniami, za które dzisiaj przepraszamy. Niemniej zobowiązałem podległe mi służby do minimalizowania wszelkich uciążliwości w trakcie całej przebudowy al. Wojska Polskiego i wierzę, że uda się tego dokonać choć miejmy świadomość, że uniknąć ich w pełni nie sposób – powiedział prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

O niedogodnościach i sposobach na zaradzenie im w trakcie przeprowadzania całej inwestycji mówiła dyrektor MZD. - Regularnie przyglądamy się potokom samochodów poruszających się w obrębie robót i dostosowujemy poszczególne rozwiązania do potrzeby sytuacji m.in. cykle sygnalizacji świetlnej. Informujemy o zmianach w organizacji ruchu powszechnie i proponujemy najbardziej optymalne aktualnie objazdy. Chcemy sugerować omijanie utrudnień kierowcom tranzytowym jeszcze daleko przed Częstochową. Dzięki porozumieniu z GDDKiA od najbliższej środy kilka tablic informujących o optymalnym objeździe autostradową obwodnicą miasta stanie na najbardziej strategicznych skrzyżowaniach prowadzących w kierunku Częstochowy – zapowiedziała p.o. dyrektora MZD, Joanna Holi – Sosnowska.

Dodatkowo w najbliższych dniach w obrębie prac przy estakadzie pojawią się urządzenia sejsmograficzne, które będą monitorowały uciążliwość robót, pojawiające się przy rozbiórce zapylenie będzie minimalizował zraszacz. Przedstawiciele wykonawcy zapowiedzieli jednocześnie jak będą wyglądały kolejne tygodnie na budowie.

Kiedy ruszy budowa nowej estakady?

Prace przy demontażu starej estakady postępują sprawnie, tempo rozbiórki to mniej więcej jedno przęsło dziennie. Zasadnicze prace przy demontażu części południowej - z czasowym wstrzymaniem ruchu - zostały zaplanowane w weekend po pierwszym sierpniowym szczycie pielgrzymkowym.

Nowa estakada, która powstanie w miejsce obiektu otwieranego jeszcze przez Edwarda Gierka, ma ograniczyć emisję hałasu, odmienić przestrzeń publiczną (obiekt będzie iluminowany) oraz oczywiście służyć sprawnemu przejazdowi przez miasto.

- Do połowy września powinniśmy już zdemontować całą estakadę, wówczas rozpoczniemy budowę nowej. Jednocześnie coraz bardziej zaawansowane prace drogowe będą się pojawiały na północnym odcinku – powiedział Przemysław Ściskała, dyrektor robót ze strony konsorcjum wykonawczego.

Kolejnym dużym obiektem, który powstanie w trakcie tej inwestycji będzie budowa wiaduktu nad Wartą.

Największa inwestycja we współczesnej historii Częstochowy

Estakada na Rakowie to jeden z elementów przebudowy miejskiego odcinka "gierkówki". W jej ramach powstaną w sumie trzy estakady: jedna w miejsce demontowanej na Rakowie oraz dwa zupełnie nowe obiekty na skrzyżowaniach alei Wojska Polskiego z ulicami: Krakowską i Legionów, które staną się w ten sposób bezkolizyjne.

Poza tym w czasie inwestycji powstanie m.in. 6 nowych kładek dla pieszych, trzy ronda, a kompleksową modernizację przejdzie 5,5 km trasy z nową infrastrukturą dla kierowców, pieszych i rowerzystów.

Nowa estakada na Rakowie. Prace nad nią ruszą już, gdy tylko zniknie stary wiadukt

Nowa estakada w Częstochowie na Rakowie. Gdy tylko zniknie s...

Koszt kontraktu z dofinansowaniem z projektu unijnego to 179 mln zł. Do tej kwoty dojdzie, jak zawsze przy tego typu dużych zadaniach, koszt robót dodatkowych, których nie można było przewidzieć na etapie planowania inwestycji.

Prace remontowe na DK91 zbiegły się w czasie z końcem inwestycji związanej z przebudową miejskiej linii tramwajowej. Uruchomiona we wrześniu komunikacja tramwajowa, pomimo budowy estakady ma docierać także przez Aleję Pokoju na Kucelin. Oczywiście możliwe będą przerwy w jej funkcjonowaniu, gdy będą tego wymagały prace budowlane. To jednak nie koniec drogowej serii remontów - od września nowe utrudnienia będą czekać mieszkańców przy rozpoczynającej się przebudowie odcinka DK-46 – ulic Głównej i Przejazdowej wraz z budową nowej drogi – obejścia kościoła św. Barbary.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto